جامعه پژوهش در انجام پایان‌ نامه

جامعه پژوهش در انجام پایان‌ نامه

در اکثر پروژه‌ هایی که در دسته پروژه‌ های پژوهشی قرار می‌گیرند که شامل پایان‌ نامه کارشناسی ارشد و رساله دکتری می‌باشد، دو موضوع نمونه پژوهش و همچنین جامعه پژوهش در انجام پایان‌نامه مطرح می‌گردد. می‌توان اینگونه بیان نمود که نمونه و جامعه از جمله مباحث اصلی مطرح در انجام پایان‌ نامه بوده و به جز در موارد و پروژه‌ هایی که استثناء در نظر گرفته می‌شوند، انتظار بر آن است که به طور دقیق نمونه و جامعه پژوهش توسط هر دانشجو، محقق و پژوهشگری که نگارش پایان‌ نامه را بر عهده دارد، آورده شود. وجود جامعه پژوهش در انجام پایان‌ نامه و حضور آن در اصلیت پروژه، پایان‌ نامه و رساله در مقدمه و زیربخش پژوهش الزامی است.

با توجه به این مسائل وجود جامعه پژوهش در انجام پایان‌ نامه و برای ارائه و بررسی مسائل و مباحث زیرمجموعه آن اجتناب ناپذیر بوده و مباحثی مانند نمونه و روش نمونه گیری، اندازه نمونه و دلیل نمونه گیری، جامعه و جامعه آماری، عوامل موثر در تعیین حجم یا اندازه نمونه در آن آورده شود.

با توجه به پژوهش، تحقیق، پایان‌ نامه و رساله‌ای که توسط پژوهشگر، محقق، دانشجو و یا استاد انجام می‌شود، نیاز به مطالعه کردن و داشتن و بدست آوردن دانش لازم در رابطه با مفاهیم و پایه آنچه نگارش شده است، طبیعی است که لازم و ضروری خواهد بود. ارجاع و استفاده از منابع مرتبط در این حالت مورد نیاز می‌باشد.

جامعه پژوهش در انجام پایان‌ نامه

جامعه پژوهش در انجام پایان‌ نامه از مجموعه‌ای تشکیل می‌شود که دارای تعدادی معیار دارای اشتراک هستند. به صورت کلی تعریف جامعه از آنچه ما می‌شناسیم، یعنی جمعی از انسانها محدود نشده و هر مجموعه دارای اشتراکی مانند پرونده‌های تحقیقاتی، نمونه‌های آزمایشگاهی و دستاوردهای تجربی حاصل از یک موضوع مشخص را می‌توان جامعه خواند.

توضیحات مرتبط با جامعه پژوهش

در آن دسته از طرح‌ها که در زمره طرح پژوهشی قرار می‌گیرند، بایستی فاکتورهای وارد و خارج شدن نمونه در مطالعه انجام شده و جامعه مورد بحث، مشخص نمود. پژوهشگر، محقق، دانشجو و یا استاد باید فاکتورها را قبل از آنکه نمونه را انتخاب نماید مشخص کرده تا آشکار گردد که آیا امکان قرارگیری نمونه مورد نظر در جامعه هدف وجود خواهد داشت یا خیر. در این قسمت پژوهشگر یا محقق اگر بر روی اشیاء، جانداران و یا افراد مطالعه نماید بایستی آنها را معرفی کند و غیر از این می‌توان با کمک گرفتن از مفهومی دیگر با عنوان محیط پژوهش این کار را انجام و به آن بسنده کند.

جامعه پژوهش در انجام پایان نامه

تفاوت‌ های میان جامعه پژوهش و محیط پژوهش در چیست؟

همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم ما به جامعه پژوهش در انجام پایان‌ نامه نیاز داریم. همچنین گفتیم که در صورت نیاز یا تمایل و یا اجبارا امکان استفاده از محیط پژوهش نیز وجود خواهد داشت. اما تفاوت میان این دو یعنی جامعه پژوهش و محیط پژوهش در چیست؟

تفاوت میان جامعه پژوهش و محیط پژوهش در این است که محیط پژوهش در آن دسته از پژوهش‌ها و تحقیقات استفاده می‌شود که بر روی اشیاء، جانداران و یا افراد کار نشده و تصمیم تعمیم و گسترش یافته و دستاورد ها به یک جامعه آماری وجود ندارد اما مطالعه انجام شده غالبا بر اساس نظامها متمرکز می‌گردد.

برای مثال نظام‌ های اعتباربخشی بیمارستان‌ها استانداردسازی خدمات اورژانس و یا خصوص سازی خدمات پشتیبانی بیمارستان‌ ها از این موارد است.

توضیحات مرتبط با جامعه آماری

جامعه آماری در واقع به دسته‌ای از اشیاء، گروهی از جانداران و یا مجموعه‌ای از افراد اشاره می‌کند که پژوهش یا تحقیق در حال انجام می‌خواهد به آنها بپردازد. اگر پژوهشگر و یا محققی تمایل به انجام پژوهش و یا تحقیق درباره عادت حیوانات در سالهای خشکسالی ساوانا را داشته باشد، در این حالت گروه جانداران در حال زندگی در ساوانا جامعه آماری آن محقق یا پژوهشگر را تشکیل می‌دهند.

درنهایت می‌توان گفت که جامعه آماری به مجموعه‌ای اشاره دارد که حداقل دارای یک صفت یا ویژگی مشترک هستند. همانطور که گفتیم هر نوع پدیده‌ای را می‌توان به عنوان جامعه آماری در نظر گرفت.

کلام آخر

موسسه علمی و تحقیقاتی تزایران با بیش از 6 سال سابقه موفق به همراه تیمی متشکل از نخبگان دانشگاه تهران، شریف و امیرکبیر و علم و صنعت ایران در راستای ارائه ی خدمات آموزشی، پژوهشی، مشاوره ای و مهاجرتی تاسیس گردید. تاکنون بیش از 15،000 نفر اعم از دانشجویان و اساتید گرامی دانشگاه های داخلی و خارجی از خدمات این مرکز بهره مند شده اند. همچنین بیش از 9,0۰۰ مقاله علمی توسط این مرکز در ژورنال های معتبر علمی داخلی و خارجی منتشر شده است.

شما عزیزان می‌توانید تمامی تحقیقات و پژوهش‌های خودتان را به موسسه تزایران سپرده و در حداقل زمان ممکن با بالاترین کیفیت آنها را تحویل بگیرید. از جمله خدمات موسسه تزایران نگارش “جامعه پژوهش در انجام پایان‌نامه” نیز می‌باشد و می‌توانید در رابطه با این موضوع درخواست تماس خود را در سایت تزایران مطرح نموده و یا برای مشاوره رایگان با کارشناسان ما در موسسه تماس حاصل فرمایید.

x