مهاجرت تحصیلی در سال 2023

مهاجرت تحصیلی در سال 2023

در این مطلب قصد داریم مهاجرت تحصیلی در سال 2023 را بررسی کنیم.

امر مهاجرت از جمله مهاجرت تحصیلی که یکی از محبوب‌ترین روش‌های مهاجرتی به خصوص در میان قشر جوان‌تر جامعه است، به دلیل وجود تقاضاهای بسیار زیاد و همچنین ایجاد اشباع به خصوص از سوی کشورهای در حال توسعه از جمله ایران، بسیار جنبه رقابتی پیدا کرده که این جنبه رقابتی اصلا به معنای غیرممکن شدن این امر نیست. اما نکته قابل توجه اینجاست که با وجود تقاضاهای بسیار زیاد و وجود اشباع مذکور، برخی کشورها در زمینه پذیرش تحصیلی از میان دانشجویان بین‌المللی مانند کانادا یا استرالیا و به ویژه کانادا نه تنها در این زمینه محدودیتی اعمال نکرده بلکه بنابر سیاست‌های پذیرش مهاجر برای بهبود اقتصاد و استحکام بیشتر بازار کار و همچنین جبران کمبود نیروی کار و یا تخصص‌های خاص مورد نیاز در آن‌ها، اخذ پذیرش تحصیلی را نسبت به گذشته برای دانشجویان بین‌المللی بیشتر و همچنین راحت‌تر نموده است. البته به واسطه همین نیاز به تخصص‌های خاص، کمبود نیروی کار و یا نیاز به تقویت اقتصاد و بازار کار که حتی پیشرفته‌ترین کشورهای جهان نیز در این زمینه‌ها دارای نیاز و تقاضا هستند، مطمئنا کشورهای محبوب دیگر برای مهاجرت تحصیلی مانند آلمان، انگلیس، آمریکا و… با اینکه دارای جنبه رقابتی بسیار بالا برای پذیرش دانشجو بوده، برای اخذ پذیرش تحصیلی بسیار مناسب بوده و متقاضی با دارا بودن یکسری صلاحیت‌های خوب و مناسب می‌تواند به آن کشورها مهاجرت تحصیلی کرده و حتی با راهنمایی از سوی متخصصین دارای شایستگی بالا در امر مهاجرت تحصیلی، این مسیر را بسیار راحت‌تر و بدون ریسک طی نماید.

به طور کلی می‌توان گفت که اگر دانشجویان بین المللی قرار است برای مدتی بیش از سه ماه در دانشگاه، کالج یا موسسات آموزش عالی فنی و حرفه‌ای یا در سایر مراکز آموزش عالی تحصیل کنید، بایستی برای اخذ مجوز اقامت تحصیلی درخواست دهند. همچنین این مجوز باید قبل از سفر به کشور مقصد صادر گردد.

پس در این مقاله با ما همراه باشید تا به طور کامل درباره مهاجرت تحصیلی صحبت نموده و همچنین پیرامون برخی از کشورهای محبوب برای مهاجرت تحصیلی و اشاره به شرایط هر کدام نیز مختصر بحثی داشته باشیم تا در انتخاب این مسیر راحت‌تر بتوانید عمل کنید.

مهاجرت به هلند

در سال 2023 چرا مهاجرت تحصیلی بهتر از مهاجرت کاری است ؟

شما مخاطبانی که در حال مطالعه‌ی این مطلب هستید، به احتمال زیاد به دنبال مهاجرت از طریق تحصیل بوده و می‌خواهید در این باره اطلاعات تکمیلی را دریافت کرده و تصمیم نهایی بگیرید. اما در صورتی که در بین 2 روش تحصیلی یا کاری، اطمینان کامل برای انتخاب نداشته، ما در اینجا با ذکر چند مورد اساسی دلایل برتری مهاجرت تحصیلی را به کاری بیان میکنیم که به تصمیم قطعی‌تر افرادی که بر سر دوراهی قرار دارند، کمک نماییم؛ چرا که بهترین و آسان‌ترین روش دستیابی به یک شغل و کار و به پشتوانه‌ی آن اخذ اقامت دائم و شهروندی کشور مقصد آن هم به راحتی و با سرعت بالاتر، روش مهاجرت تحصیلی است .

