انجام خلاصه نویسی کتاب

انجام خلاصه نویسی کتاب

مطلب انجام خلاصه نویسی کتاب، زمان مطالعه به صورت حدودی 7 دقیقه خواهد بود. خلاصه نویسی به ویژه خلاصه نویسی تخصصی مانند نوشتن یک فیلم نامه از زندگی پر بار یک شخصیت می‌باشد. همانطور که می‌دانید مانند فیلم که به طور معمول تا دو ساعت به طول می‌انجامد و نسبت به زندگی آن شخص بسیار کوتاه تر است، انجام خلاصه نویسی کتاب نیز نسبت به حجم کامل کتاب بسیار کمتر است.

خلاصه نویسی یا تلخیص یک تکنیک دارای اهمیت می‌باشد که به همراه برنامه ریزی دقیق، سبب موفقیت دانش آموزان، دانشجویان، محققان، پژوهشگران و نخبگان می گردد. موضوع قابل توجه آن است که تمامی آدم های دارای موفقیت در زمینه تحصیل و تحقیق، خلاصه نویسان ماهر و خوبی می‌باشند. دلیل موفقیت آنها نیز آن است که با حذف مطالب زائد و کم اهمیت، زمان خود را وقف یاد گرفتن نکات مهم می نمایند. به صورت دقیق تفاوت یک محقق مسلط با مبتدی همین نکته است. محقق مسلط، با انجام خلاصه نویسی و مطالعه و مرور بیشتر می‌تواند با مفاهیم، معانی و نکات کلیدی مانوس گردد.

  • به طور معمول خلاصه‌نویسی یک پنجم تا یک ششم محتوا و متن اصلی یک کتاب است. اگر حجم تلخیص شده یک سوم هم باشد به عنوان خلاصه نویسی در نظر گرفته می‌شود اما میزان بیشتری مانند نصف شدن محتوا قابل پذیرش نیست.

هزینه انجام خلاصه نویسی کتاب

شما می‌توانید درخواست تماس خود را برای انجام خلاصه نویسی داخل سایت تزایران (ایران تز) ایجاد نموده و یا به صورت مستقیم با شماره تماس های قرار گرفته داخل سایت تماس حاصل نمایید. نحوه محاسبه قیمت و هزینه انجام خلاصه نویسی کتاب پس از دریافت درخواست شما به کارگروه تخصصی در این زمینه ارسال شده و بعد از بررسی دقیق هزینه ها به شما اعلام خواهد شد.

همچنین در صورتی که نیاز به چاپ کتاب دارید نیز می توانید مقاله مراحل چاپ کتاب را مطالعه فرمایید یا با کارشناسان تزایران تماس بگیرید.

انجام خلاصه نویسی کتاب

دلیل اهمیت تلخیص

شاید بتوان گفت یکی از روش های موثر در یادگیری به صورت طولانی مدت و عمیق انجام خلاصه نویسی می‌باشد. در واقع خلاصه نویسی باعث می‌شود که عصاره خالص مطالب در اختیار شما باشد. در دسترس بودن نکات مهم مطالب به شما در فهم و درک بهتر همه چیز کمک خواهد نمود. از طرف دیگر مفاهیم به صورت طولانی مدت تری در ذهن شما خواهد ماند.

تلخیص یا خلاصه نویسی می‌تواند بسیار در روند پیشرفت و یادگیری مفید باشد. این موارد همگی در کنار هم باعث می‌شود تا درک کنیم انجام خلاصه نویسی چرا مهم است و موارد مثبتی را برای ما به همراه دارد. اکثرا دانشجویان در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد به دنبال خلاصه نویسی هستند.

دانشجویان و محققان در مقاطع تحصیلات تکمیلی به صورت جدی تری کسب دانش را دنبال می‌کنند. محصلان موفق همیشه در حال خلاصه نویسی و چکیده مطالب هستند تا بتوانند در مدت زمان کوتاه تری نکات و مفاهیم کلیدی را در اختیار داشته باشند.

ضعف در خلاصه نویسی

بسیار از دانشجویان و محصلان در سیستم آموزشی کشور با ماهیت، اهمیت و دلایل مورد نیاز برای خلاصه نویسی در کنار اصول صحیح و روش انجام آن آشنایی پیدا نمی‌کنند. هر شخص با توجه به آنچه اساتیدش به او آموخته‌اند توانایی متفاوتی در تلخیص متون دارند.

اگر نکات مهم و اصول و قواعد خلاصه نویسی رعایت نشود، در نهایت متن شما دارای ایرادات متفاوت و فراوانی خواهد بود. تمامی مفاهیم و نکات کلیدی یک کتاب یا محتوا نیاز است که در خلاصه نویسی حضور داشته باشند. در کنار این موارد این نکته نیز بسیار حائز اهمیت است که حوزه های مختلف نیز مانند کتب رشته حقوق با کتب رشته شیمی دارای روند و شرایط و قوانین متفاوتی هستند.

  • انجام خلاصه نویسی مانند حرص کردن درختان است. مانند حرص کردن شاخه های اضافه درختان که جلو رشد آنها را می‌گیرد؛ در کتاب ها و متون مختلف نیز موارد، جملات و کلمات اضافی وجود دارند که مانع انتقال سریعتر محتوا و مفهوم موجود می‌گردد.

کلام آخر …

موسسه علمی و تحقیقاتی تزایران (ایران تز) با داشتن سالها تجربه در زمینه پروژه‌های علمی و تخصصی می‌تواند در مواردی مانند تلخیص یا همان انجام خلاصه نویسی کتاب و متون علمی در کنار شما عزیزان باشد. همانطور که در بالا توضیح داده شد، خلاصه نویسی کتاب و متون علمی با توجه به هر زمینه، حجم و زبان آن متفاوت می‌باشد.

به هر روی موسسه تزایران مفتخر است که در تمامی زمینه های علمی و تحقیقاتی توانسته است سالها در کنار شما عزیزان بوده و با بالاترین کیفیت خدمات خود را به شما کاربران گرامی ارائه بدارد.

x