در صورت رد مقاله پژوهشی چه باید کرد

در صورت رد مقاله پژوهشی چه باید کرد

رد مقاله یک پژوهشگر و محقق می‌تواند اتفاق نا خوشایندی برای آن فرد باشد. دلایل مختلفی نیز ممکن است برای رد مقاله پژوهشی وجود داشته باشد.

بسیاری افراد بعد از آن که مقاله‌ی آنان رد شد نمی‌دانند چه کار باید بکنند و این امر باعث سردرگمی آن‌ها می‌شود.

اما جای نگرانی وجود ندارد. راه حل‌هایی برای این مساله وجود دارد و کارهایی هست که شما هنگامی که دچار رد مقاله شدید می‌توانید به آن‌ها اتکا کنید و به رفع مشکل خود در این زمینه بپردازید.

در این مطلب ما به دلایل احتمالی رد مقاله و این که بعد از این که مقاله‌ی شما رد شد چه کاری باید انجام دهید، می‌پردازیم. پس با ما همراه باشید و امیدواریم که از این مقاله نهایت استفاده را ببرید.

رد مقاله

رد مقاله برای بسیاری از مقالات اتفاق می‌افتد. برخی منابع این رقم را بیش از ۵۰٪ می‌دانند. یعنی از هر دو مقاله، یک مقاله حداقل یک بار ریجکت شده است. البته جای نگرانی نیست به این خاطر که همین آمار نشان می‌دهند که بسیاری از این مقالات ریجکت شده موفق به انتشار شده‌اند.

رد مقاله

همچنین فراموش نکنید دانستن این نکته که چرا مقاله‌ی شما رد شده است از اهمیت بسیار زیادی برای شما و مقاله‌تان برخوردار است. شما اگر ندانید که مقاله به چه دلیلی ریجکت شده است، نمی‌توانید کاری هم در زمینه‌ی رفع این موضوع انجام دهید.

پس با هم در بخش بعدی به بررسی دلایل ریجکت شدن مقاله می‌پردازیم.

رد مقاله پژوهشی و دلایل آن

دلایل مختلفی می‌تواند برای رد شدن یک مقاله وجود داشته باشد. ولی به طور کلی دو دسته بندی کلی برای این دلایل وجود دارد:

 • Technical reasons یا دلایل فنی یا تکنیکال
 • Editorial reasons یا دلایل نگارشی

از دلایل فنی یا تکنیکال رد مقاله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • داده‌های ناقص مانند کوچکی جامعه آماری یا متغیرها و عوامل کنترلی ضعیف
 • تجزیه و تحلیل ضعیف مانند استفاده از آزمون‌های آماری نا مناسب یا در کل نبود و فقدان آمار و اطلاعات آماری
 • متودولوژی نا مناسب برای پاسخ به فرضیه شما یا استفاده از متودولوژی قدیمی که روش‌های جدیدتر و قدرتمندتری از آن‌ها وجود دارد که می‌توانند نتایج بهتری ارائه کنند.
 • انگیزه تحقیقاتی ضعیف در جایی که فرضیه شما یا روشن نیست یا از نظر عملی معتبر نیست و یا داده‌های شما به سوال مطرح شده پاسخ نمی‌دهد.
 • نتیجه گیری نادرست در مودر فرضیاتی که توسط داده‌های شما پشتیبانی نمی‌شوند.
 • وجود مشکل و نقص در داده‌ها و تحلیل داده‌ها
 • وجود عدم هماهنگی و نقص میان نتیجه و بخش‌های دیگر مقاه‌ی ارائه شده

از دلایل نگارشی رد مقاله نیز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مقاله‌ی شما خارج از چشم انداز یا اسکوپ (scope) مجله است. (اسکوپ هر مجله به معنای حیطه‌ی تخصصی موضوعاتی است که در هر مجله به آن‌ها پرداخته می‌شود)
 • مقاله‌ی شما برای مجله دارای پیشرفت خاصی نیست و یا ایمپکت کافی ندارد.
 • اخلاق پژوهشی نادیده گرفته شده است، مانند عدم رضایت نمونه‌های تحقیقاتی و یا عدم تایید کمیته‌ی اخلاق برای تحقیقات حیوانی
 • عدم وجود ساختار مناسب برای مقاله و یا رعایت نکردن الزامات فرمت و قالب مجله
 • فقدان جزییات لازم برای درک کامل مقاله و همچنین تکرار تحلیل‌ها و آزمایش‌های نویسندگان توسط خوانندگان
 • فقدان منابع به روز برای مقاله یا استفاده از منابعی که ارجاع به خود زیادی دارند.
 • از نظر زبان استفاده شده برای نگارش کیفیت پایینی دارد به طوری که برای خوانندگان قابل درک نیست.
 • فهم منطق مقاله مشکل است و یا داده‌های ارائه شده ضعیف است.
 • نقض اخلاقیات نشر
 • خسته کننده بودن مقاله
 • نا کامل و ناقص بودن محتوای مقاله‌ی ارائه شده
 • بسط دادن موضوعی تکراری که نمونه‌اش قبلا موجود بوده است

همچنین نباید موضوع مهم سرقت ادبی (Plagiarism) و کپی کاری‌های گسترده را فراموش کرد و نادیده گرفت.

