هر آنچه درباره چاپ مقالات در مجلات اسکوپوس باید بدانید

هر آنچه درباره چاپ مقالات در مجلات اسکوپوس باید بدانید

اگر شما فعالیت در دنیای تحقیقات داشته باشید به احتمال زیاد نام اسکوپوس را شنیده‌اید. میتوان گفت از جمله محبوب‌ترین و بزرگترین نمایه کننده ژورنال‌های علمی، اسکوپوس (Scopus) است. اسکوپوس در زمینه و فیلدهای متفاوتی مانند علوم اجتماعی، شیمی، فیزیک، ریاضی، علوم زیستی و غیره نمایه مقالات علمی را انجام میدهد.

این نمایه استنادی در مجموع 36 هزار موضوع متفاوت را در بر میگرد. به صورت کلی اسکوپوس سه بخش اصلی مجلات، نشریات دانشگاهی و کتاب‌ها را شامل میشود. محتویات بعد از بررسی شدن به واسطه افراد متخصص و با توجه به استانداردها و معیارهای تعریف شده مورد بررسی قرار گرفته و سپس منتشر میشوند.

محتوای در دسترس در اسکوپوس

386 میلیون وبسایت علمی

22 میلیون ثبت اختراع

15000 مجله

1200 مقاله با دسترسی رایگان

600 نشریه دانشگاهی

500 مقاله کنفرانسی

200 مجموعه کتابی

چاپ مقالات در مجلات اسکوپوس دارای چه مزیت‌‌هایی است؟

مجلات اسکوپوس برای محققان و دانشجویانی است که تمایل دارند تا در مدت زمان کمتری با هزینه مناسب، آنچه در راه علم یافته‌اند را در مجلات علمی معتبر به چاپ برسانند.

اگر شما جزو آن دسته افرادی هستید که تمایل دارید تا تحصیلات خود را در خارج از کشور ادامه داده و اپلای دانشگاه‌های معتبر را بگیرید، داشتن مقالات چاپ شده در ژورنال‌های علمی اسکوپوس میتواند امتیاز خوبی برای شما به حساب آید.

هر آنچه درباره چاپ مقالات در مجلات اسکوپوس باید بدانیدبا در نظر داشتن این موضوع که یکی از معیار‌های اصلی سنجش متقاضیان برای تحصیل و مصاحبه دکتری، دارا بودن مقالات علمی و پژوهشی منتشر شده در ژورنال‌های علمی معتبر می‌باشد، توصیه “موسسه تزایران” به شما چاپ مقالات در این مجلات است.

** آن دست از دانشجویانی که در مراحل دفاع از پایان‌نامه خودشان هستند، میتوانند نمرات باقی‌مانده از نمره کامل خود را از طریق چاپ مقالات در این ژورنال‌ها دریافت نمایند.

یکی دیگر از مزیت‌های اسکوپوس افزایش و رشد در زمینه همکاری‌های عمومی میباشد که سبب میشود تا اختراعات، کشفیات و دستاوردهای نوین در سطح جامعه علمی تقویت گشته و این اشتراک گذاری دیدگاه‌ها و تحقیقات تداوم یابد.

افرادی که مسئول مدیریت یک نهاد علمی را بر عهده دارند، همواره مشکلات، معضلات و چالش‌های مختلفی را پیش روی خود می‌بینند. این مشکلات مواردی مانند حفظ پیوستگی رشد در زمینه تحقیقاتی و اثبات ارزش راهکارهای خود با کمترین میزان بودجه تحقیقاتی می‌باشد. اسکوپوس با ارائه دسترسی بسیار عالی به تحقیقات جهانی امکان ادغام برنامه‌های موجود را به سازمان‌ها را در جهت ایجاد توانمندی، ارائه مینماید.

(شما در حال مطالعه مطلبی تحت عنوان چاپ مقالات در مجلات اسکوپوس هستید)

نحوه دسترسی به Scopus

شما برای آنکه بتوانید در وبسایت اسکوپوس عضو شوید، نیاز به پرداخت هزینه دارید ئ پس از آن میتوانید از نویسندگان مقالات منتشر شده در Scopus باشید. البته شایان ذکر است که برخی از دانشگاه‌ها و دانشکده‌ها با خرید اشتراک به صورت سالیانه این امکان را فراهم مینمایند تا دانشجویان بتوانند مقالات علمی خود را از این طریق به صورت رایگان به ثبت برسانند.

تفاوت میان چاپ مقالات ISI و Scopus در چیست؟

برای کاربران تازه‌کار، گشتن و سرچ کردن در اسکوپوس کار ساده تری است و در این پایگاه علمی میتوان به راحتی به مقالات و منابع مختلفی که در بالا به آن اشاره داشتیم، دسترسی پیدا کرد.

شما به عنوان یک نویسنده، دانشجو و محقق میتوانید پروفایل خود را در Scopus داشته باشید که اطلاعات مهمی مانند Affiliation یا همان وابستگی به موسسات و دیگر دانشگاه‌ها را به همراه تعداد آثار چاپ شده، اطلاعات کتابشناسی، تعداد یادکردها، مراجع و غیره را در بر گرفته و شناسه H را برای شما محاسبه می‌نماید.

