مهندسی عمران – مشاوره نگارش پروژه دانشجویی

مهندسی عمران انجام پروژه دانشجویی

مهندسی عمران – مشاوره نگارش پروژه دانشجویی

در این مقاله تصمیم داریم تا بیشتر با مهندسی عمران و فضای کاری آن آشنا بشویم. با گسترش علم و به روز شدن نرم افزارهای عمرانی انجام پروژه ها در کوتاهترین زمان با کمترین درصد خطا به راحتی قابل انجام است موسسه ی تزایران با در اختیار داشتن متخصصان این رشته در اجرای صفر تا صد پروژه های عمرانی شما آماده ی خدمت رسانی میباشد.

انواع نرم افزارهای قابل استفاده در پروژه های مهندسی عمران

بعضی از نرم‌افزارهای تخصصی تقریبا در تمامی پروژه‌های عمرانی کاربرد دارند. بعضی نرم‌افزارهای عمومی نیز کاربردهایی در این رشته یافته‌اند. در ادامه ی این مطلب که پیش روی شما است، می‌خواهیم یک لیست نرم افزارهای مهندسی که شامل ضروری‌ترین نرم افزارهای مهندسی عمران است را معرفی کنیم.

نرم افزارهایی که یک مهندس عمران باید بداند:

ابزارهای نرم‌افزاری که در زیر به شما معرفی می‌کنیم، ابزارهایی هستند که در اکثر شاخه‌های عمران کاربرد دارند. هر کسی که خود را مهندس عمران معرفی می‌نماید، باید با اکثر این نرم‌افزارها آشنایی داشته باشد.

مهندسی عمران

از نرم‌افزارهای متعددی در مهندسی عمران استفاده می‌شود که مهم ترین آنها در این مقاله برای شما آورده شده است.

1-استفاده از اتوکد در مهندسی عمران

اتوکد (AutoCAD) احتمالا یکی از پرکاربردترین نرم‌افزارها در مهندسی عمران است. این ابزار در واقع یک نرم‌افزار نقشه‌کشی است که برای تهیه‌ی نقشه‌ی سازه‌ها به کار می‌رود. اتوکد در حوزه‌های دیگری مثل معماری، نقشه‌برداری، مکانیک، طراحی داخلی، مهندسی فرآیند، برق و شبکه، کاربرد دارد. بنابراین، دنیای مهارت‌های اتوکد، بسیار وسیع است.

شرکت اتودسک (Autodesk) که اتوکد را ساخته است، محصول دیگری به نام AutoCAD Civil 3D دارد. در حالی که اتوکد تنها ابزارهای نقشه‌کشی در اختیار شما می‌گذارد، AutoCAD Civil 3D به شما امکانات و دسترسی های دیگری را نیز می‌دهد.

2- مایکروسافت اکسل

نرم‌افزار مایکروسافت اکسل (Microsoft Excel) احتمالا در تمامی پروژه‌های عمرانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. خوشبختانه یا متأسفانه، اکثر مهندسین، محاسبات خود را با استفاده از اکسل انجام می‌دهند. بنابراین، پیش از شرکت در دوره‌های کارآموزی، بهتر است که کاملا به این نرم‌افزار شرکت مایکروسافت، مسلط باشید. البته اکسل کاربردها و ابزارهای متعددی دارد که تسلط به همه‌ی آن‌ها کار آسانی نیست ولی باید به کلیات این ابزار نرم‌افزاری، تسلط داشته باشید. توانایی فرمول‌نویسی در اکسل از مهم‌ترین مهارت‌هایی است که مهندسان باید داشته باشند.

3-  (هک رس)  HEC-RAS

نرم افزار Hydrologic Engineering Center’s River Analysis System یا به اختصار HEC-RAS، یک برنامه‌ی مدل‌سازی هیدرولیکی و یکی از نرم افزارهای مهندسی عمران است که توسط نیروی مهندسی ارتش ایالات متحده‌ی آمریکا طراحی شده است. این نرم‌افزار به صورت آنلاین و کاملا رایگان در دسترس است و هر کسی می‌تواند آن را دانلود کند. این برنامه، احتمالا پرکاربردترین سیستم مدل‌سازی هیدرولیک در عمران است. HEC-RAS یکی از نرم افزارهای دفتر فنی عمران است که در پروژه‌های بسیار متنوعی شامل طراحی کانال، هیدرولیک پل، انتقال رسوبات، انطباق FEMA و مطالعات طغیان شکست سد کاربرد دارد.

