چگونه پایان نامه را شروع کنیم

چگونه پایان نامه را شروع کنیم

مهمترین سوال و دغدغه دانشجویانی که می خواهند کار پایان نامه خود را استارت بزنن چگونه پایان نامه را شروع کنیم است، ما در این مقاله به بررسی این مورد و پاسخ به سوال چگونه پایان نامه را شروع کنیم، می پردازیم.

آموزش گام به گام مراحل صفر تا صد پایان نامه

برای نگارش پایان نامه ی صحیح و با کیفیت ابتدا باید نحوه ی نگارش صحیح و جمع آوری مطالب و موارد مربوط به پایان نامه را آموزش ببینید . اما به دلیل اینکه اکثر دانشجویان در مقاطع ارشد و دکتری شاغل هستند و نمیتوانند برای پایان نامه هایشان دوره ای مجزا را از پیش بگذرانند در این مقاله سعی کردیم تا آموزشی مفید و جامع برای شما عزیزان داشته باشیم تا بتوانیم در این امر مهم سهیم باشیم .

ارائه پروژه های تحقیقاتی مانند پایان نامه و رساله معمولا در دو مقطع کارشناسی ارشد و دکتری بیشتر مرسوم است تا دانشجویان با نگارش و دفاع از آن ها موفق به فارغ التحصیلی در رشته تحصیلی خویش شوند. نگارش پایان نامه مانند مقالات نبوده و به عبارتی دارای پیچیدگی های بیشتری در هر مرحله می باشد که هر دانشجو قبل از شروع به نگارش باید از جزئیات آن ها مطلع باشد تا بتواند مدیریت زمان را به درستی در طول ترم انجام دهد.

چگونه پایان نامه را شروع کنیم

به طور کلی دانشجویان برای ارائه پایان نامه باید دو مرحله اساسی را طی کنند. در ابتدا پیشنهاده ( موضوع ) خود را به ثبت رسانده و سپس در صورت تکراری نبودن آن به نگارش بپردازند. هر یک از مراحل گفته شده خود دارای قوانین و زیر شاخه هایی است که اطلاع از آن ها برای دانشجویان الزامی میباشد .( بسته به دانشگاه محل تحصیل قوانین میبایست لحاظ شود) به همین دلیل در ادامه مقاله قصد داریم برای آشنایی با این مراحل به بررسی نحوه ثبت عنوان پایان نامه، نگارش و دفاع از آن بپردازیم.

پایان نامه چیست؟

دانشجویانی که در مقطع تحصیلات تکمیلی یعنی کارشناسی ارشد و دکتری تحصیل می کنند، می بایست در ترم آخر خود پروژه تحقیقی به نام پایان نامه ارشد و یا رساله دکتری بنویسند و تحویل دانشگاه بدهند. البته در کنار ارائه پروژه، روش دیگری نیز برای فارغ التحصیلی وجود دارد که آموزش محور بوده و دانشجویان ملزم به گذراندن یک ترم آموزشی و تحصیل در آن همانند ترم های قبلی خود هستند. اما افرادی که فارغ التحصیلی از طریق پروژه محوری را انتخاب می کنند باید به نگارش پایان نامه بپردازند.لازم به ذکر است که یکی از ملاک های سنجش در مقطع دکتری ارائه ی پایان نامه میباشد .

پایان نامه ها در دو دسته کمی و کیفی تهیه می شوند. منظور از پایان نامه های کمی آن دسته از تحقیقاتی است که در آن برای رسیدن به یافته ها از فرمول های آماری و اعداد و ارقام استفاده شده، اما پایان نامه های کیفی به صورت تحلیلی بوده و نظر و احساسات شخص نویسنده در آن تاثیر بسزایی دارد.

تهیه پایان نامه به گونه ای نیست که بگوییم دانشجو می تواند تمامی روند انجام آن را در ترم آخر خود انجام دهد. بلکه مشخص شدن عنوان،تایید پروپوزال که معمولا شامل 8 صفحه توضیح در خصوص روند کار موضوع تحقیق هست، زمان بر بوده و بر اساس تجربیات از ترم دوم کارشناسی ارشد به پیشنهاد دانشگاه، آغاز به کار نگارش پایان نامه توصیه میگردد.

