پرطرفدارترین رشته های تحصیلی

پرطرفدارترین رشته های تحصیلی

رشته های تحصیلی بسیار و بی‌شماری در سطح جهانی وجود دارند و قطعا از میان این تعداد زیاد، رشته هایی وجود دارند که عنوان “پرطرفدارترین رشته های تحصیلی” را به یدک می‌کشند.

بسیاری افراد از سنین دبیرستان (و بسیاری دیگر از سنین پایین‌تر) به دانستن در مورد رشته های تحصیلی دانشگاهی علاقه‌مند می‌شوند و تلاش می‌کنند تا در این زمینه اطلاعات خود را افزایش داده تا بتوانند در آینده تصمیم درستی در زمینه‌ی انتخاب رشته‌ی دانشگاهی اتخاذ کنند.

ما در این مطلب قصد داریم تا به بررسی پرطرفدارترین رشته های تحصیلی در دنیا و سطح جهانی بپردازیم و این موضوع را از ابعاد مختلف بررسی کنیم. پس با ما همراه باشید.

پرطرفدارترین رشته های تحصیلی در دنیا کدامند؟

می‌توان پرطرفدارترین رشته های تحصیلی را از چندین جنبه‌ی متفاوت بررسی کرد. به طور مثال پرطرفدارترین رشته های تحصیلی از نظر درآمد یا از نظر بازار کار یا از نظر سهولت ورود و یا از نظر سهولت ورود و مهاجرتی.

همچنین این رشته ها را می‌توان از جنبه‌ی رشته‌ی مادر آن‌ها نیز دسته‌بندی کرد. به طور مثال پرطرفدارترین و محبوب‌ترین رشته های علوم پزشکی و یا علوم انسانی.

همان طور که می‌دانید مهاجرت تحصیلی یکی از روش‌های محبوب مهاجرت است. به همین دلیل نیز بسیاری افراد به دنبال یافتن رشته های محبوب، پرطرفدار و مناسبی برای مهاجرت هستند.

پرطرفدارترین رشته های تحصیلی از نظر درآمدی

همان طور که احتمالا حدس زده‌اید پر درآمدترین شغل‌ها و به طبع پر درآمدترین رشته ها، رشته های پزشکی و بهداشتی و زیر گروه‌های آن هستند.

طبق آمار موجود، در سال 2022 متخصصان قلب و عروق به طور میانگین 353,970 دلار درآمد سالانه داشته‌اند. در مقام بعدی هم متخصصان بیهوشی با درآمد سالانه‌ی 331,190 قرار دارند.

شغل‌های رتبه های بعدی نیز مرتبط با گروه خدمات بهداشت و پزشکی است. مشاغلی مانند مشاغل مربوط به دهان و دندان مانند دندانپزشکی، پزشک اورژانس، متخصص پوست، جراح اطفال، رادیولوژیست و مشاغل از این دست.

مشاغل مراقبت‌های بهداشتی و پزشکی در صدر فهرست پر درآمدترین مشاغل قرار دارند و طبق پیش بینی‌ها این بخش نیز آینده‌ی روشنی دارد.

این موضوع نشان دهنده‌ی اهمیت بسیار مشاغل و رشته های پزشکی و بهداشتی است و همچنین نشان دهنده‌ی نیاز روز افزون جوامع و کشورها به این دسته از شغل‌ها.

طبق آمار منتشر شده توسط اداره آمار کار ایالات متحده پیش بینی می‌شود که اشتفال در مشاغل مراقبت‌های پزشکی و بهداشتی از سال 2021 تا سال 2031 در حدود ۱۳ درصد رشد داشته باشد. این امر باعث ایجاد حدود دو میلیون شغل جدید در این حوزه خواهد شد.

برای مقایسه ذکر این نکته نیز لازم است که به گفته‌ی این اداره، میزان رشد کلی مجموع مشاغل در بین سال‌های 2021 تا 2031 5.3 درصد خواهد بود.

رشته های خانواده‌ی پزشکی و بهداشت به دلیل بازار کار خوب، آینده‌ی درخشان، فرصت‌های مهاجرتی، درآمد خوب و جایگاه اجتماعی، جز پرطرفدارترین رشته های تحصیلی هستند.

در رتبه های بعدی نیز مشاغل مهندسی مخصوصا رشته های مرتبط با علوم کامپیوتر و فناوری اطلاعات هستند. به طور مثال شغل مدیریت کامپیوتر و سیستم های اطلاعاتی در سال ۲۰۲۲ در حدود 162,930 دلار درآمد داشته است.