گاهی اوقات نیز مقاله‌ی شما سریعا برگشت می‌خورد که به آن فست ریجکت (Fast Reject) می‌گویند.

در این حالت مقاله‌ی مورد نظر دچار چنان اشباهات و ایرادات فاحشی بوده که دیگر ژورنال به خود زحمت بررسی بقیه‌ی مقاله را نداده و آن را فست ریجکت کرده است.

شما برای آشنایی بیشتر با مقوله‌ی رد مقاله و دلایل آن می‌توانید به مطلبی در سایت الزویر Elsevier و یا مطلبی در سایت اشپرینگر springer و یا مطلبی دیگر در همان سایت اشپرینگر مراجعه کنید.

در صورت رد مقاله پژوهشی چه باید کرد؟

رد مقاله پژوهشی

اگر مقاله‌ی شما از سوی هیات داوران و یا سردبیر ژورنال به طور کامل و بدون کامنت ریجکت شود، شما متاسفانه باید پرونده‌ی سابمیت مقاله‌ی خود به آن ژورنال را بسته شده در نظر بگیرید.

البته این موضوع لازم به ذکر است که این موضوع الزاما به این معنی نیست که مقاله‌ی شما اعتبار ندارد و یا مقاله‌ی خوبی نیست، شاید رد شدن مقاله صرفا به این دلیل است که جای درستی را برای انتشار مقاله‌ی خود انتخاب نکرده‌اید.

شما می توانید در این مورد اقدامات مختلفی انجام دهید. یکی از آن‌ها این است که در خواست تجدید نظر دهید که البته در این مورد که اصلا توصیه نمی‌شود مگر این که دلایل منطقی و معتبری برای اعتراض داشته باشید که معمولا در این موارد که رد مقاله بدون کامنت صورت می‌گیرد توصیه نمی‌شود.

اگر به نظر شما مقاله ایرادات اساسی ندارد پس به احتمال زیاد دلیل رد شدن بدون کامنت مقاله‌ی شما خارج از اسکوپ بودن مقاله است. شما می‌توانید شانس خود را با ژورنال‌های دیگر امتحان کنید و مقاله‌ی خود را برای آن‌ها ارسال کنید. فقط حواستان به اسکوپ ژورنال مورد نظر باشد.

برخی از افراد هم هستند که تغییرات و اصلاحاتی در مقاله ایجاد می‌کنند و دوباره آن را برای همان ژورنال ارسال می‌کنند که معمولا نتیجه‌ای ندارد و مقاله دوباره رد می‌شود.

اگر فکر می‌کنید که مقاله‌ی شما دارای ایرادات اساسی است می‌توانید پس از رفع آ‌ن‌ها مقاله را برای ژورنال‌های دیگر ارسال کنید.

همچنین اگر هیات داوران ژورنال برای مقاله‌ی شما کامنت گذاشته و زمانی برای تغییرات و اصلاحات تعیین کرده باشند، این به این معنی است که هنوز شانس انتشار مقاله‌ی خود در آن ژورنال را دارید.

شما در این مورد باید به اصلاح و بازنگری و یا ریوایز (revise) بپردازید.

شما پس از اصلاحات و اعمال تغییرات لازمه می‌توانید دوباره مقاله را برای ژورنال ارسال کنید.

سخن پایانی

امیدواریم که در مسیر پژوهشی خود و انتشارات مقاله به مشکلی پیش نخورید و مسیری بی‌مانع را پشت سر بگذارید.

ولی اگر هم پدیده‌ی رد مقاله برای شما اتفاق افتاد، حال می‌دانید که این اتفاق مساله‌ی خیلی بزرگی نیست و برای افراد بسیاری پیش می‌آید.

شما می‌توانید در مسیر پژوهشی و مقاله نویسی خود از مشاوره و کمک موسسه علمی و تحقیقاتی تزایران نیز استفاده کنید و در این راه از ما مشاوره بگیرید.

امیدواریم که این مطلب (رد مقاله پژوهشی ) مورد قبول شما واقع شده باشد و از آن نهایت استفاده را کرده باشید. با سپاس و تشکر از همراهی شما.

x