HEC-RAS هم می‌تواند مدل‌سازی یک بعدی و هم می‌تواند مدل‌سازی دو بعدی انجام دهد. مطالعات یک بعدی با استفاده از این برنامه برای مطالعه‌ی سیستم‌های رودخانه‌ای پیوسته یا ناپیوسته که عمدتا در یک جهت جریان دارند استفاده می‌شود. با مدل‌های دو بعدی می‌توان جریان دشت سیلاب کم عمق یا شرایط جریانی چند شاخه‌ای را مورد مطالعه قرار داد.

4- استفاده از نرم افزار ETABS در مهندسی عمران

نرم افزار ETABSخلاصه شده‌ی عبارت Extended 3D Analysis of Building System به معنی تحلیل سه‌بعدی بسط یافته‌ی سیستم ساختمان، برای طراحی و تحلیل ساختمان‌های چند طبقه به کار می‌رود. ابزارهای مدل‌سازی و قالب‌ها، بار مجاز براساس کد، روش‌های تحلیل و … ، همگی با هندسه‌ی شبکه‌ای منحصر به این دسته از ساختارها مطابقت دارند. با استفاده از ETABS می‌توان سیستم‌های پایه‌ای یا پیشرفته را تحت شرایط استاتیک یا داینامیک، ارزیابی کرد. این نرم‌افزار به عنوان بهترین نرم‌افزار برای تحلیل سازه و مهندسی زلزله شناخته می‌شود.

5- ArcGIS

برنامه‌ی ArcGIS یکی از نرم افزارهای مهندسی عمران و زمین‌شناسی توسعه یافته توسط شرکت ESRI است. اگر بخواهیم خیلی کلی توضیح بدهیم ، این برنامه برای ایجاد، مدیریت، تحلیل و ارائه‌ی داده‌های مکانی به کار می‌رود. با GIS می‌توان کارهای زیادی انجام داد. حتی امکان مدل‌سای هیدرولوژیک و پردازش داده‌های ارتفاعی نیز با GIS وجود دارد.

مهندسی عمران

6- Bluebeam Revu

برنامه‌ی Bluebeam Revu در واقع یک برنامه‌ی PDF بسیار پیشرفته است. کار کردن با PDFها و مدیریت آن‌ها در Bluebeam Revu خیلی راحت‌تر از ادوبی آکروبات است. به علاوه، با این برنامه می‌توانید طول ویژگی‌های خطی را اندازه گرفته و مساحت چندوجهی‌ها را محاسبه کنید. کار کردن با این نرم‌افزار خیلی راحت و آسان است.

7- Revit

برنامه‌ی Revit یکی دیگر از محصولات شرکت Autodesk است که در پروژه‌های معماری کاربرد دارد. این برنامه برای مدل‌سازی اطلاعاتی ساختمان (BIM) و ساخت مدل سه‌-بعدی یا 3D از ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. این برنامه، برخلاف اتوکد برای تحلیل ویژه‌ی ساختمان نیز به کار می‌رود.

8- استفاده از Microsoft Project در مهندسی عمران

این محصول مایکروسافت، یک برنامه‌ی مدیریت پروژه است که معمولا در پروژه‌های ساخت‌وساز در مهندسی عمران مورد استفاده قرار می‌گیرد. هدف این برنامه، کمک به مدیران پروژه‌ها برای پیشروی مطابق با برنامه‌ی زمانی، مدیریت بودجه و تحلیل حجم کاری است. با اینکه این برنامه، محصول مایکروسافت است، جزئی از مجموعه‌ی مایکروسافت آفیس نیست.

9- Microsoft Access

مایکروسافت اکسس که عضوی از مجموعه‌ی آفیس است، به شما امکان می‌دهد تا پایگاه‌های داده بسازید. این برنامه برای سازمان‌دهی مجموعه داده‌های بزرگ و داده‌های مرتبط، بهتر از اکسل است. اگر یک جدول بزرگ از داده‌ها دارید که همیشه به هم می‌ریزد، این داده‌ها را در Microsoft Access وارد کنید. به علاوه شما می‌توانید فرم‌هایی را به پایگاه داده Microsoft Access اضافه کنید.

10- ETABS MATE؛ بهترین نرم افزار نقشه کشی سازه

نرم‌افزار ETABS MATE یک نرم‌افزار خیلی سریع، حرفه‌ای و کاربرپسند برای طراحی و نقشه‌کشی جزئیات سازه‌های بتنی در یک رابط کاربری توسعه‌یافته و راحت، براساس تحلیل مدل ساختار نتایج نرم‌افزار ETABS است.

