نحوه تشخیص تکراری بودن موضوع پایان نامه

نحوه تشخیص تکراری بودن موضوع پایان نامه

در این مقاله می‌خواهیم درباره نحوه تشخیص تکراری بودن موضوع پایان نامه صحبت نماییم. دانشجویان و محققان در دوره کارشناسی ارشد و دکترا، به جهت اخذ مدارک تحصیلی خودشان نیاز دارند تا تحقیق و پژوهشی را به عنوان پایان نامه در فیلد و رشته تخصصی مربوط به خود انجام دهند. پس از آماده شدن پایان نامه دانشجویان در جلسه‌ای منسوب به جلسه دفاع موظف هستند تا در حضور اساتید راهنما و داوران هیئت علمی )استاد مشاور نیز می‌تواند در این جلسه حضور داشته باشد) از پژوهش و دستاوردهای خودشان دفاع کنند.

این موضوع بدان معنا است که موضوع مورد انتخاب شما نباید تکراری بوده و قبلا توسط محقق یا دانشجو دیگری انتخاب و دفاع شده باشد. در صورتی که درباره این موضوع دقت کافی را نداشته و قبل از اطمینان حاصل کردن از غیر تکراری بودن موضوع اقدام به تحقیق و پژوهش در آن نمایید، از نظر هزینه و زمان دچار خسارت خواهید شد.

به همین علت است که نحوه تشخیص تکراری بودن موضوع پایان نامه دارای اهمیت می‌باشد. دانشجو و محقق قبل از شروع به انجام دادن مراحل مرتبط با پروژه خود وظیفه دارد تا در پروپوزال نگارش شده از موضوع انتخاب شده اطمینان حاصل نماید.

به جهت جستجو نمودن پایان نامه هایی که در گذشته انجام شده است، سامانه ای تحت عنوان ایرانداک (Irandoc) به وجود آمده است که در آن می‌توان بعد از انتخاب موضوع خود و نوشتن پروپوزال، آن را در این سامانه ثبت کرده تا از تکراری نبودن موضوع اطمینان حاصل کرده و محققان دیگری اقدام به انجام آن ننمایند.

استعلام نمودن موضوع پایان نامه در سامانه ایرانداک از جمله موارد مهمی است که دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکتری برای مطمئن شدن از عدم تکراری بودن موضوع منتخب خودشان باید به انجام برسانند. نحوه تشخیص تکراری بودن موضوع پایان نامه باید به شکل صحیح صورت پذیرد تا اشتباهی صورت نگیرد.

ایرانداک چیست؟

پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات، سامانه‌ای است برای به ثبت رساندن اسناد علمی معتبر ایران بر اساس گاه‌شمار که در سال 1347 با نام “مرکز اسناد ایران” فعالیت خود را آغاز نموده است. این سامانه با نام انگلیسی Iranian Documentation Center نیز شناخته می‌شود که ایرانداک (Irandoc) مخفف این نام است.

ماموریت و هدف اساسی و اصلی ایرانداک بر طبق برنامه استراتژیک و اساس نامه ای می‌باشد که در آن آموزش، پژوهش، همکاری‌های پژوهشی و اطلاع رسانی، مدیریت اطلاعات علم و فناوری به همراه پشتیبانی از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری می‌باشد.

پژوهش های انجام شده در Irandoc به واسطه تعداد زیادی از اعضای هیئت های علمی و پژوهشگران و محققان فعال در پژوهشکده‌ها و مراکز تحقیقاتی و آزمایشگاهی انجام می‌گردد. این موضوع در مسیر انجام تعداد زیادی از طرح های پژوهشی می‎باشد که در نهایت به صورت کتاب، مقاله، نشریه، گزارش، میزگرد و سخنرانی نیز قابلیت ارائه شدن دارند.

از دستاوردهای شایان ذکر دیگر به واسطه ایرانداک، می‌توان به تنها نشریه ای که در سال 1394 به عنوان نشریه برگزیده ملی انتخاب شده و فعالیت خود را از سال 1351 آغاز نموده است، یعنی “پژوهش نامه مدیریت و پردازش اطلاعات” اشاره نمود.

همایش سالانه ای که تحت عنوان “مدیران فناوری اطلاعات” برگزار شده در کنار “جایزه ملی فناوری اطلاعات برتر” که با عنوان “فاب” نیز شناخته می‌شود از جمله خدمات پژوهشی دیگر Irandoc می‌باشد. سالهاست که وبسایت که irandoc جزیی از پانصد وبسایت برتر جهان می‌باشد. در کنار این موضوعات “پایگاه اطلاعات علمی ایران” که با نام “گنج” نیز شناخته می‌شود، از جمله قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین پایگاه های علمی کشور است.

