انجام پروژه پاورپوینت

انجام پروژه پاورپوینت

مطلب انجام پروژه پاورپوینت با زمان مطالعه حدودی 6 دقیقه، اگر شما تا به حال نام نرم افزار پاورپوینت را نشنیدید و یا تجربه استفاده و کار با PowerPoint را ندارید، به شما مطالعه این مقاله را پیشنهاد میکنیم. سعی بر آن شده است تا مطالب آمده به زبان ساده و کامل در اختیار مخاطبان قرار بگیرد. در ادامه با معنا و کاربردهای پاورپوینت آشنا خواهید شد.

معرفی پاورپوینت

پاورپوینت (PowerPoint) در واقع یک نرم افزار بسیار کاربردی و مفید است که در زیر مجموعه برنامه های آفیس (Office) قرار می‌گیرد. پاورپوینت نرم افزاری است که می‌تواند با استفاده از المان های گرافیکی و نوشتاری برای موارد بسیار گسترده‌ای از جمله طراحی تبلیغات، کاتالوگ، فایل های چند رسانه ای، ارائه دانشگاهی، پاورپوینت کلاسی و پاورپوینت دفاع مورد استفاده قرار بگیرد.

این نرم افزار همچنین در حوزه کسب و کار و ارائه انواع مباحث بیزنسی بسیار کاربرد گسترده داشته و برای انواع پرزنت مورد استفاده قرار می‌گیرد. همانطور که اشاره شد از پاورپوینت برای موارد درسی و دانشگاهی نیز به صورت گسترده استفاده می‌شود.

شاید در ابتدا که وارد برنامه PowerPoint می‌شوید اینگونه به نظر نرسد اما این برنامه با توجه به داشتن المان های آشنا که قبلا در نرم افزار ورد (Word) دیده‌ایم نسبت به رقیب های خود محیطی با کاربری آسان تری در اختیار ما قرار می‌دهد.

پسوند خروجی فایل ها (File Formats) در پاورپوینت در لیست زیر آمده است:

نوع فایل پسوند مورد استفاده
PowerPoint Presentation .pptx ارائه‌ای که می‌توانید در پاورپوینت 2007 و نسخه‌های جدیدتر آن را بر روی رایانه شخصی باز کنید، یا در پاورپوینت 2008 و نسخه‌های جدیدتر می‌توانید آن را روی Mac باز کنید.

همچنین می توانید ارائه را در هر دستگاه تلفن همراهی که پاورپوینت نصب شده است باز کنید.

PowerPoint Macro-Enabled Presentation .pptm ارائه ای که حاوی کد ویژوال بیسیک برای برنامه ها (VBA) است.
PowerPoint 97-2003 Presentation .ppt ارائه ای که می توانید در پاورپوینت 97 به آفیس پاورپوینت 2003 باز کنید.
PDF Document Format .pdf یک فرمت فایل الکترونیکی مبتنی بر پست اسکریپت که توسط Adobe Systems توسعه یافته است که قالب بندی سند را حفظ می کند و امکان اشتراک گذاری فایل را فراهم می کند.
XPS Document Format .xps فرمت کاغذ الکترونیکی جدید برای تبادل اسناد در شکل نهایی.
PowerPoint Design Templates .potx یک الگوی ارائه پاورپوینت که می توانید از آن برای قالب بندی ارائه های بعدی استفاده کنید.
PowerPoint Macro-Enabled Design Template .potm الگویی که شامل ماکروهای از پیش تأیید شده است که می‌توانید آن‌ها را به یک الگو اضافه کنید تا در ارائه استفاده شود.
PowerPoint 97-2003 Design Template .pot قالبی که می توانید در پاورپوینت 97 به آفیس پاورپوینت 2003 باز کنید.
Office Theme .thmx شیوه نامه ای که شامل تعاریف تم رنگی، تم فونت و تم جلوه می شود.
PowerPoint Show .ppsx ارائه ای که همیشه در نمای نمایش اسلاید به جای نمایش عادی باز می شود.
PowerPoint Macro-Enabled Show .ppsm یک نمایش اسلاید شامل ماکروهای از پیش تأیید شده است که می توانید از داخل یک نمایش اسلاید اجرا کنید.
PowerPoint 97-2003 Show .pps نمایش اسلایدی که می توانید در پاورپوینت 97 به پاورپوینت آفیس 2003 باز کنید.
PowerPoint Add-In .ppam افزونه ای که دستورات سفارشی، کد ویژوال بیسیک برای برنامه ها (VBA) و ویژگی های تخصصی مانند افزونه را ذخیره می کند.
PowerPoint 97-2003 Add-In .ppa افزونه ای که می توانید در پاورپوینت 97 به آفیس پاورپوینت 2003 باز کنید.
PowerPoint XML Presentation .xml ارائه ای در قالب فایل استاندارد با قابلیت XML.
MPEG-4 Video .mp4 ارائه ای که به صورت ویدئو ذخیره می شود.

