پژوهش کمی و کیفی در آماده سازی مقاله

پژوهش کمی و کیفی در آماده سازی مقاله

در این مقاله می‌خواهیم درباره پژوهش کمی و کیفی در آماده سازی مقاله صحبت کنیم. پژوهش کمی و کیفی در آماده سازی مقاله چه هستند و چه تفاوتی با هم دارند؟ در اغلب حوزه‌ها نیاز به مواردی چون تجزیه و تحلیل دیتا (Data) یا همان داده‌ها وجود خواهد داشت. با انجام دادن تحقیقات و پژوهش می‌توان نتیجه و خروجی بدست آمده را تحلیل نموده و درباره آن نیز پیش بینی نمود.

وجود این ابزار برای صاحبان کسب و کار، متخصصان و کارشناسان بازاریابی، پژوهشگران، محققان و دانشمندان دارای ارزش می‌باشد. چندین روش متفاوت در حوزه پژوهش کمی و کیفی در آماده سازی مقاله وجود دارد که امکان انجام دادن تحقیق و پژوهش را فراهم می‌سازد.

در این میان پژوهش کمی و کیفی در مقاله را میخواهیم در این میان مورد بررسی دقیق و عمیق‌تری قرار بدهیم. با بررسی ویژگی‌های مرتبط با پژوهش‌های کمی و کیفی نحوه استفاده از این دو روش را در حوزه‌های متفاوت فرا خواهیم گرفت. همانطور که می‌دانید پژوهش کمی و کیفی در مقاله دارای اهمیت بالایی بوده به همین دلیل دانستن این موارد درباره آنها نیز دارای اهمیت خواهد بود.

تفاوت میان پژوهش کمی و کیفی در آماده سازی مقاله در چیست؟ 

برای آنکه تفاوت میان پژوهش کمی و کیفی در آماده سازی مقاله را متوجه شویم، تنها کافیست با تعاریف و ویژگی‌های این دو پژوهش آشنا شویم و سپس نتیجه‌گیری نماییم.

پژوهش کمی چیست؟ 

پژوهش کمی یا تحقیق کمی نوعی از پژوهش و تحقیق است که در آن نتایج و خروجی به صورت آماری خواهد بود. به احتمال زیاد محققان و پژوهشگران تمایل به استفاده از روش کیفی را خواهند داشت. محققان و پژوهشگران می‌بایست آمارها را در ارتباط با روندهای متفاوت موجود، موارد اولیه، رفتارهای انسانی و غیره گردآوری نمایند. تجزیه و تحلیل دیتا به مهارت، شفافیت و دقت نیاز خواهد داشت.

پژوهش کمی و کیفی در آماده سازی مقاله

همانطور که از نام پژوهش کمی بر می‌آید، تحقیق کمی به شما این امکان را می‌دهد تا به وسیله دیتا‌های اعدادی یا آن دست از دیتاها که می‌توان آنها را به راحتی تبدیل به دیتا آماری نمود، کمیتی را بدست آورد. پژوهش کمی نظرات و رفتارهای گروه بزرگی از پاسخ‌دهندگان را مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌دهد. برای مثال قرار بر آن است که با 300 نفر درباره یک موضوع دارای ماهیت “کمی” صحبت نماییم و خروجی بدست آمده را با روش‌ها و ابزارهای متفاوتی مورد تجزیه و تحلیل قرار بدهیم.

هر چه جامعه آماری ما بزرگتر و به طور مثال تعداد افراد بیشتری حتی از کشورهای متفاوتی در پژوهش ما حضور داشته و به نوعی پژوهش ما جنبه چندملیتی و چند فرهنگی به خود بگیرد، خروجی و نتیجه پژوهش می‌تواند ارزشمندتر و قابل استنادتر باشد. روش‌های گردآوری دیتا و اطلاعات پژوهش کمی به طور معمول شامل روش‌های پژوهش و تحقیق زیر می‌باشد:

 • استفاده از تلفن و به کمک کامپیوتر برای مصاحبه کردن با شرکت کنندگان (CATI)
 • استفاده از پرسشنامه آنلاین با کمک کامپیوتر (CAWI)

افرادی که پاسخ‌دهنده هستند، معمولا امتیازی بین 0 تا 10 باید به سوالات بدهند. با استفاده از پاسخ‌ها می‌توان طبق فاکتورهای متفاوت خروجی‌هایی مانند میزان رضایت مشتریان، تمایل به تکرار خرید، میزان شناخت برند شما، سهم شما از بازار و غیره را مورد بررسی قرار داد و خروجی به صورت جدول، نمودار و دیتاهای آماری ارائه نمود.

پژوهش کیفی چیست؟ 

دیتا‌های پژوهش کیفی یا تحقیق کیفی وقتی دارای اهمیت می‌باشند که نیاز صرفا برای اعداد و ارقام نمی‌باشد. پژوهش کیفی زمانی نیاز است که محقق و پژوهشگر نیاز به عمیق‌تر شدن در یک موضوع یا پدیده دارد. برای مثال زمانی که قصد دارید در باره نظرات، پیشنهادات و ترجیحات مشتریان و کاربران خود اطلاعات بدست آورید، پژوهش کیفی مورد نیاز خواهد بود. دیتاهای کیفی توانایی این موضوع را دارند که وجه‌های متفاوت یک متغیر را تحلیل نموده و جواب جامع‌تری از آن متغیر را به عنوان خروجی ارائه نماید.