صدور ویزای تحصیلی به ویژه برای اتباع کشورهای در حال توسعه از جمله ایران بسیار آسان‌تر از کاری است؛ دلیل آن هم بیشتر مربوط به سیاست‌های اقتصادی تقریبا همه‌ی مقاصد مهاجرتی محبوب دنیا است و عملا شما با ویزای تحصیلی، ارز قابل توجهی را به کشور مقصد وارد می‌نمایید. اگرچه که مهاجرت کاری نیز باعث کمک و قوت بخشیدن به اقتصاد آن کشور شده اما شخص نیروی کار ماهر بین‌المللی از اقتصاد کشور مقصد نیز پول دریافت خواهد نمود پس منطقی است در این راستا افرادی دیگر دارای حق تقدم بیشتری باشند؛ مانند شهروندان یا فارغ‌التحصیلان از دانشگاه‌های کشور مقصد.

هر کشور پیشرفته و مهاجرپذیر در مبحث صدور مجوز کاری که روندی قبل از صدور ویزای کار بوده، قوانین و مراحل و به زبان ساده دنگ و فنگ‌های خودش را به همراه داشته و در هر یک از این کشورها عموما به سختی کارفرمایی پیدا می‌شود که از بین اولویت‌های برتری مانند شهروندان و یا فارغ‌التحصیلان از دانشگاه‌های کشور مورد بحث را کنار گذاشته و برای یک فرد دیگر که شما باشید، بخواهد بدون شناخت دقیق و صرفا با ارائه یک سری مدارک بدیهی، تقدم به خرج دهد. چرا که در این حالت شخص متقاضی بدون داشتن تجربه زندگی در کشور مقصد و همچنین تفاوت بسیار زیاد و آشکار در سطح اعتبار مدرک تحصیلی ایران و کشورهای پیشرفته مسیر سختی را متحمل خواهد شد. به زبان ساده، در روش مهاجرت کاری، “انتقال اعتبار” که منظور اعتبار مدرک تحصیلی، مهارت‌های تخصصی، سابقه کار و… بوده، سخت و گاها حتی غیر ممکن می‌باشد.

سیاست اکثر مقاصد محبوب شغلی (مانند آلمان، کانادا، آمریکا، استرالیا و…) در برابر صدور ویزای کاری برای کشورهای در حال توسعه و از جمله ایران بسیار سخت‌تر از قبل گردیده و این سختی در واقع شامل حال همه‌ی روش‌های مهاجرتی شده است اما ویزای تحصیلی همواره از این قضیه مستثنی بوده است؛ حتی برای کشورهایی که روابط سیاسی چندان خوبی با ایران ندارند و به عنوان واضح‌ترین مثال باید کشور آمریکا را گفت که حتی در دوره‌ای که سخت‌ترین سیاست مهاجرتی در قبال اجازه ورود ایرانیان، اتخاذ شده بود، پرونده‌‎های تحصیلی و اخذ پذیرش از دانشگاه‌ها همانند سابق پیش برده می‌شد.

هر شخص متقاضی از طریق تحصیل در کشور مقصد و با اخذ مدرک تحصیلی از خود آن کشور و به دنباله‌ی آن بالاتر رفتن سطح علمی و تحصیلی، مسلما از اعتبار علمی و اعتبار بسیار بالاتری برای موقعیت‌های شغلی، فرصت استخدام، میزان حقوق، درآمد و مزایا، میزان رضایت شغلی و… بهره‌مند خواهد بود.