فرمت فایل MP4 در بسیاری از پخش کننده های رسانه مانند Windows Media Player پخش می شود.

Windows Media Video .wmv ارائه ای که به صورت ویدئو ذخیره می شود.

فرمت فایل WMV در بسیاری از پخش کننده های رسانه ای پخش می شود.

توجه: این قالب فقط در پاورپوینت 2010 و نسخه های جدیدتر موجود است.

GIF (Graphics Interchange Format) .gif یک اسلاید به عنوان یک گرافیک برای استفاده در صفحات وب.

فرمت فایل GIF به پشتیبانی از 256 رنگ محدود شده است. بنابراین برای تصاویر اسکن شده مانند تصویرسازی موثرتر است. GIF همچنین می‌تواند برای نقاشی‌های خطی، تصاویر سیاه و سفید و متن‌های کوچکی که تنها چند پیکسل ارتفاع دارند، خوب باشد. GIF از انیمیشن نیز پشتیبانی می کند.

JPEG (Joint Photographic Experts Group) FileFormat .jpg یک اسلاید به عنوان یک گرافیک برای استفاده در صفحات وب.

فرمت فایل JPEG از 16 میلیون رنگ پشتیبانی می کند و بهترین گزینه برای عکس ها و گرافیک های پیچیده است.

PNG (Portable Network Graphics) Format .png یک اسلاید به عنوان یک گرافیک برای استفاده در صفحات وب.

 

PNG به عنوان یک استاندارد توسط کنسرسیوم وب جهانی (W3C) برای جایگزینی GIF تأیید شد. PNG مانند GIF از انیمیشن پشتیبانی نمی کند و برخی از مرورگرهای قدیمی از این فرمت فایل پشتیبانی نمی کنند. PNG از پس زمینه های شفاف پشتیبانی می کند.

TIFF (Tag Image File Format) .tif یک اسلاید به عنوان یک گرافیک برای استفاده در صفحات وب.

TIFF بهترین فرمت فایل برای ذخیره تصاویر با نقشه بیتی در رایانه های شخصی است. گرافیک TIFF می تواند هر وضوحی داشته باشد و می تواند سیاه و سفید، خاکستری یا رنگی باشد.

Device Independent Bitmap .bmp یک اسلاید به عنوان یک گرافیک برای استفاده در صفحات وب.

بیت مپ نمایشی است که از سطرها و ستون‌هایی از نقطه‌ها و یک تصویر گرافیکی در حافظه رایانه تشکیل شده است. مقدار هر نقطه (چه پر شده باشد چه نباشد) در یک یا چند بیت داده ذخیره می شود.

Windows Metafile .wmf یک اسلاید به عنوان یک گرافیک 16 بیتی (برای استفاده با Microsoft Windows 3.x و جدیدتر).
Enhanced Windows Metafile .emf یک اسلاید به عنوان یک گرافیک 32 بیتی (برای استفاده با مایکروسافت ویندوز 95 و جدیدتر).
Outline/RTF .rtf طرح کلی ارائه به‌عنوان یک سند فقط متنی که اندازه فایل‌های کوچک‌تر و امکان اشتراک‌گذاری فایل‌های بدون ماکرو را با دیگرانی که ممکن است همان نسخه پاورپوینت یا سیستم عامل شما را نداشته باشند، ارائه می‌کند. هر متنی در قسمت یادداشت ها با این فرمت فایل ذخیره نمی شود.
PowerPoint Picture Presentation .pptx ارائه پاورپوینت که در آن هر اسلاید به یک تصویر تبدیل شده است. ذخیره یک فایل به عنوان ارائه تصویری پاورپوینت باعث کاهش حجم فایل می شود. با این حال، برخی از اطلاعات از بین خواهد رفت.
Strict Open XML Presentation .pptx ارائه در نسخه سخت ISO از قالب فایل ارائه پاورپوینت.
OpenDocument Presentation .odp می‌توانید فایل‌های پاورپوینت را ذخیره کنید تا در برنامه‌های ارائه‌ای که از فرمت ارائه OpenDocument استفاده می‌کنند، مانند Google Docs و OpenOffice.org Impress باز شوند. همچنین می توانید ارائه ها را با فرمت odp در پاورپوینت باز کنید. ممکن است برخی از اطلاعات هنگام ذخیره و باز کردن فایل‌های odp از بین بروند.
Single File Web Page .mht

