مزایا و معایب مهاجرت به ترکیه

مزایا و معایب مهاجرت به ترکیه

این روزها کشور ترکیه به یک مقصد مهاجرتی و تفریحی مهم برای مردم ایران تبدیل شده است. در این بخش و مقاله، تحت عنوان مزایا و معایب مهاجرت به ترکیه تصمیم داریم تا توضیح و محتوای کاملی را در اختیار شما عزیزان قرار بدهیم تا بتوانید با مطالعه آن بهترین تصویر را از کشور ترکیه و مزایا و معایب مهاجرت به ترکیه داشته باشید.

کلا اگر بخواهیم درباره مهاجرت به ترکیه صحبت نماییم، می‌توان روش‌های مهاجرت به این کشور را به هفت روش زیر تقسیم بندی نمود:

 1. مهاجرت تحصیلی و برای ادامه تحصیل در ترکیه: برای ادامه تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه که به صورت دولتی و خصوصی می‌باشد، نیاز به اخذ پذیرش تحصیلی خواهید داشت.
 2. سرمایه گذاری در کشور ترکیه: شما می‌توانید از طریق خرید ملک و دیگر سرمایه گذاری ها این اقامت را اخذ نمایید.:
 3. برای کار اگر تمایل دارید تا به کشور ترکیه برای کار مهاجرت نمایید، اقدام از طریق کار و اخذ اجازه کاری نیاز به داشتن پیشنهاد شغلی | جاب آفر خواهد داشت، در غیر اینصورت به مشکل برخواهید خورد.
 4. از طریق ازدواج: از طریق ازدواج با شخصی که دارای شهروندی ترکیه می‌باشد، می‌توانید اقامت ترکیه را دریافت نمایید.
 5. تولد (متولد شدن کودک شما در این کشور): این روش تحت تابعیت دو اصل قانون خاک و خون می‌باشد. اگر کودک شما در کشوری متولد گردد، طبق قانون خاک، آن کودک دارای تابعیت آن کشور خواهد بود. همچنین اگر پدر و مادر فرزند از کشورهای متفاوتی باشند، کودک تابعیت آن کشورها را نیز طبق قانون خون خواهد داشت.
 6. افراد خاص: اگر شما محقق، دانشمند، هنرمند، ورزشکار و غیره هستید، می‌توانید به نوعی برای اخذ اقامت در ترکیه گام بردارید اما کشورهای اروپایی برای این کار مناسب‌تر می‌باشند.
 7. پناهندگی به کشور ترکیه (به هیچ عنوان مورد توصیه موسسه تزایران نمی‌باشد)

بررسی کشور ترکیه برای مهاجرت و زندگی

از جمله مهم‌ترین عوامل و دلایل مهاجرت ایرانیان به کشور ترکیه می‌توان به نزدیکی ایران به ترکیه و دارا بودن مرز مشترک مابین این دو کشور اشاره نمود. از طرف دیگر می‌توان به نزدیک بودن آداب و رسوم و فرهنگ آن با کشور ما نیز اشاره نمود، که توانسته کشش مهاجران ایرانی را به این کشور افزایش دهد. از موارد دیگر نیز می‌توان به داشتن اشتراکات زبانی مابین شهروندان ترک زبان اشاره نمود.

همانطور که بسیاری از شما به خوبی می‌دانید، کشور ترکیه دارای دو بخش آسیایی و اروپایی می‌باشد، که به قسمت آسیایی آن آناتولی نیز گفته می‌شود. آب و هوای این کشور معتدل و عالی بوده و انواع آب و هوا متغیر را می‌توان در شهرهای مختلف آن تجربه نمود. به دلیل وجود این جاذبه، ترکیه از نظر توریست و گردشگری نیز مورد توجه ایرانیان قرار گرفته است. علاوه بر موارد فوق عدم نیاز به اخذ ویزا برای شهروندان ایران نیز شایان ذکر است.

مزایا و معایب مهاجرت به ترکیه

کشور ترکیه نسبت به کشورهای مشابه دارای تراکم جمعیت بالاتری بوده و زبان رسمی این کشور ترکی استانبولی می‌باشد. واحد پول این کشور لیر و مهم‌ترین شهر آن استانبول و پایتخت ترکیه شهر آنکارا می‌باشد.

موارد مهم زندگی در ترکیه

واقعیت و حقیقت آن است که اکثریت و قالب مردم در کشور ترکیه به سنت ها و عقاید پیشین خود در کنار پیشرفت ها پایبند هستند و مواردی که می‌تواند دارای اهمیت باشد در زیر آورده شده است:

 • رعایت ادب و احترام را می‌توان در ترکیه دارای اهمیت بالایی دانست. وقتی مردم را که حتی ارتباط بسیار اندکی با آنها دارید، در کوچه و خیابان می‌بینید، به آنها سلام کنید. افراد پیر و سالمند دارای احترام زیادی در این کشور می‌باشند.
 • آموختن زبان ترکی استانبولی به طبع دارای اهمیت می‌باشد. در این کشور آموزش زبان ترکی به صورت دوره‌های رایگان و یا با هزینه بسیار اندک صورت می‌پذیرد. شرکت در این کلاس‌ها به شما پیشنهاد می‌شود زیرا علاوه بر فرا گرفتن زبان، دوستان جدیدی نیز پیدا خواهید کرد.
 • سیستم درمان و خدمات درمانی در این کشور دارای کیفیت مناسبی می‌باشد. بیمه به صورت شبکه‌ای تمامی مراکز درمان را تحت پوشش خود داشته و خدمات ارائه شده در آن برای مردم و اتباع خارجی متغیر نمی‌باشد. در واقع می‌توان کفت بیمه خدمات درمانی در کشور ترکیه دارای سطح عالی می‌باشد.
 • در این کشور سیستم و ناوگان حمل و نقل عمومی گسترده و منظم می‌باشد. در استانبول می‌توان سیستم حمل و نقل کارآمد و مدرنی یافت که در کنار مترو نیاز شهروندان را برطرف می‌سازد. مانند ایران با استفاده از کارت‌های اعتباری مخصوص می‌توان از این خدمات استفاده نمود.
 • همانطور که می‌دانید و به آن اشاره شد، کشور ترکیه چهار فصل بوده و آب و هوای آن در سراسر این کشور متغیر می‌باشد. شما می‌تواند صبح برای اسکی به کوه بروید و آخر روز خود را بر روی شن‌های گرم ساحلی سپری نمایید. در کنار این موارد دیدن سنت و مدرنیته در کنار آثار تاریخی جذابیت خاص خود را دارد.

در مقایسه با کشورهایی مانند آلمان و کانادا، کشور ترکیه شاید نتواند توقعات شما را از یک کشور مقصد برای مهاجرت برطرف نماید. به هر حال هر شخص وابسته به شرایط و تمایل خود می‌تواند به کشورهای مختلفی مهاجرت نماید، اما مهاجرت به ترکیه می‌تواند یک پله برای مهاجرت به کشوری دیگر باشد. داشتن مطالعات و تحقیق کافی در کنار موارد مورد نیاز می‌تواند زمینه مهاجرت موفق به هر کشوری باشد. داشتن تخصص نیز می‌تواند یک اولویت بسیار بسیار مهم باشد، لطفا به هیچ عنوان از آن غافل نباشید.

مزایا و معایب مهاجرت به ترکیه

در این بخش به صورت کامل به تحلیل مزایا و معایب مهاجرت به ترکیه خواهیم پرداخت. در هر بخش موارد مهمی برای شما آورده شده است که دقت به آنها می‌تواند بر روی تصمیم شما برای مهاجرت اثرگذار باشد.

مزایا مهاجرت به کشور ترکیه

می‌توان از کشور ترکیه به عنوان یک مقصد مهاجر پذیر یاد نمود. به طور کلی شما به عنوان یک مهاجر احساس غریبگی و غربت کمتری را می‌توانید در این کشور تجربه نمایید. همچنین به علت مهاجرت ایرانیان به این کشور احتمال دارد هموطن، هم زبان، همشهری و دوست و آشنا خود را نیز در این کشور ملاقات نمایید. داشتن دوستان زیاد در ترکیه می‌تواند کار دشواری نباشد.

در سالهای اخیر نیز این کشور با داشتن رشد 34 درصدی در حوزه اقتصاد، تکنولوژی و فناوری ارزش خود را برای تبدیل شدن به یک کشور مقصد برای مهاجرت بالا برده است.

نسبت دخل به خرج نیز در این کشور مناسب بوده و قیمت مایحتاج منصفانه بوده و آزار دهنده نمی‌باشد. سیستم حمل و نقل اگر از اتوبوس و مترو استفاده نمایید بسیار مناسب بوده (تاکسی گران حساب می‌شود) و خدمات درمانی نیز دارای کیفیت و سطح مناسبی می‌باشد. همانطور که می‌دانید از نظر هنری و تفریحی نیز کنسرت‌ها و جشنواره‌های مختلفی در ترکیه برگزار می‌شود. گرفتن ویزا کشورهای اروپایی پس از داشتن اقامت در ترکیه می‌توان سهولت بیشتری داشته باشد.

در زیر به صورت لیست مزایای مرتبط با کشور ترکیه برای شما آورده شده است:

 • آب و هوای چهار فصل و مناسب
 • عدم نیاز به دریافت ویزا تحصیلی به جهت مهاجرت و تحصیل و درنهایت اخذ اقامت در ترکیه (پذیرش تحصیلی کافی است)
 • در مقایسه با درآمد افراد قیمت مسکن مناسب می‌باشد.
 • هزینه زندگی دانشجویی می‌تواند وابسته به سبک زندگی شما و در مقایسه با کشورهایی مانند کانادا، فرانسه، آلمان و انگلستان مناسب و پایین باشد.
 • با توجه به حمایت های دولت ترکیه موارد مرتبط با گردشگری و توریسم مورد توجه است.
 • امکان کار دانشجویی در هنگام تحصیل وجود دارد.
 • خدمات اجتماعی ارائه شده در این کشور دارای کیفیت و هزینه مناسبی می‌باشد.
 • در صورت اخذ بورسیه تحصیلی هزینه‌های زندگی شما در ترکیه کاهش می‌یابد.
 • محصولات کشاوری چهار فصل با قیمت مناسب در بازارهای اصلی و محلی در دسترس است.
 • خدمات پزشکی دارای قیمت پایین و کیفیت مناسب
 • پایین بودن نرخ مصرف مواد مخدر و الکل
 • مناسب بودن قیمت در مراکز خرید با توجه به درآمد شما
 • نزدیک بودن اقلیم، فرهنگ، آداب و رسوم در کنار راحتی در اخذ اقامت نسبت به سایر کشورها
 • امکان افتتاح و دسترسی به حساب های بین المللی مانند ویزا کارت و مستر کارت
 • امکان خرید آنلاین از فروشگاه های معتبر و بین المللی مانند آمازون و اشتراک خدماتی مانند نتفلیکس

معایب مهاجرت به کشور ترکیه

می‌توان کار را یکی از مشکلات و معضلات اصلی بعد از مهاجرت به ترکیه عنوان نمود. از جمله معایب مهاجرت به کشور ترکیه نیز می‌توان آشنایی نداشتن مردم این کشورهای با زبان های بین المللی مانند انگلیسی عنوان نمود و شما نیاز به فراگرفتن ترکی استانبولی خواهید داشت. در مناطق محلی این کشور مانند ایران قوانین راهنمایی و رانندگی به درستی رعایت نمی‌گردد.

اگر شما متخصص در کاری نباشید، هزینه های زندگی در شهرهای شلوغ مانند استانبول می‌تواند شما را بسیار دچار مشکل نماید، به همین علت است که در بالا به این موضوع تاکید نمودیم. نداشتن تخصص و قرارداد رسمی می‌تواند امنیت شغلی پایین در کنار درآمد ضعیف و ساعات کاری بالا را برای شما به همراه داشته باشد.

در زیر به صورت لیست معایب مهاجرت به کشور ترکیه را آورده ایم:

 • الزام شما برای فراگرفتن زبان ترکی استانبولی و عدم آشنایی مردم به زبان انگلیسی
 • تراکم بالای جمعیت به خصوص در شهرهای شلوغ و دارای امکانات
 • وجود ترافیک و امکان اخلال در حمل و نقل عمومی
 • نرخ بیکاری نسبتا بالا در این کشور باید بسیار مورد توجه شما باشد.
 • کلاهبرداری و شیادان در این کشور مانند بسیاری از مقاصد مهاجرتی وجود دارند، باید مراقب آنها باشید.
 • در برخی از نقاط دزدی و نبود امنیت وجود دارد.
 • هزینه بنزین و در نهایت هزینه استفاده از تاکسی و نگهداری از خودرو شخصی بالا است.
 • رانندگی می‌تواند اعصاب خورد کن بوده و شما را دچار مشکل نماید.
 • نرخ مالیات به دلیل عدم وجود درآمدهایی مانند نفت و گاز بالا می‌باشد.
 • برخی شهروندان ترکیه رفتاری متعصب یا ناشی از عقاید مذهبی با شما خواهند داشت.
 • مانند تمامی کشورها سانسور و فیلترینگ برخی موارد در اینترنت و رسانه وجود دارد.

کلام آخر

در این مقاله شما با مزایا و معایب مهاجرت به ترکیه آشنا شدید. سعی بر آن شد که بررسی موارد به صورت کامل صورت پذیرد تا شما عزیزان بتوانید در نهایت انتخاب درستی را برای مهاجرت به کشور ترکیه داشته باشید. شرایط موجود اخیر در منطق و کشور سبب شده است تا عده ای زیاد از هموطنان تمایل به اخذ اقامت ترکیه به خصوص از طریق سرمایه گذاری و خرید ملک داشته باشند. این کار در کنار فواید دارای ریسک و مخاطرات بسیار بالایی می‌باشد که دقت به آن را بسیار مهم می‌نماید.

تمام موارد ذکر شده از مزایا و معایب مهاجرت به ترکیه شما را می‌تواند برای مهاجرت دائم یا موقت به ترکیه ترغیب و یا منصرف نماید و این موضوع تماما به خود شما بر خواهد گشت. اگر شما فردی متخصص هستید، اقامت موقت در این کشور می‌تواند پلی بین شما و کشوری دیگر باشد که برای مهاجرت دائم قصد رفتن به آنجا را دارید. متاسفانه و خوشبختانه اعتبار پاسپورت ترکیه نسبت به ایران بالاتر رفته است که این موضوع نیز می‌تواند مورد توجه شما قرار بگیرد.

مزایا و معایب مهاجرت به ترکیه را در این مقاله خواندید، در صورت تمایل برای اخذ مشاوره رایگان درباره انواع روش‌های مهاجرت و اخذ پذیرش تحصیلی با موسسه علمی، تحقیقاتی و مهاجرتی تزایران در ارتباط باشید.

x