در انتهای ترم چهارم، دانشجو باید از پروژه تحقیقی خود دفاع کند. البته برخی از دانشجویان هستند که به دلایل مختلف موفق به دفاع پایان نامه در ترم چهارم نشده و درخواست تمدید سنوات ترم پنجم را ثبت میکنند . تحصیل در ترم پنجم کارشناسی ارشد برای دانشجویان روزانه رایگان بوده و سایر دانشگاه های غیر روزانه نیز بر اساس شهریه ثابت و شهریه ای که برای اخذ واحد پایان نامه تعیین کرده اند، به دریافت هزینه ترم پنجم ارشد منجر میشود.

در انتهای ترم پنجم اگر دانشجو باز هم موفق به دفاع نشد باید در سنوات ترم ششم کارشناسی ارشد ثبت نام کند. این ترم برای کلیه دانشجویان دارای هزینه بوده و حتی دانشجویان دوره های روزانه نیز موظف به پرداخت شهریه هستند. میزان این شهریه معادل شهریه شبانه کارشناسی ارشد خواهد بود. سنوات ترم ششم آخرین مهلتی است که به دانشجو برای دفاع به پایان نامه داده می شود و پس از آن اگر دانشجو دفاع نکند دچار مشکلاتی از قبیل مردودی خواهد شد که به مراتب برای حل آن باید آن باید اقداماتی را انجام دهد و بسته به نظر گروه آموزشی محل تحصیل میباشد.

مراحل ثبت عنوان پایان نامه کارشناسی ارشد

1-برای شروع به کار نگارش پایان نامه باید از انتخاب موضوع شروع به کار کرد. در واقع عنوان و موضوع پایان نامه همان دغدغه و سوال دانشجو است که برای حل آن قصد دارد تحقیقی را انجام داده تا به سوال خود پاسخ دهد. معمولا دانشگاه ها از ترم دوم کارشناسی ارشد به دانشجویان اعلام می کنند تا موضوع خود را تحویل دهند. اما مسئله ای که برای دانشجویان خیلی چالش برانگیز است، نحوه انتخاب موضوع پایان نامه است. این قدم اصلی ترین و مهم ترین قدم شماست چون اقدامات و مراحل بعدی همگی تحت تاثیر عنوان انتخابی میباشند.

2-به منظور انتخاب موضوع پایان نامه پیشنهاد می شود کلید واژه هایی که در ذهن دارید را یادداشت کنید و با سرچ در سایت های علمی ایرانی و خارجی به دنبال پروژه های انجام شده باشید. با مطالعه مقالات ارائه شده ذهن شما فعال و ایده پرداز می شود و عناوین مرتبطی را به شما پیشنهاد می دهد. همچنین در انتهای پایان نامه ها و مقالات معمولا پیشنهادات پژوهشی وجود دارد که می تواند به عنوان موضوع پایان نامه بعدی دانشجویان انتخاب شود.

3-پس از انتخاب موضوع پایان نامه ارشد و مطرح کردن آن با اساتید راهنما و مشاور، فرم تعیین موضوع را به دانشگاه ارائه داده و برای اطمینان از تکراری نبودن موضوع به سایت ایرانداک مراجعه و به ثبت عنوان خود بپردازید تا علاوه بر مشخص شدن جدید بودن موضوع، شخص دیگری نتواند از عنوان پایان نامه شما استفاده کند. این مورد را حتما بخاطر بسپارید .

4-پس از مشخص شدن موضوع نهایی پایان نامه ، باید به تکمیل فرم پروپوزال یا همان پیشنهاده پرداخته و روند کار خود که شامل بیان مسئه، ضرورت پژوهش و اهمیت آن است را به دانشگاه ارائه دهید. البته این فرم دقیقا شبیه به فصل اول پایان نامه بوده و در صورتی که به نحو احسن آن را انجام دهید می توانید از آن به عنوان فصل اول پایان نامه خود استفاده کنید.

5-پس از تایید پروپوزال توسط استاد راهنما، در صورت نیاز باید به سایت ایرانداک مراجعه کرده و کل اطلاعات تهیه شده در آن را بارگذاری کنید. این کار به این علت انجام می شود که میزان شباهت نوشته های خود با سایر مقالات و پایان نامه ها را متوجه شوید. چرا که برخی از دانشگاه ها فقط 30 درصد شباهت را پذیرفته و در صورت زیاد بودن میزان شباهت اطلاعات با سایر پروژه ها، پروپوزال شما را رد می کنند.

