ساختار نوشتن مقاله

ساختار نوشتن مقاله

در این مقاله تصمیم داریم تا درباره ساختار نوشتن مقاله صحبت کرده و به صورت خلاصه نکات مرتبط با آن را برای شما بیان کنیم تا بتوانید به راحتی به موارد مورد نیاز آشنایی پیدا کنید.

همانطور که احتمالا می دانید و آگاهی دارید، تمام پیشرفت های بشریت بر اساس پژوهش های انجام شده می باشد. معمول ترین و با اهمیت ترین روش به جهت ارائه نتایج این تحقیقات و پژوهش ها، نگارش و نوشتن مقالات علمی – پژوهشی و چاپ مقاله در مجلات معتبر علمی و ژورنال های معتبر بین المللی می باشد.

مقالات پژوهشی ساختار مشخص و تعیین شده ای دارند که به عنوان ساختار نوشتن مقاله شناخته می‌شود و رعایت نکردن ساختار استاندارد ارائه شده برای یک مقاله پژوهشی توسط محققان، پژوهشگران، دانشجویان، اساتید و هر نویسنده دیگری، به طور معمول به پذیرفته نشدن آن منجر می گردد. ساختار یک مقاله پژوهشی موارد زیر را شامل می شود:

 1. عنوان
 2. نام نویسندگان
 3. اطلاعات تماس
 4. چکیده
 5. کلمات کلیدی
 6. مقدمه
 7. مبانی نظری تحقیق
 8. روش تحقیق
 9. یافته های تحقیق
 10. بحث و نتیجه گیری
 11. فهرست منابع

در ادامه این مقاله هر کدارم از موارد فوق به شکل مختصر، مفید و کاربردی ذکر می شود.

ساختار مقاله پژوهشی

عنوان مقاله

اولین بخش از ساختار نوشتن مقاله را میتوان عنوان یک مقاله در نظر گرفت. نیاز است تا عنوان به طور کامل مرتبط با مباحث آورده و مطرح شده در مقاله باشد، از بکار بردن واژه های نا مانوس و نامعمول بهتر است تا خودداری گردد.

این موضوع که چه مبحثی در کدام و بخش از جامعه آماری در چه زمانی استفاده شده است عنوان شود. به همین صورت عنوان مقاله نیاز است تا بدون پیش داوری نویسنده یا نویسندگان باشد و در عنوان مقاله به هیچ وجه نتیجه و یا نتایج پژوهش به صورت ثابت شده عنوان نگردد.

نام نویسندگان

ذکر اسامی نویسنده یا نویسندگان مقاله الزامی و اجباری است. نویسنده مسئول نیاز است تا مشخص و معین گردد و آدرس وی به همراه ایمیل نیز به صورت دقیق عنوان گردد.

چکیده

یکی از بخش های مهم در ساختار نوشتن مقاله “چکیده” است. چکیده مقاله را می‌توان نسخه فشرده‌ شده از یک مقاله در نظر گرفت. این خلاصه از روش پژوهش مطلب علمی یا همان مقاله می‌باشد و تمامی قسمت های اصلی یک مقاله را شامل می‌شود. در قسمت چکیده ارزیابی و نقد انجام نمی‌شود. در این قسمت نقل قول هم آورده نمی‌شود و جایگاهی ندارد.

علاوه بر آن همه مطالب آن نیز نیاز است تا از زبان نگارنده مقاله / مقالات آورده شود. چکیده در ابتدای مقاله قرار می‌گیرد اما باید دقت کنید که حتما باید در پایان روند نگارش، نوشته شود.‌ این موضوع یعنی بعد از آنکه همه قسمت های مقاله خودتان را نگارش کردید و به نتیجه نهایی مورد نظر و مورد تایید رسیدید، آن‌گاه می‌توانید چکیده خود را بر اساس آنچه بدست آمده است نگارش کنید.

همانطور که تا به حال این بخش از ساختار نوشتن مقاله را درک کرده‌اید، چکیده یک مقاله در واقع معرفی کننده یک محتوای علمی و نگارنده آن می‌باشد. پس زمان کافی نیاز است تا صرف کنید و با تمرین و دقت، چکیده مناسبی برای محتوای علمی خود نگارش کنید.