آن دست ار کاربرانی که ثبت نام خود را در اسکوپوس به اتمام رسانده‌اند امکان فعال سازی قابلیت مذکور را داشته و در صورت ایجاد تغییرات در پروفایلشان به آنها گزارش میشود و به این نکته نیز باید توجه داشت که لزوما انتشاراتی که به شکل مجموعه و متوالی هستند مانند ژورنال‌ها و سری کتاب را نمایه میکند.

** مورد استثناء Conference Paper است که نمایه میشود.

طبقه بندی و رتبه بندی در اسکوپوس بر اساس سطح علمی

قطعا همه ما میدانیم که یکی از منابع مطرح در جهت تعیین شاخص H برای نویسندگان، دانشجویان و محققان مقالات علمی، اسکوپوس است. شاخص H همانطور که قبلا هم به آن اشاره شد با توجه به تعداد مقالات (Article) چاپ شده نویسنده و علاوه بر آن تعداد استنادات به آن مقالات در طول دوره دو ساله محاسبه میگردد که معیاری برای سنجش میزان اعتبار دانشگاه‌ها و نویسندگان است.

رتبه بندی مقالات در Scopus به کمک فاکتور Q صورت میپذیرد و دارای 4 سطح Q1, Q2, Q3, Q4 میباشد.

چاپ مقاله Scopus در سطح Q1: گرفتن اکسپت مقاله اسکوپوس بدان معنا است که ژورنال در یک چهارم اول بهترین ژورنال‌ها قرار داشته و گرفتن اکسپت مقاله Q1 بهترین حالت اکسپت برای مقالات Scopus بوده و برای دفاعیات و یا خارج از کشور بهترین حالت را داراست.

چاپ مقاله Scopus در سطح Q2: به طبع همانطور که احتمالا متوجه شده‌اید، گرفتن اکسپت مقاله اسکوپوس در سطح Q2 بدان معنا است که ژورنال در یک چهارم دوم بهترین ژورنال‌ها قرار داشته و ارزش بسیار پایینتری نسبت به مقالات Q1 ندارد و تنها کمی سطح آن پایینتر خواهد بود و همچنان برای دفاعیات و خارج از کشور مناسب است.

چاپ مقاله Scopus در سطح Q3: بدان معنا است که مجله یا ژورنال در یک چهارم سوم بهترین مجلات یا ژورنال‌ها قرار گرفته و ارزش آن نسبت به سطح Q1 و Q2 پایینتر خواهد بود و به طبع برای رزومه و یا ارشد مناسب است.

چاپ مقاله Scopus در سطح Q4: مجلاتی که در یک چهارم آخر از بهترین نوع ژورنال‌ها قرار میگیرند دارای فاصله زیادی از اکسپت مقاله اسکوپوس در سطح Q3 نبوده و تقریبا با آن برابر هستند با این تفاوت که ارتقاء سطح مقالات از سطح Q3 به Q2 و از Q2 به Q1 راحت‌تر بوده و از سطح Q4 دشوارتر و نیازمند تلاش بیشتری است.

در وبسایت مرتبط با ژورنال هاب، قسمتی وجود دارد تحت عنوان “فهرست مجلات علمی” که این قسمت به معرفی ژورنال‌های معتبر علمی اختصاص داده شده و دیتای مختلفی از جمله شماره ISSN مرتبط با هر مجله در آنجا آورده شده است.

با مراجعه کردن به آن قسمت و وارد نمودن شماره ISSN، اطلاعات مرتبط با آن مجله نمایش داده شده و میتوان همچنین موجود بودن آن ژورنال را در فهرست نمایه شده از طریق Scopus، SJR، JCR و غیره را بررسی نمود.

(شما در حال مطالعه مطلبی تحت عنوان چاپ مقالات در مجلات اسکوپوس هستید)

مراحل و اقدامات لازم در جهت ارسال مقالات به ژورنال‌های اسکوپوس

مطالعه دقیق و کامل پایان‌نامه ارشد و دکتری و یا طرح پژوهشی

استخراج مقاله از پایان نامه ارشد و دکتری و یا طرح پژوهشی

ترجمه تخصصی و در صورت نیاز ویرایش مجدد تا رسیدن به مقالات نهایی

درج اسامی یا Affiliation نویسندگان (متناسب با دستورالعمل)

ارسال درخواست

ارسال عنوان مقاله و رشته تحصیلی برای معرفی مجلات در اسکوپ مقاله

بررسی شدن مقالات و ارائه پیشنهاد ژورنال‌ها (سطح Q1 تا Q4)

انتخاب ژورنال

اصلاح و قرارگیری در قالب فرمت مشخص و ساختار استاندارد درخواستی ژورنال

ارسال کردن مقاله به ژورنال (Submit)

داوری مقاله

دریافت نامه پذیرش

چاپ شدن مقاله در ژورنال

x