امتیاز دیگری که همراه روش تحصیلی بوده، تجربه حضور و زندگی در کشور مقصد است و اینطوری شخص از نظر تجربه‌ی حضور در جامعه و فرهنگ کشور مد نظر، تقویت بهتر مهارت زبان آن کشور و همچنین شیوه برقراری ارتباط با مردم و فرهنگ آن کشور و ده‌ها مورد و امتیاز مثبت دیگر،  پتانسیل رشد و پیشرفت بیشتر و سریع‌تری را خواهد داشت؛ به ویژه نسبت به روش مستقیم مهاجرت کاری که فرد با نهایت سردرگمی به یکباره وارد جامعه، فرهنگ، سیستم شغلی، اقتصادی و… جدید شده و به دنبال آن دچار شوک شده و چه بسا مدت زیادی را درگیر خو گرفتن با این دنیای جدید می‌شود.

در روش مهاجرت به کشور مد نظر از روش تحصیل، طی کردن پروسه و دستیابی به مجوز شغلی، اقامت دائم و در نهایت پاسپورت و شهروندی کشور مقصد مسیری بسیار هموارتر و ساده‌تری را پیش روی فرد خواهد گذاشت؛ حتی اگر این مسیر از نظر زمانی با روش مهاجرت کاری فرقی نداشته باشد اما حداقل راحت‌تر بودن آن عملا غیر قابل انکار نخواهد بود.

اجازه اقامت تحصیلی کانادا

استادی پرمیت (study permit) سندی است که صادر می‌گردد و به اتباع خارجی اجازه می دهد در موسسات آموزشی تعیین شده (DLIs : designated learning institutions) در کانادا تحصیل کنند. اکثر اتباع خارجی برای تحصیل در کانادا نیاز به مجوز تحصیل یا  استادی پرمیت دارند. قبل از درخواست برای استادی پرمیت کانادا، مطمئن شوید که تمام مدارک مورد نیاز خود را دارید. توجه داشته باشید که قبل از سفر به کانادا باید برای مجوز تحصیل درخواست دهید.

به طور کلی قبل از ورود به کانادا باید برای اخذ مجوز تحصیل اقدام کنید. برخی از افراد می توانند برای مجوز تحصیل از داخل کانادا اقدام کنند. در برخی موارد، هنگام ورود به کانادا در گذرگاه ورودی می توانید درخواست دهید. باید از قبل مطمئن شوید که کدام حالت برای شما مناسب است :

 • اقدام برای استادی پرمیت در خارج از کانادا (Outside Canada)
 • اقدام برای استادی پرمیت در داخل کانادا (Inside Canada)
 • اقدام برای استادی پرمیت در بدو ورود به کانادا (At a port of entry)

برای ارسال درخواست بایستی الزامات زیر را برآورده نمایید :

 • اثبات پذیرش (proof of acceptance) : ارائه نامه پذیرش از یک موسسه آموزشی تعیین شده (DLI) که در آن شرکت خواهید کرد.
 • اثبات هویت (proof of identity)
 • اثبات حمایت مالی (proof of financial support)
 • ارائه یک نامه توجیهی و توضیحی (letter of explanation) : این نامه یا برنامه تحصیل (SP : Study Plan) بایستی در اختیار افسر اداره مهاجرت قرار بگیرد و به او در مورد اهداف تحصیلی شما اطلاعاتی دهد.
 • در صورتی که در کبک تحصیل خواهید کرد به ارائه گواهی پذیرش کبک (CAQ : Québec Acceptance Certificate) نیاز خواهید داشت. متقاضیانی که قصدتحصیل در کبک را دارند، به گواهی پذیرش کبک (CAQ : Certificate acceptation du Québec) صادر شده توسط وزارت مهاجرت، فرانسوی سازی و ادغام (Ministry of Immigration, Francization and Integration) استان کبک نیاز دارند. دانشجویان می توانند تمام اطلاعات مربوط به نحوه درخواست CAQ را از DLI که در آن ثبت نام کرده‌اند دریافت کنند.
 • افراد زیر سن قانونی بایستی اظهارنامه سرپرست (custodian declaration) را ارائه نمایند.

