روش هایی برای کاهش تعداد کلمات مقاله پژوهشی

روش هایی برای کاهش تعداد کلمات مقاله پژوهشی

در این مطلب چند راهکار برای نگارش مقاله ای مختصر و مفید را معرفی میکنیم که میتواند در طی فرآیند نگارش و حین ارسال به مجله مفید واقع شود.

در وهله ی اول میبایست به مقدار و میزان مطالب نگارش شده در هر قسمت از مقاله دقت کنید و اضافه بر سازمان اقدام به نگارش مطالب نکنید و زمان خود را به هدر ندهید.

 تعداد کلمات مقاله پژوهشی

در ادامه برای اینکه محتوای اصلی شما تحت الشعاع قرار نگیرید بهتر است مطالب اصلی را نگه دارید و موارد زیر را بازبینی کنید تا درصد کلمات اضافی کاهش یابد:

1-حذف فضاهای غیرضروری

فضاهای اضافی میان اعداد و علامت درصد (%)، علامت درجه (°)، نمادها (مانند حروف یونانی)، عملیات (مانند <، >، ≤، ≥، ± و =) و بازه‌های اعداد و کسر‌ها می‌تواند به ازدیاد تعداد کلمات منجر شود. در این قسمت توجه شمارا به چند مثال از موقعیت‌هایی که در آن‌می‌توانید فضاهای اضافی را برای کاهش کلمات مقاله‌تان حذف کنید، جلب مینماییم :

55 % → 55%)-1 کلمه(

37 °C → 37°C)-1 کلمه(

IFN γ → IFN-γ)-2 کلمه(

P < 0.01 → P<0.01)-2 کلمه(

5 out of 10 → 5/10)-3 کلمه(

با این‌که این تغییرات کوچک هستند، در مجموع بسیار تاثیرگذار خواهند بود. استفاده از ابزار Find and Replace مایکروسافت ورد را برای شناسایی این ساختارها در نظر داشته باشید. این ابزار به شما امکان حذف سیستماتیک و سریع را می‌دهد. نرم افزارهای دیگری هم هستند که محققان برای پیش برد سریع کار از آنها بهره میبرند در ادامه به معرفی نرم افزارهای بیشتری میپردازیم .

در خصوص افزایش یا کاهش تعداد واژگان مقاله به چه نکاتی باید توجه داشت؟

حداکثر تعداد کلمات مقاله بدون چکیده، منابع و بخش تشکر در اکثر ژورنال ها می بایست 5000 کلمه باشد.

در بیان مسئله به صورت انتخابی تر برخورد کنید.

در کاهش حجم مطلب باید توجه داشت که قسمت های اصلی مقاله حذف نشوند.  اگر قرار است قسمت های اصلی مقاله حذف شود سعی کنید آن قسمت را بازنویسی کنید.

سعی کنید نتایج را کنترل کنید. اغلب در مقاله همه چیز گزارش می شود که شامل نتایج نسبتا مهم نیز هست. اینگونه نتایج در مقاله به صورت مختصر بیان شده و در ضمیمه در صورت نیاز با جزئیات آورده می شود.

از تکرار اشتباهات رایجی که نویسنده های تازه کار مرتکب می شوند، اجتناب کنید.این امر زمان شما را از بین خواهد برد.

اگر مقاله از پایان نامه کارشناسی ارشد و یا رساله دکتری استخراج شده است. بخش های خاصی از پایان نامه جایی در مقاله ندارند و نبایستی در مقاله گنجانده شوند. برای مثال تعریف واژه ها و متغیرها که در پایان نامه مرسوم است. بخصوص در رساله دکتری به صورت تعریف عملیاتی و تعریف نظری آورده می شود. بیان تعریف واژه ها در مقاله نشانه تازه کار بودن مولف است.

از چه روش هایی می توان تعداد کلمات مقاله را طبق فرمت مجلات تنظیم کرد؟

تنظیم تعداد کلمات مقاله یا به عبارت دیگر کاهش کمیت مقاله، با استفاده از تکنیک‌های مختلفی قابل انجام است که باید به‌صورت هوشمندانه آن‌ها را به کار برد و بعد از اعمال این روش‌ها نیز مجدد تعداد کلمات را شمارش کرد تا تاثیر آن‌ها مشخص شود. در ذیل به برخی از این روش‌ها اشاره می‌شود:

1-مخفف نویسی : مخفف نویسی روش موثری در کاهش تعداد کلمات مقاله می باشد به اینصورت که شما می توانید نام محصول، نام سازمان و یا موسساتی که شناخته شده هستند و نیازی به آوردن نام کامل آن ها نیست را به صورت اختصاری و مخفف شده بنویسید. به مثال های زیر دقت کنید.

