راهنمای کامل انجام پایان نامه

راهنمای کامل انجام پایان نامه

در این مطلب قصد داریم راهنمای کامل انجام پایان نامه بررسی کنیم از مراحل نگارش و دفاع تا پرسش به سوالات متداول شما را در این مطلب گردآوری کرده ایم.

مراحل نگارش و دفاع از پایان نامه

 • انتخاب استاد راهنما
 • جستجو و مطالعه برای انتخاب موضوع
 • نگارش پروپوزال
 • تایید پروپوزال توسط استاد راهنما در گروه آموزشی دانشگاه
 • بررسی و سرچ منابع بیشتر برای استارت نگارش پایان نامه
 • نگارش فصل اول پایان نامه بر اساس پروپوزال
 • نگارش فصل دوم پایان نامه بر اساس پیشینه پژوهش های موجود
 • نگارش فصل سوم براساس دیتاها و جامعه ی آماری آورده شده در پروپوزال
 • نگارش فصل چهارم بر طبق خروجی ها و نتایج به دست آمده
 • نگارش فصل پنجم ، بحث و نتیجه گیری از کلیت کار
 • آماده سازی پایان نامه بر اساس فرمت نگارشی دانشگاه
 • تدوین و تهیه پاورپوینت دفاع برای جلسه دفاع
 • اقدام برای استخراج مقاله از پایان نامه و ارسال به مجلات هدف
 • اقدام برای تبدیل پایان نامه به کتاب و چاپ به نام شخص دانشجو

آموزش نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد و رساله دکتری

دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکترا) در انتهای دوره‌ی آموزشی خود باید واحد پایان نامه را بگذرانند. در این مقاله به بررسی فرآیند نگارش پایان نامه خواهیم پرداخت:

اهمیت نگارش یک پایان نامه با کیفیت

همه دانشجویانی که در مقاطع تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری که دوران تحصیل شان در حال اتمام است باید برای ارایه پایان نامه فارغ التحصیلی اقدامات لازم را انجام دهند. حال اینکه چگونه باید این پایان نامه تهیه و تنظیم گردد را به شما توضیح خواهیم داد.

در اصل باید یه رساله ی با کیفیت در ابتدا تهیه گردد و سپس باید بعد از مطالب در چارچوب معین و مشخص ارائه گردد. پس ازتصویب تیم داوری در دانشگاه باید بتوان با استفاده از پاورپوینت دفاع و دلایل منطقی از پایان نامه خود دفاع کرد و نظر استادات مربوطه به پروژه را جلب کرد تا بتوان با موفقیت دوران تحصیلی را به پایان رساند و مدرک خود را اخذ نمود.

اگر پایان نامه شما عالی باشد و نظر داوران را جلب کند میتواند جز مقالات علمی معتبر نیز دراختیار دیگران قرار گیرد تا همه از دستاورد های شما در تهیه پایان نامه استفاده کنند و شما هم یکی از افرادی که باعث پیشرفت علمی کشور خود شده اید سهمی داشته باشید، پس در نتیجه باید پایان نامه شما اصولی و درست نوشته شود.

راهنمای کامل انجام پایان نامهشما در حال مطالعه راهنمای کامل انجام پایان نامه هستید

دانشجویانی که نحوه‌ی نگارش و انجام پایان نامه را فرا می‌گیرند، نخست این نکته را می‌آموزند که در نگارش پایان نامه، یک پرسش پژوهشیِ اصلی، باید مطرح و پاسخ داده شود. پایان نامه‌، تا به این مرحله، مهم‌ترین قسمت از تحصیلاتتان به‌شمار خواهد آمد و طرح یک پرسش پژوهشیِ مرتبط با پایان نامه که نقش ستون فقرات آن‌ را ایفا می‌کند ، از یک کار کسالت‌آور به یک امر حائز اهمیت در زندگیتان تبدیل خواهد شد.

چه کسانی از پایان نامه شما استفاده می کنند و برای مفید واقع شدن آن باید چه کنید؟

به یاد داشته باشید که چرا می‌خواهید پایان نامه بنویسید و چه کسانی آن را میخوانند و از آن استفاده میکنند درست همانند یک پژوهش علمی.

شما پایان نامه ی مقطع تحصیلی خود را برای دانشجویان در تمامی سنین رشته‌ی خودتان می‌نویسید، بنابراین توجه داشته باشید که آن‌ها قبل از اینکه پایان نامه شمارا بخوانند، از دانش و تجربه‌ی زیادی برخوردار خواهند بود. آن‌ها را با گفتن و نوشتن مطالب غیرضروری خسته نکنید و روی پربار بودن پایان نامه ی خروجی تمرکز بیشتری به خرج دهید.