در این سامانه مدارک و اسناد علمی به صورت طبقه بندی شده ثبت گردیده و مواردی چون کتاب‌های علمی شامل گردآوری و ترجمه شده، کتب نگارشی، طرح‌ های پژوهشی، مقالات نشریه‌ای، مقالات همایشی و غیره در این میان بیشترین سهم را دارند.

سامانه محبوب و پر استفاده دیگر، سامانه “همانند جو” می‌باشد که از این ابزار در جهت یافتن میزان مشابهت موجود در پایان نامه، پروپوزال، پژوهش و تحقیق علمی استفاده می‌شود. این سامانه که از طرف ایرانداک ارائه شده است، با اعلام داشتن میزان مشابهتی که در انواع سند وجود دارد، می‌تواند سطح اعتبار این اسناد علمی را مشخص و معین سازد.

شیوه استعلام پایان نامه در irandoc

همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم، دانشجویانی که در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری مشغول به تحصیل هستند، لازم است تا برای ثبت نمودن پروپوزال و پایان نامه خودشان به وبسایت ایرانداک (Irandoc) مراجعه نمایند. بر اساس آیین نامه ای که در تاریخ 6 آذر ماه 1395 به تصویب رسیده است، تمامی دانشگاه‌ ها و پژوهشگاه‌ ها و مراکز علمی، پژوهشی و فناوری دولتی و غیر دولتی در جهت ثبت پایان نامه و رساله خود برای صیانت از حقوق آنها، مستلزم هستند. در ادامه به شیوه استعلام پایان نامه در Irondoc به صورت دقیق برای نحوه تشخیص تکراری بودن موضوع پایان نامه اشاره کرده ایم.

1- به وبگاه ایرانداک به نشانی https://irandoc.ac.ir مراجعه نمایید.

2- در وبگاه ایرانداک از بخش “سامانه‌ها” به قسمت “سامانه پیشینه پژوهش” بروید

3- صفحه زیر برای شما باز خواهد شد، در صورتی که قبلا ثبت نام کرده‌اید می‌توانید با وارد نمودن اطلاعات خود وارد شده و یا در غیر اینصورت با انتخاب گزینه “کاربر تازه هستم.” حساب کاربری برای خودتان ایجاد نمایید.

نحوه تشخیص تکراری بودن موضوع پایان نامه

4- پس از ورود، از این قسمت می‌توانید “ثبت درخواست پیشینه” را برای ثبت درخواست خود، “اطلاعات کاربری” را برای تکمیل اطلاعات خود و “تاریخچه شکایات” را برای پیگیری شکایات خود انتخاب نمایید.

5- پس از انتخاب “ثبت درخواست پیشینه” صفحه‌ای برای شما باز خواهد شد که پس از وارد نمودن مقطع تحصیلی، وابستگی سازمانی، موسسه آموزشی / پژوهشی، دانشکده / پژوهشکده، عنوان، عنوان انگلیسی، گروه تحصیلی، رشته، گرایش، کلیدواژه‌ها و رایانامه‌ها اقدام به ثبت و پرداخت هزینه مربوطه (18 هزار تومان در زمان نگارش این مقاله در مهر ماه 1400) نمایید.

6- پس از ثبت درخواست توسط شما، اگر پرداخت به درستی صورت گرفته باشد، زمان پرداخت در جدول موجود در این صفحه قابل مشاهده خواهد بود و پاسخ از طرف ایرانداک برای شما ارسال خواهد شد. از قسمت “عملیات” شما می‌توانید مشاهده اطلاعات، ارسال دوباره پاسخ، دریافت نتیجه و امتیازدهی به پاسخ را انتخاب نمایید.

7- نتیجه استعلام از طریق ایمیل برای شما ارسال شده و شما با انتخاب نمودن دریافت نتیجه از بخش عملیات نیز، فایل pdf مانند زیر بارگذاری می‌شود که می‌توانید از آن برای سند عدم تکراری بودن موضوع پایان نامه خودتان استفاده نمایید.

بدین جهت دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری زمانی که قصد داشته باشند تا عدم تکراری بودن موضوع منتخب خود را به اثبات برسانند، با داشتن اطمینان از به درستی ثبت شدن پایان نامه های قبلی در این وبگاه، می‌توانند مدرک معتبری در دست داشته باشند.

x