17 کلمه :

The samples were analyzed on the ABC spectrophotometer (Zhejiang Scientific, Zhejiang, China) to determine the xyz values

15 کلمه :

The samples were analyzed on the ABC spectrophotometer to determine the xyz values (ABC spectrometer; Zhejiang Scientific, Zhejiang, China)

2-حذف عبارت های غیر ضروری : سعی کنید جملات و عباراتی که معمولا برای توضیح بیشتر و در ابتدای جمله می آیند و پس از آن به مطلب اصلی می رسند را حذف کنید.

عبارات فارسی مانند: عبارات انگلیسی مانند:
  • “البته قابل ذکر است که…”
  • “ناگفته نماند که…”
  • “بنابراین نتیجه می گیریم که…”
  • “در این مقاله می خواهیم بگوییم که…”
·         “…its my opinion that…”

·         “I have concluded that”

·         “The main point supporting my view concerns”

·         “certainly there is little doubt as to”

به مثال های زیر دقت کنید:

17 کلمه :

I have concluded that the incidence of Alzheimer’s disease increases with age (Rogue et al., 2004)

15 کلمه :

It has been concluded that The incidence of Alzheimer’s disease increases with age (Rogue et al., 2004).

3-استفاده از فرم فعلی : تا جایی که می توانید از فرم فعلی کلمات به جای فرم اسمی آن ها استفاده کنید. معمولا اسم سازی منجر به طولانی شدن کلمات و عبارات می شود. به مثال های زیر دقت کنید:

12 کلمه :

A diagnosis of cancer was made on the basis of the findings

15 کلمه :

A diagnosis of Cancer was diagnosed made on the basis of the findings

4-حذف اطلاعات پایه و بدیهی: دقت داشته باشید مخاطبان مقاله شما در درجه اول داوران بین المللی و در درجه دوم مخاطبانی هستند که از حوزه تخصصی مقاله شما شناخت و آگاهی دارند. برای مثال یک دانشجوی مهندسی امکان اینکه مقاله شما که در مورد دیابت است را مطالعه کند نزدیک به صفر است. بنابراین گروه های مشترکی هم که به مطالعه مقاله درمورد دیابت می پردازند، خودشان با بدیهیات آشنایی دارند و نیازی به تکرار مجدد آن ها نیست.

5-حذف عبارات طولانی : برخی از عبارات مخصوصا در زبان انگلیسی وجود دارند که آوردن آن ها در جمله منجر به طولانی شدن آن می شود. به جای استفاده از این عبارات بهتر است از جایگزین آن ها استفاده کرد.

a number of=several

6-حذف افعال تکراری: افعال مختلف ممکن است که در یک جمله به صورت متناوب تکرار شوند اللخصوص زمانی که در حال توصیف یک سری از داده ها و یا رویه ها هستید. با حذف افعال تکراری خواهید دید که تا چند کلمه جمله شما کوتاه تر می شود

7-حذف افعال مجهول: حتما می دانید که جملات با افعال مجهول حاوی تعداد کلمات بیشتری نسبت به جملات با افعال معلوم می باشند. بنابراین در قسمت هایی که می توانید و مقدور است جملات مجهول را به جملات معلوم تبدیل کنید.

8 کلمه :

Written informed consent was given by all patients

6 کلمه :

All patients gave Wwritten informed consent was given by all patients

8-استفاده از عبارات خط تیره دار : کلماتی که دارای خط تیره هستند، یک کلمه به شمار می آیند اگر در قسمت شمارشگر نرم افزار word نیز مقایسه کنید خواهید دید که شمارشگر عبارات خط تیره دار را یک کلمه به شمار می آورد. بنابراین می توانید با استفاده از لغت نامه و یا مراجعه به مقالات پیشین ببینید کدام عبارت ها را می توان به صورت خط تیره دار نوشت آن ها را تغییر دهید.

9 کلمه :

After rehabilitation, the patients came to rely on themselves

6 کلمه :

 

After rehabilitation, the patients became self-reliant came to rely on themselves

موسسه ی تزایران با افتخار جهت مشاوره به شما عزیزان همواره طی تایم اداری پذیرای سوالات شما خواهد بود ، فقط کافیست با ما تماس بگیرید .

x