بررسی و مطالعه شما از پژوهش ها و مقالات و پایان نامه های قبلی در مورد موضوع مورد بررسی باعث میشود مطالب تکراری به کار نبرید و با کشف موضوعات جدید پروژه خود را یک پروژه ی  تاپ معرفی کنید.

اگر قبل از شروع تحقیق‌تان یک پرسش پژوهشیِ بی‌نقص را انتخاب کنید، می‌توانید جلوی یاس و ناامیدی را در طی مراحل بگیرید و در وقت خود صرفه‌جویی کنید. شاید مهم‌ترین کاری که باید هنگام فراگیریِ نحوه‌ی نگارش پایان نامه‌ی خود فراگیرید این است که در ابتدا باید تلاش زیادی را برای طرح پرسش پژوهشیِ بی‌نقص صرف کنید.

پس مطالعات اولیه برای نگارش پروژه ی صحیح امری ضروری و بسیار حائز اهمیت میباشد.

پرسش پایان نامه‌ی خود را چگونه انتخاب کنید؟

به‌دقت به بررسی پرسش‌های پایان نامه خود بپردازید که کار پژوهشیِ مهمی را بطلبند تا به‌واسطه‌ی کار پژوهشی‌تان، به پرسش‌های اعضای جامعه‌ی آموزشی و مخاطبان و مراجعان آن‌ها پاسخ داده شود.

اطمینان حاصل کنید که پرسش پژوهشی شما و پاسخ‌هایتان به آن پرسش، محتوایی اصیل را به تحقیق‌های موجود بیافزاید. یک پرسش سنجیده، هم‌چنین باعث خواهد شد که تحقیق متمرکز، سازمان‌یافته و جالب باقی بماند.

به شما توصیه میکنیم علاوه بر تحقیقاتی که خودتان انجام میدهید باکسانی که تز کارشناسی ارشد، دکتری خود را به انجام رسانده و مدرک شان را دریافت کرده‌اند در این خصوص مشورت کنید.

نگارش پایان نامه یک فرایند طولانی و خسته‌کننده است و اگر بتوانید از پشتیبانی و مشاوره‌ی افرادی که قبلاً این کار را انجام داده‌اند بهره‌مند شوید، خیلی به نفعتان خواهد بود.کارشناسان و اساتید موسسه ی علمی تزایران در این زمینه شما را از ابتدا تا انتها یاری خواهند کرد. کافیست با ما تماس بگیرید !

در ادامه ی این مقاله به توضیح دو موردی که بیشترین سوال دانشجویان را شامل میشود خواهیم پرداخت :

1- افزایش سنوات تحصیلی

در صورت نیاز دانشجو به سنوات تحصیلی بیشتر از سقف مجاز در خصوص پایان نامه ، علت افزایش سنوات طی نامه ای با تایید استاد راهنما و مدیر گروه به حوزه پژوهشی اعلام شود. تایید نهایی با شورای پژوهشی دانشکده می باشد.

2-اخذ کد و دریافت نامه کدینگ

پس از تصویب در شورای پژوهشی دانشکده ، پروپوزال های مربوطه جهت ثبت در سایت پایان نامه های دانشگاه آزاد واخذ کد به کارشناس پژوهش ارسال می گردد.

درصورت خالی بودن ظرفیت اساتید کد پایان نامه برای دانشجو اخذ می گردد دانشجو می بایست جهت اطلاع از کد ودریافت نامه های کدینگ 2 هفته پس از برگزاری شورای پژوهشی دانشکده به واحد پژوهش مراجعه نماید.

توجه:دانشجو ارشد 6 ماه پس ازتاریخ دریافت کد مجاز به دفاع می باشد و دانشجوی دوره دکتری 1 سال پس از این تاریخ مجاز به دفاع از رساله ی خود میباشد .

پایان نامه کارشناسی ارشد

موسسه علمی تحقیقاتی تزایران در خصوص مشاوره و آموزش برای تهیه یک پایان نامه مورد تایید نکاتی در خصوص مطالب بالا و رفع ابهامات مطالب و مشاوره هایی را ارائه میدهد تا دانشجویان بتوانند بهترین موضوعات را انتخاب و پایان نامه ای در انتها ارائه دهند که برای آینده کشور مفید وقابل استفاده باشد.ارائه یک پایان نامه معتبر در سطح بین المللی نیز باعث میشود تا اختراعات و نو آوری های خوبی انجام شود که باعث ارتقا سطح دانش و رشد فردی دانشجو گردد.

همچنین می توانید علاوه بر مطالعه راهنمای کامل انجام پایان نامه سایر مقالات دیگر تزایران را در خصوص پایان نامه مطالعه کنید.

x