مخصوصا در سال‌های اخیر که فناوری اطلاعات، اینترنت، کامپیوترها و گوشی‌های هوشمند در زندگی‌هایمان نقششان پر رنگ‌تر شده، رشته های مرتبط که شامل علوم کامپیوتر و فناوری اطلاعات می‌شوند نیز محبوب‌تر شده و برای این دست رشته ها فرصت‌های شغلی بیشتر و بهتری فراهم شده است.

همچنین لازم به ذکر است این رشته نیز آینده‌ی درخشانی دارد به این دلیل که دنیای فناوری اطلاعات روز به روز در حال پیشرفت و شکوفایی بیشتر است و پتانسیل‌های بسیاری درون آن نهفته است.

پرطرفدارترین رشته های تحصیلی

پرطرفدارترین رشته های تحصیلی از نظر تعداد فارغ التحصیلین

معیار دیگری که شما می‌توانید با آن به بررسی پرطرفدارترین رشته های تحصیلی در دنیا و سطح جهانی بپردازید، تعداد فارغ التحصیلین یک رشته است. این شاخص نشان‌گر این است که دانشجویان بیشتر به کدام رشته ها می‌روند و در کدام یک از آن‌ها به تحصیل می‌پردازند.

طبق آماری که وجود دارد اولین رتبه در این جدول متعلق به بیزینس و مدیریت است. تعداد افرادی که در سطح کالج‌ها و دانشگاه‌های آمریکا در سال گذشته مدرک فارغ التحصیلی این رشته را دریافت کردند، ۲۸۹،۳۸۴ نفر است.

در رتبه‌ی بعدی رشته‌ی پرستاری قرار دارد با ۱۴۱،۶۳۲ مدرک اعطایی و در رتبه‌ی سوم نیز رشته‌ی روانشناسی است.

بقیه رشته‌ها نیز به ترتیب بیولوژی، مهندسی، آموزش، ارتباطات، امور مالی و حسابداری هستند.

پرطرفدارترین رشته های تحصیلی از جنبه‌ی مهاجرتی

بسیاری از افراد نیز هستند که قصد مهاجرت از طریق تحصیلی را دارند و کنجکاوند که بدانند در کشورهای دیگر و مخصوصا کشورهای مورد نظرشان چه مشاغل و رشته هایی بازار کار خوبی دارد و همچنین در آن کشور به آن نیاز است.

به طور مثال کشور کانادا. شما با کمی جستجو در سطح اینترنت با کانال‌های رسمی مواجه می‌شوید که در آن مشاغل مورد نیاز کشور اشاره شده است.

شاید توانسته باشید حدس بزنید (مخصوصا با توجه به مطالب قبلی) که پر تقاضاترین شغل چیست. بله درست است، مشاغل مربوط به مراقبت های پزشکی و بهداشتی. کانادا نیز مانند بسیاری از کشورها به این دست از مشاغل احتیاج بسیار دارد و حاضر است افراد بسیاری را در این حوزه جذب کند.

در مقام بعدی علوم کامپیوتری قرار دارد و در مقام سوم نیز مهندسی مکانیک. رتبه چهارم رشته حقوق و پنجم نیز روانشناسی است.

سخن پایانی

نباید از این موضوع غافل شد که بهترین رشته برای هر فردی، رشته و زمینه‌ای است که به آن علاقه دارد و دوست دارد که آن زمینه کار و فعالیت کند. شاید دنبال کردن علاقه در دنیای واقعی کاری سخت و دشوار باشد اما نباید ناامید شد و به مسیری که انتخاب کرده‌اید باید باور داشته باشید.

سعی کنید رشته ای را انتخاب کنید که آن را دوست دارید و با روحیات، علایق و سلیقه‌ی شما سازگار است و باور داشته باشید که در این مسیر به موفقیت دست خواهید یافت.

شما در هنگام انتخاب باید تا می‌توانید کسب اطلاعات کنید، با دیگران مشورت کنید و علایق خود را نیز مد نظر بگیرید. سپس بر اساس این موضوعات اولویت بندی کنید و در نهایت تصمیم خود را بگیرید.

امیدواریم که این مطلب در مورد پرطرفدارترین رشته های تحصیلی در دنیا برای شما مفید واقع شده باشد و از آن نهایت استفاده را برده باشید.

اگر در این زمینه سوالی دارید و یا به مشاوره احتیاج دارید می‌توانید با ما در موسسه عملی و تحقیقاتی تزایران تماس بگیرید.

با تشکر از همراهی شما.

x