نرم‌افزار ETABS MATE نقشه‌هایی از ساختارهای بتنی با فرمت فایل اتوکد تولید می‌کند. به علاوه از این نرم‌افزار که به عنوان بهترین نرم‌افزار نقشه کشی سازه شناخته می‌شود، برای تهیه‌ی چندین نوع گزارش شامل فهرست مصالح سازه، توالی طبقات و … استفاده می‌شود. شما می‌توانید در این نرم‌افزار، ظرف چند ثانیه، نقشه‌هایی از پروژه‌ی خود ایجاد کنید.

11- Flow Master

برنامه‌ی Flow Master یک محاسبه‌گر هیدرولیکی پیشرفته است. این برنامه در مهندسی عمران به شما کمک می‌کند تا خواص نامشخص ساختارهای هیدرولیکی مثل لوله‌کشی‌ها، ورودی‌ها، روزنه‌ها و خاکریزها را مشخص کنید. برای کار کردن راحت‌تر با Flow Master باید از اکسل استفاده کنید تا مجبور نباشید یک شیت برای هر پارامتر هیدرولیکی که قصد محاسبه‌ی آن‌ را دارید، ایجاد کنید.

این نرم‌افزار، ساده‌ترین برنامه در این لیست نرم‌افزارهای مهندسی است و نیازی نیست که زمان زیادی به یادگیری آن اختصاص دهید. به جای این کار، می‌توانید زمان خود را صرف یادگیری اصول محاسباتی و معادلات مورد استفاده توسط این برنامه کنید.

پروژه دانشجویی عمران

12- Micro Station

میکرواستیشن یک برنامه‌ی نقشه‌کشی کامپیوتری (CAD) دو-بعدی و سه-بعدی است که اغلب برای پروژه‌های راه و ترابری به کار می‌رود. همچنین دارای قابلیت مدل‌سازی اطلاعاتی ساختمان نیز می‌باشد.

13- HY-8

برنامه‌ی HY-8 یکی از نرم افزارهای مهندسی عمران است که توسط اداره‌ی بزرگراهی فدرال سازمان حمل‌ونقل ایالات متحده‌ی آمریکا (FHWA) توسعه پیدا کرده است. مهندسان عمران می‌توانند از این برنامه برای کارهایی مثل طراحی آبریزها و لوله‌هایی که جریان را از زیر جاده‌ها عبور می‌دهند، استفاده کنند. این برنامه می‌تواند محاسبات اتلاف انرژی را نیز انجام دهد.

14- استفاده از Google Earth در مهندسی عمران

ممکن است دیدن Google Earth در این لیست نرم افزارهای مهندسی، شما را متعجب کند. با این حال، این برنامه خیلی به کار مهندسان می‌آید زیرا به آن‌ها اجازه می‌دهد تا مکان اجرای یک پروژه را از زوایای مختلف، ببینند. به علاوه، با این برنامه می‌تواند مشخصات محل و مشخصات زمین را به طور تقریبی اندازه‌گیری کرد.

15- STAAD Pro

آخرین مورد از نرم افزارهای مهندسی عمران که در این فهرست به شما معرفی می‌کنیم، STAAD Pro است. برنامه‌ی تحلیل و طراحی ساختاری (Structural Analysis And Design) ورژن Pro یا به اختصار، STAAD Pro، یکی از محصولات شرکت Bentley است که برای تحلیل ساختاری سه-بعدی به کار می‌رود. این برنامه، اولین بار در سال ۱۹۹۷ توسط شرکت Research Engineers International توسعه پیدا کرد و بعدها، شرکت بنتلی آن را خریداری نمود. از این برنامه برای BIM نیز استفاده می‌شود. در زیر فهرستی از قابلیت‌های STAAD Pro برای شما آورده‌ایم:

  • تحلیل عنصری متناهی
  • طراحی تیرها، ستون‌ها و دیوارها
  • تحلیل بارها
  • طراحی لرزه‌ای
  • طراحی پی و دال
  • وارد کردن داده‌ها از اتوکد
  • تهیه‌ی گزارش‌های ویژگی بخش
  • طراحی بر اساس استانداردهای بین‌المللی
  • طراحی بارها و ترکیبات بارها
  • نشان دادن دقت نتایج (مثال نیروی برشی، دیاگرام لنگری خمش و …)
لنجام پزوژه دانشجویی عمران

مهندسان عمران نقش مهمی در ساخت و ساز انواع سازه های مهندسی دارند.

برای دریافت مشاوره و ارتباط با متخصصان رشته ی عمران در موسسه ی تزایران اطلاعات تماس خود را در قسمت ثبت درخواست وارد کنید . کارشناسان ما در کوتاه ترین زمان با شما تماس خواهند گرفت.

 

منابع: civil.columbia.edu, ice.org.uk, britannica

 

x