.mhtml

یک صفحه وب به عنوان یک فایل منفرد با یک فایل htm. و همه فایل های پشتیبانی، مانند تصاویر، فایل های صوتی، شیوه نامه های آبشاری، اسکریپت ها و غیره. برای ارسال ارائه از طریق ایمیل خوب است

توجه: این قالب فقط در پاورپوینت 2007 موجود است.

Web Page .htm

.html

یک صفحه وب به عنوان یک پوشه با یک فایل htm. و همه فایل های پشتیبانی، مانند تصاویر، فایل های صوتی، شیوه نامه های آبشاری، اسکریپت ها و غیره. برای پست کردن در سایت یا ویرایش با Microsoft Office FrontPage یا ویرایشگر HTML دیگر مناسب است.

توجه: این قالب فقط در پاورپوینت 2007 موجود است.

همانطور که می‌بینید انجام پروژه پاورپوینت محدود به زمینه های خاصی نمی‌باشد بلکه در مواردی پر استفاده تر و محبوب تر است. فرمت های ذخیره سازی فوق نشان می‌دهد که این نرم افزار به چه میزان می‌تواند کاربردهای گسترده‌ای داشته باشد.

انجام پروژه پاورپوینت می‌تواند عملکرد و خروجی آموزشی را بهبود داده و مفاهیم را به صورت بهینه به مخاطبان منتقل و ارائه نماید.

( شما در حال مطالعه انجام پروژه پاورپوینت هستید)

ماهیت پاورپوینت

بسته نرم افزاری طراحی شده برای ایجاد ارائه های الکترونیکی متشکل از یک سری صفحات یا اسلایدهای جداگانه. می‌توان گفت که پاورپوینت یک برنامه برای نمایش محتوای چند رسانه ای می‌باشد. با رشد روزمره تکنولوژی در کنار جوامع علمی و آموزشی این برنامه توانسته با دارا بودن کاربری آسان در کنار سایر نرم افزارهای آفیس توانسته تجربه کاربری مناسبی را فراهم نماید.

تاریخچه مختصری از پاورپوینت

سفر هزار ارائه با یک اسلاید آغاز می شود. این داستانی در مورد عشق در زمان کلیپ آرت است، در مورد استقامت نوآوری از طریق انیمیشن های واقعاً ضعیف. این داستان افرادی است که از کپی و پیست کردن زندگی خود امتناع کردند و در عوض تصمیم گرفتند دنیا را تغییر دهند.

این داستان پاورپوینت است.

ایجاد ارائه جدید پاورپوینت

(ctrl+N)

اسلاید افتتاحیه ما در سال 1984 آغاز می شود. رابرت گسکینز، دانشمند کامپیوتر با مدرک تحصیلی از برکلی، ایده ای داشت. او از صرف ساعت‌ها صرف آماده‌سازی صفحات شفاف پروژکتور (projection transparencies) و استفاده از تخته‌های سیاه برای نشان دادن ارائه‌ها خسته شده بود.

و بنابراین، او با کمک توسعه دهندگان توماس رودکین و دنیس آستین، تصمیم گرفت تا یک برنامه ارائه ایجاد کند که راهی آسان برای ساخت و ارائه اسلایدها را فراهم کند.

این برنامه را Presenter نامیدند که بعداً به پاورپوینت تغییر نام داد.

درج اسلاید جدید پاورپوینت (ctrl+M): دهه 1980

تیم برنامه و طرح کسب و کار را به شرکت نرم افزاری خود، با نام مناسب Forethought، در Sunnyvale، کالیفرنیا ارائه کرد. و درست همانطور که پرومتئوس آتش را بر سر انسان ها فرود آورد، پیش اندیشی به سرعت ایده انقلابی پاورپوینت را در جهان گسترش داد.

همه می خواستند در این داستان یک تاثیر مثبت داشته باشند. اپل 432000 دلار در پاورپوینت سرمایه‌گذاری کرد که این اولین سرمایه‌گذاری اپل در تاریخ است. تا سال 1986، تیم پاورپوینت از پاورپوینت برای توضیح استراتژی تجاری خود استفاده می کرد. (حتی می توانید “خلاصه محصول جدید” 1986 آنها را اینجا ببینید.)