نکته ی قابل توجه این است که اگر میزان شباهت شما بالاتر از حد مجاز باشد با رفع پلاجریسم میتوانید درصد مشابهت را به زیر حد مجاز برسانید.

6-با انجام مراحل ذکر شده موفق به ثبت عنوان و پروپوزال خود شده اید و می توانید با همکاری استاد راهنما و مشاور ، نگارش پایان نامه را آغاز کنید. توجه داشته باشیدکه نگارش پایان نامه باید با دقت انجام شده و تمامی منابع داخلی و خارجی برای نگارش میبایست مطالعه شود.

چگونه پایان نامه را شروع کنیم

چگونه پایان نامه را شروع کنیم

مراحل نگارش پایان نامه

از جمله مهم ترین بخش هایی که دانشجو باید تمام تلاش خود را برای اجرای خوب آن در نگارش پایان نامه به کار گیرد، نحوه نوشتن متن پایان نامه است. تمامی پایان نامه ها از 5 فصل اصلی که به ترتیب از فصل اول شامل کلیات پژوهش، مبانی نظری و پیشینه پژوهش، روش پژوهش، یافته های پژوهش و بحث و نتیجه گیری است تشکیل شده اند.

فصل اول پایان نامه از سایر فصل ها مهم تر است، چرا که در آن قصد معرفی مسئله و اهمیت آن را دارید بنابر این باید به دقت و با نظر دقیق اساتید راهنما و مشاور پیش روید. همانطور که گفته شد برای فصل اول می توانید از پروپوزال خود نیز استفاده کنید. در این فصل بخش های مربوط به بیان مسئله، اهمیت و ضرورت، اهداف پژوهش و سوالات آن باید به دقت و با جزئیات توضیح داده شود.

فصل دوم پایان نامه معروف به فصل مبانی نظری است که معمولا نسبت به سایر فصل ها آسان تر است. زیرا شما در این فصل قصد توضیح مفاهیم و کلماتی را دارید که در پژوهش خود از آن استفاده کرده اید. برای نگارش فصل دوم پایان نامه کارشناسی ارشد باید بر روی منابع داخلی و خارجی تسلط داشته و از منابع به روز استفاده کنید. استفاده از منابع قدیمی در هر یک از بخش های پایان نامه، کیفیت کار شما را پایین می آورد.

در فصل سوم می بایست مختصری از روش پژوهش خود را توضیح دهید. پژوهش ها یا به طور کمی با اعداد و ارقام انجام شده و یا به طور کیفی با توضیح و تحلیل مطالب صورت می گیرند. تعداد صفحات این فصل نسبت به سایر فصول بسیار کمتر است. در واقع فصل سوم لازمه شروع فصل چهارم پایان نامه بوده تا خواننده بداند شما از چه روشی به تحلیل اطلاعات خود پرداخته اید.

در فصل چهارم پایان نامه که به یافته های پژوهش معروف است، باید تمامی اطلاعاتی را که در طی پژوهش خود استخراج کرده اید، دسته بندی کرده و در قالب جدول و نمودارهایی ارائه نمایید. اطلاعات باید واضح بوده و دسته بندی هر یک از مفاهیم را به درستی نمایش دهد. در این فصل کار پژوهشی شما به اتمام رسیده و حالا باید خود را برای نگارش بخش بحث و نتیجه گیری آماده کنید.

فصل پنجم پایان نامه مختص به بحث و نتیجه گیری است. معمولا اساتید راهنما پیشنهاد می کنند در ابتدا توضیح مختصری از روند کاری که انجام دادید بنویسید و سپس وارد بحث و نتیجه گیری شوید. در این فصل باید یافته های خود را در مقام مقایسه با سایر پژوهش های انجام شده قرار داده و میزان همسویی و یا عدم تطابق یافته های خود با آن ها را بیان کنید.

در انتهای فصل پنجم پایان نامه باید محدودیت هایی که در انجام پژوهش داشته اید را ذکر کنید و در آخر پیشنهاداتی را در قالب پیشنهادات کاربردی و پژوهشی برای سایر محققان بنویسید تا افرادی که به کار شما علاقه داشتند بتوانند ادامه پژوهش شما را به وسیله مطالعه همین پیشنهادات انجام دهند.