پژوهش کیفی در حقیقت مدلی از پژوهش تلقینی، اکتشافی، تجربی می‌باشد که در آن ارتباط به صورت مستقیم و فیزیکی خواهد بود. این نوع از پژوهش این کمک را به ما می‌کند که بتوان انگیزه‌ها، نظریات، دلایل و ترندهایی که در پشت داده‌ها و دیتاها موجود در پژوهش کیفی می‌باشد را تحلیل و بررسی نموده و درک مناسبی از آن بدست آورد.

تفاوت مابین پژوهش کمی و کیفی در آماده سازی مقاله می‌تواند زیاد باشد، اما به صورت خلاصه می‌توان موارد زیر را اشاره نمود:

 • تفاوت درصد تئوری یا تحقیق به صورتی که پژوهش کمی به صورت “توجیهی” و پژوهش کیفی به صورت “اکتشافی” می‌باشد.
 • تفاوت در مفاهیم به صورتی که پژوهش کمی قطعی و عملی بوده و شامل تئوری‌هایی می‌باشند که تبدیل به متغیر می‌شوند، پژوهش کیفی نیز در پی خصوصیات منحصر به فرد می‌باشد.
 • تفاوت در محیط مورد مطالعه به نحوی که پژوهش کمی شرکت‌کنندگان به نوعی منفعل و رویکرد تجربی، در پژوهش کیفی شرکت‌کنندگان فعال و رویکرد طبیعت‌گرایانه می‌باشد.
 • تفاوت در محقق و پاسخ‌دهنده به صورتی که در پژوهش کمی تعامل تقریبا وجود نداشته و مصاحبه‌کننده باید در چهارچوب پرسشنامه گرم و انسانی باشد، پژوهش کیفی نیاز به تعامل کامل داشته و ارتباط باید به خوبی شکل بگیرد.
 • تفاوت در طراحی تحقیق به نحوی که در پژوهش کمی ساختار بسته و از پیش طراحی شده، در پژوهش کیفی ساختار وجود نداشته و تحقیقات آزادانه خواهد بود.
 • تفاوت در جمعیت پاسخ‌دهندگان به صورتی که در پژوهش کمی پاسخ‌دهندگان ضرورتا جمعیت کلی است، در پژوهش کیفی جمعیت غیر کلی و اطلاعات مختلف در سطح‌های ژرف دریافت می‌گردند.
 • تفاوت در یکپارچگی ابزار شناسایی به نحوی که در پژوهش کمی از استانداردی خاص استفاده شده و در پژوهش کیفی بدلیل متغیر بودن دارای استاندارد و یکپارچگی نمی‌باشد.
 • تفاوت در ماهیت داده به شکلی که در پژوهش کمی داده و دیتا به صورت عینی و استاندارد و در پژوهش کیفی داده و دیتا گردآوری شده در ماهیت ذهنی هستند.
 • تفاوت در نوع تحلیل به نوعی که در پژوهش کمی بر اساس متغیر و تکنیک‌های آماری و ریاضی است و در پژوهش کیفی بر اساس مورد بوده و نگاهی کلی به رفتار بشریت دارد.
 • تفاوت در ارائه داده و دیتا به صورتی که در پژوهش کمی از نمودار، جدول، آمار و تحلیل و مقایسه مابین دیتاها درنهایت به شکل تقریبی بوده و در پژوهش کیفی با استفاده از نقل قول دیتا به سبک روایی برای ارائه حقایق به همان شکل مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • تفاوت در عمومیت دادن به شکلی که در پژوهش کمی ضروری می‌باشد و همبسته بودن متغیرها، تقسیم‌بندی فردی و واحدهای مفهومی در مدل تصادفی وجود دارد و در پژوهش کیفی وجود نداشته و شناسایی دیتا به صورت ایده و تعبیر واقعیت خواهد بود.
 • تفاوت در دامنه نتایج به نوعی در پژوهش کمی در تعداد بالا و نماینده جمعیت کلی بوده و در پژوهش کیفی در مورد موارد محدودی اعمال میگردد.
 • تفاوت در شیوه تحقیق در حالتی که پژوهش کمی پرسشنامه‌ای دارای ساختار برای CATI، CAWI یا PAPI بوده و پژوهش کیفی مشاهده پاسخ دهندگان در اتاق گروه کانونی می‌باشد.

کلام آخر

شما عزیزان می‌توانید کلیه کارهای علمی و تحقیقاتی خود را با خیال آسوده به موسسه تزایران بسپارید. موسسه علمی و تحقیقاتی تزایران با سالها سابقه و فعالیت در حوزه‌های مرتبط و با بهره‌گیری از محققان، پژوهشگران، کارشناسان و اساتید برجسته اقدام به پذیرش و انجام پروژه‌های شما عزیزان می‌نماید.

شما سروران گرامی می‌توانید از طریق بخش ثبت درخواست موجود در سایت، درخواست خود را مطرح نموده و یا در جهت مشاوره رایگان با کارشناسان ما در موسسه تزایران تماس حاصل فرمایید.

x