توجه داشته باشید تا زمانی که درخواست کاملی را ارسال نکنید، مجوز تحصیل یا استادی پرمیت شما نهایی نخواهد شد.

مهاجرت تحصیلی در سال 2023

مهاجرت تحصیلی در سال 2023

اقامت تحصیلی سوئد

برای اقامت تحصیلی در سوئد شما میبایست :

 • پاسپورت معتبر داشته باشید.
 • برای تحصیلات تمام وقت در یک برنامه یا دوره هایی پذیرفته شده باشید که نیاز به حضور شما در آن موسسه آموزش عالی دارد.
 • بتوانید در طول زمانی که برای اجازه اقامت درخواست می کنید، از خود حمایت مالی کنید یا به عبارتی تمکن مالی مورد نیاز را داشته باشید.
 • یک بیمه نامه جامع سلامت داشته باشید یا برای آن درخواست داده باشید.

اقامت تحصیلی آلمان

مجوز اقامت تحصیلی در آلمان یک سند آلمانی است که به شما امکان می دهد در زمانی که در آلمان تحصیل می کنید، در آلمان اقامت داشته باشید. همچنین زمانی که در یک برنامه تبادل تحصیلی شرکت می کنید، در دوره‌های مقدماتی، دوره‌های زبان، یا دوره‌های آموزشی و کارآموزی در آلمان ثبت نام می‌کنید، باید اجازه اقامت دریافت کنید. از آنجایی که یکی از متداول ترین سؤالات این است که چگونه می توان اجازه اقامت تحصیلی در آلمان را دریافت کرد، ما اطلاعات ضروری را که برای دریافت مجوز در زمان کوتاه نیاز دارید، جمع آوری کرده‌ایم. بنابراین با هم مدارک ضروری را بررسی می کنیم:

 • پاسپورت
 • تایید ثبت نام (Registration confirmation)
 • گواهی بیمه سلامت
 • ارائه گواهی ثبت نام از دانشگاه
 • اثبات تمکن مالی
 • ارائه مدارک مبنی بر دریافت بورسیه تحصیلی (در صورت وجود)
 • ارائه مدرک تحصیلی پیشین
 • گواهی سلامت
 • عکس پاسپورت بیومتریک
 • ارائه مدرک مهارت انگلیسی یا آلمانی ( بسته به دوره انتخابی)
 • ارائه مدرک برای تعیین نمودن محل اقامت

اقامت تحصیلی هلند

شما نمی توانید برای اجازه اقامت خود اقدام کنید. موسسه آموزشی که در آن قصد تحصیل دارید برای شما درخواست اجازه اقامت می دهد و همچنین مؤسسه آموزشی تنها در صورتی می تواند درخواست مجوز اقامت ارائه دهد که به عنوان حامی توسط IND شناخته شود. برای اینکه موسسه شما به رسمیت شناخته شود، باید به آیین‌نامه اجرا (Code of Conduct) برای دانشجویان بین المللی در آموزش عالی وابسته باشد. مؤسسات آموزشی که این آیین نامه رفتاری (Code of Conduct) را امضا کرده‌اند، متعهد شده‌اند که آموزش مؤثر و در دسترس را برای دانشجویان خارجی ارائه دهند. یک کمیته ملی مستقل تعیین و بررسی می کند که آیا یک مؤسسه قوانین اجرایی را رعایت می کند یا خیر.

از اینکه مطلب مهاجرت تحصیلی در سال 2023 را مطالعه کردید از شما متشکریم

دانشجویان علاقه مند برای کسب اطلاعات بیشتر و گرفتن مشاوره و اقدامات اولیه برای تکمیل رزومه ی خود میتوانند درخواست خود را از طریق ثبت درخواست ثبت نمایند و یا با شماره های ثابت طی تایم کاری تماس حاصل نمایند.

 

x