نگارش پایان نامه بستگی به میزان انگیزه و پشتکار دانشجو داشته و هر چه سطح سواد و مطالعه منابع مرتبط با رشته تحصیلی دانشجو بیشتر باشد، قطعا در نگارش و شروع به کار نوشتن پایان نامه موفق تر عمل خواهد کرد.

مراحل دفاع پایان نامه

پس از تدوین کل پایان نامه، نوشتن چکیده، فهرست مطالب و منابع می بایست با اطلاع استاد راهنما درخواست دفاع پایان نامه داده و منتظر تاریخ دفاع خود باشید. پیشنهاد می شود حتما از قبل پاورپوینت دفاع خود را تهیه کرده مطالعه و تمرین کنید و در جلسه دفاع به همراه خود داشته باشید. اگر پایان نامه شما کاری با کیفیت باشد می توانید از آن مقاله ای استخراج کنید و در مجلات و یا ژورنال ها و یا کنفرانس ها به چاپ برسانید.

شاید اینطور تصور شود که دفاع از پایان نامه زمانی اتفاق می افتد که پایان نامه تمام شده و استاد راهنما آن را تایید کرده باشد. در صورتی که این فرض غلط است و برای دفاع از پایان نامه ارشد نیز باید مراحلی را گذراند که یکی از مهم ترین آن مراحل، ثبت درخواست دفاع در سامانه گلستان دانشگاه محل تحصیل می باشد.

توجه : طبق قوانین جدید که برای انجام پایان نامه ی کارشناسی ارشد تعیین شده، دانشجو پس از اتمام کار نگارش پایان نامه باید یکبار مطالب خود را در سایت ایرانداک بارگذاری کرده و میزان شباهت اطلاعات کل پایان نامه خود با سایر پژوهش را به دست آورد. اگر این شباهت بالاتر از درصد مشخص شده دانشگاه محل تحصیل نبود، می تواند به سامانه گلستان مراجعه کرده و از بخش پیشخوان آموزشی اقدام به ثبت درخواست دفاع و بارگذاری فایل پایان نامه خود نماید.

چگونه پایان نامه را شروع کنیم

دانشجویان توجه داشته باشد که از زمان ثبت درخواست تا زمان دفاع از پایان نامه ارشد می بایست 15 روز فاصله وجود داشته باشد، در غیر این صورت اقدامات لازم آموزشی برای ارائه تاریخ دفاع پایان نامه شما از سوی دانشگاه انجام نمی شود. مدتی پس از ثبت درخواست در سیستم، اساتید راهنما، مسئول آموزش و مسئول دفاعیه های کارشناسی ارشد دانشگاه به تایید درخواست شما پرداخته و شما منتظر اعلام تاریخ دفاع خود خواهید ماند.

در این مدت اساتید داور نیز از سوی دانشگاه برای شما مشخص خواهند شد. اساتید داور پایان نامه در مقطع ارشد معمولا دو نفر بوده که یکی از آن ها داور داخلی یعنی از خود دانشگاه و دیگری داور خارجی از دانشگاهی دیگر می باشد. به دانشجویان توصیه می شود در روز دفاع سر ساعت در محل برگزاری جلسه حضور داشته و بدون استرس به بیان یافته ها و فعالیت تحقیقی خود بپردازند.

در انتهای جلسه دفاع ارشد، از داوران داخلی و خارجی خواهش می شود که اصلاحیه ها و یا انتقادات خود بر پایان نامه را اعلام دارند. پس از پرسش و پاسخ هایی که از دانشجو می شود، نمره نهایی او اعلام شده و دانشجو باید در طی مدت زمان مشخص شده اصلاحات کار پژوهشی خود را انجام دهد و فایل نهایی چاپ شده و صحافی شده را تقدیم دانشگاه نماید.

از این که مطلب چگونه پایان نامه را شروع کنیم را مطالعه کردید از شما متشکریم، مطالب بسیار زیادی برای راهنمایی شما در سایت تزایران گردآوری کرده ایم که پیشنهاد می کنیم حتما آن ها را مطالعه کنید.

این روز شیرین و پر خاطره را برای تک تک شما عزیزان در مقطع تحصیلات تکمیلی آرزومندیم .

x