خواننده و مخاطب یک مقاله از روی چکیده تصمیم خودش را به جهت خواندن مقاله شما اتخاذ می نماید. به همین دلیل چکیده خودتان را به چشم رفع تکلیف نگاه نکنید. چکیده به طور معمول با توجه به هر مجله یا ژورنال بین 100 تا 250 کلمه نوشته می‌گردد.

کلمات کلیدی

این کلمات کلیدی همانگونه که از نام آن پیدا می‌باشد کلمات دارای اهمیتی هستند که در پژوهش بیش از بقیه مورد استفاده قرار گرفته و تکرار گردیدند. تعداد این کلمات به طور استاندارد 5 مورد می‌باشد.

ساختار نوشتن مقاله

مقدمه مقاله

در مقدمه که یک بخش بسیار مهم از ساختار نوشتن مقاله می‌باشد، متنی مرتبط با یک مقاله نیاز است تا مسائل تحقیق و موضوع تشریح گردد و اهمیت و ضرورت پژوهش نیز آورده شود. خواننده با خواندن مقدمه با مسائل مرتبط با پژوهش و آنچه در پژوهش دارای اهمیت است آشنا می گردد.

روش تحقیق

ساختار نوشتن مقاله شامل روش تحقیق نیز می‌باشد. روش تحقیق در حقیقت روش انجام دادن یک پژوهش را مشخص می نماید. نمونه و روش نمونه گیری، جامعه هدف، مرحله های اجرایی پژوهش و روش تحلیل نمودن داده ها را تعیین می کند.

یافته های تحقیق

این بخش از ساختار نوشتن مقاله از نتیجه های بدست آمده از تحقیق را بیان میدارد و به صورت معمول بکار بردن نموارها، جداول و اعداد درک مطلب را نیاز است تا برای مخاطبان و خوانندگان مقاله و محتوای علمی ساده تر می نماید. در این بخش نمودارها و جداولی که ذکر می شوند نیاز است تا به طور کامل تشریح گردند.

بحث و نتیجه گیری

در این قسمت نتایج بدست آمده مورد بحث قرار گرفته و علاوه بر آن می توان آنچه از پژوهش بدست آمده است را با سایر پژوهش های مشابه بررسی نموده و مقایسه کرد. همچنین پیشنهاداتی را به جهت تحقیق و پژوهش های آتی ارائه بدارد.

منابع و مراجع

در قسمت پایانی محتوای علمی و مقاله نیز نیاز می‌باشد تا منابعی که در تحقیق یا پژوهش استفاده شده است به دقت آورده شود. مقالات، کتب و وب‌سایت‌ها هر یک جداگانه نگارش می‌گردند. منابع مرتبط به زبان‌های مختلف (مانند انگلیسی، فارسی، عربی و …) نیز نیاز است تا از یکدیگر تفکیک شوند.

در واقع منابع آخرین قسمت و بخش از ساختار نوشتن مقاله می‌باشد، و در تمامی مقالات در پایانی ترین صفحات قرار می‌گیرند.

تمامی منابع را به صورت یکپارچه مرتب کنید. اگر در ابتدا نام نویسنده را می‎‌آوردی، تا به انتها نیز نیاز است تا از همین شیوه استفاده کنید. یک مورد از انواع شیوه های ارجاع دهی را برگزینید و به همان روش منتخب وفادار بمانید تا قسمت منابع مقاله شما بدون نظم و آشفته نباشد.

ایران تز

کلام آخر…

موسسه علمی و تحقیقاتی تزایران (ایران تز) با بیش از 12 سال سابقه درخشان و با بکارگیری کادری مجرب در کنار محققان و پژوهشگران برتر در کنار شما مخاطبان گرامی می‌باشد. کاربران و دانشجویان گرامی می‌توانند سوالات خود را درباره ساختار نوشتن مقاله با تماس با موسسه تزایران با کارشناسان ما مطرح نموده و پاسخ های خود را دریافت نمایند.

x