در سال 1987، مایکروسافت موفق شد یک بار اپل را پشت سر بگذارد و پاورپوینت را به قیمت 14 میلیون دلار ربود.

درج اسلاید جدید (ctrl+M): دهه 1990

پس از خرید آنها، مایکروسافت اولین نسخه رسمی پاورپوینت خود را در سال 1990 منتشر کرد. در سال 1993، پاورپوینت سالانه 100 میلیون دلار فروش داشت. نسخه‌های اولیه پاورپوینت فقط شفاف‌سازی‌ها، جزوه‌ها و یادداشت‌ها را تولید می‌کردند تا اینکه با ظهور لپ‌تاپ‌ها، شفاف‌سازی‌ها منسوخ شدند.

سال 1997 سالی شد که مسیر تاریخ پاورپوینت را برای همیشه تغییر داد. پاورپوینت 97 با پیشرفت‌ها و به‌روزرسانی‌های عمده منتشر شد که مهمترین آنها انیمیشن سفارشی بود. این به ارائه‌ها اجازه می‌دهد تا در آینده شفاف شوند. و این واقعیت که کاربران برای متحرک سازی ارائه های خود به هیچ مهارت برنامه نویسی خاصی نیاز نداشتند، همه را عاشق پاورپوینت کرد.

ذخیره ارائه پاورپوینت (ctrl+S): دهه 2000 تا امروز

از سال 1997، پاورپوینت به پیشرفت و رشد خود ادامه داده است. نسخه‌های جدیدتر با تعبیه‌های صوتی و تصویری، پشتیبانی از وب، و انتقال اسلایدهای بهتر از همیشه منتشر شده‌اند.

در سال 2003، درآمد پاورپوینت برای مایکروسافت بیش از 1 میلیارد دلار در سال بود. تا سال 2010، مایکروسافت اعلام کرد که پاورپوینت بر روی یک میلیارد کامپیوتر در سراسر جهان نصب شده است. مطالعه ای که در سال 2012 انجام شد، گزارش داد که پاورپوینت تقریباً 95 درصد از سهم بازار نرم افزار ارائه را در اختیار دارد و رقبایی مانند Apple Keynote، Google Presentations و Prezi را تحت الشعاع قرار داده است.

تداوم تسلط پاورپوینت ممکن است به وضعیت استاندارد طلایی برنامه در محیط های آموزشی برای دانشجویان و اساتید برگردد. و در بیشتر موارد، مردم از تجربه پاورپوینت خود راضی هستند—هیچ دلیل قانع کننده ای برای تغییر وجود ندارد. به نظر می رسد که پاورپوینت اینجا باقی مانده است.

در همین حال، بنیانگذار رابرت گاسکینز، بازنشسته شده و کتابی در مورد اختراع پاورپوینت برای کسانی که می خواهند درباره تولد این برنامه خلاقانه و ماندگار بیشتر بدانند، نوشته است.

سفارش انجام پروژه پاورپوینت

اگر شما دانشجو، محقق، پژوهشگر، استاد، کارمند، مدیر، صاحب یک کسب و کار و … هستید و زمان یا مهارت کافی را برای انجام پروژه پاورپوینت خود ندارید می‌توانید با ثبت سفارش انجام پروژه پاورپوینت خود در موسسه علمی و تحقیقاتی تزایران (ایران تز) بسپارید. همکاران و کارشناسان موسسه در اسرع وقت پروژه شما را بررسی کرده و به شما پاسخ خواهند داد.

مواردی مانند موضوع و سطح پاورپوینت از ساده تا حرفه ای و تعداد صفحات و تصاویر می‌تواند بر روی هزینه انجام پروژه پاورپوینت اثرگذار باشد. لیست مواردی که بر روی هزینه نهایی اثرگذارند در زیر آورده شده است:

  • تایپ از روی نوشته
  • استخراج مطالب، مقالات و محتوا
  • ترسیم شکل و نمودار
  • تایپ فرمول
  • مطالعه و خلاصه سازی متون
  • استفاده شدن انیمیشن و ویدیو
  • مدت زمان و یا فوری بودن کارها
  • و …

از این که مطلب انجام پروژه پاورپوینت رو مطالعه کردید از شما متشکریم.

x