تمام مراحل انجام پایان نامه

تمام مراحل انجام پایان نامه

انجام پایان نامه مراحلی نظیر اخذ، تدوین و دفاع را شامل می شود که هر یک از این بخش ها موضوع مهم و جامعی می باشد که سعی داریم در این مطلب به بررسی آن ها بپردازیم تا شما عزیزان با مراحل انجام پایان نامه بیشتر آشنا شوید.

انتخاب موضوع پایان نامه

انتخاب استاد راهنما و مشاور

تکمیل فرم انتخاب موضوع پایان نامه و ارائه به مدیر گروه

تکمیل پروپوزال زیر نظر استاد راهنما و مشاور و ارائه پروپوزال به گروه تخصصی

تصویب پرپوزال در گروه تخصصی و ارسال به پژوهش دانشکده

صدور کد برای پایان نامه

نگارش پایان نامه

اعلام آمادگی دفاع و داوری پایان نامه

برگزاری جلسه دفاع از پایان نامه

ثبت نمره نهایی

مراحل انجام پایان نامه

 

انجام پایان نامه پس از انتخاب استاد راهنما، از انتخاب موضوع تا نگارش پروپوزال و سپس انجام فصل های  آن دارای اصول علمی و نگارشی می باشد. 

عدم اطلاع دانشجویان از اصول و قواعد علمی نگارش پایان نامه منجر به از دست دادن زمان و همچنین عدم نتیجه می گردد. دانشجو ارشد و دکترا برای شروع انتخاب موضوع باید اصول مهم برای این مرحله را بداند.

مراحل انجام پایان نامه کارشناسی ارشد

بسیاری از دانشجویان بدون مطالعه از قبل تعیین شده موضوع پایان نامه خود را انتخاب می کنند. موضوعی که انتخاب می کنید در حقیقت، پایه و اساس مراحل پایان نامه است. هر موضوعی برای پایان نامه مناسب نیست.

موضوع تحقیق های دانشگاهی که شما در دروس دانشگاهی انتخاب می کردید با انتخاب موضوع پایان نامه تفاوت بسیاری زیادی دارد. در صورتی که موضوع شما درست انتخاب نشده باشد تا پایان کار شما به هیچ هدفی دست پیدا نمی کنید. اگر موضوعی اشتباه باشد اگر شما صبح تا شب را هم برای پایان نامه وقت بگذارید، فایده ای نصیبتان نمی شود.

انتخاب نامناسب موضوع مثل این است که شما در یک مسابقه دو شرکت می کنید و  فرض می کنیم که شما یک سر و گردن از بقیه رقیبان هم بالاتر هستید. وقتی مسابقه شروع می شود شما با بیشترین سرعت، با بیشترین زمان و همچنین با بیشترین علم  شروع به حرکت می کنید.

عرق میریزید و تمام تلاش خود را می گذارید. اما نکته اینجاست که شما در جهت عکس در حال حرکت هستید. یعنی برخلاف جهت دوندگان شروع به حرکت کرده اید. بنابراین شما با بیشترین سرعت، با بیشترین کیفیت و با بیشترین زمان و تلاش بسیار در خلاف جهت  مسیر در حال حرکت هستید.

بسیاری از دانشجویان پس از انتخاب موضوع پایان نامه  به بنده رجوع می کنند که راه را نمی دانند.بسیاری از دانشجوها هم در همین مسیر اشتباه تا آخر ادامه می دهند. انجام مراحل پایان نامه در واقعیت نیز مانند همین مثال هایی است که برای شما  عرض کردم.

اشتباه رفتن مسیر و همچنین عدم رعایت اصول پایان نامه نویسی در این سال ها یکی از مشکلات متداول دانشجویان ارشد و حتی دکترا بوده است. در این مقاله، گوشه ای از مشکلات بزرگ و دردسرساز دانشجویان مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار گرفته است.

آموزش اصول پایان نامه

در اینجا مراحل انجام پایان نامه از صفر تا صد توسط اساتید تیم تحقیقاتی تزایران به شما آموزش داده می شود. سال ها تجربه دانشجویان ارشد و دکترا و مشکلات آن ها مورد بررسی قرار گرفته است و در این مطالب به شما آموزش ها داده میشود.

شما در انجام پایان نامه باید ابتدا با مراحل انتخاب موضوع آشنا شوید و بعد از انتخاب موضوع مناسب آموزش پروپوزال و همچنین مراحل صفر تا صد پروپوزال و در ادامه بعد از تاثیر پروپوزال ، فصل های پایان نامه . مطالب مهم هر فصل مورد بررسی قرار گرفته است و در انتها نیز مشکلات و اشتباهات دانشجویان در انجام مراحل پایان نامه با توجه به تجربه های چندین ساله اساتید مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار گرفته است.

در این سایت شما می توانید تمام مراحل پایان نامه نویسی را به طور کامل آموزش ببینید و همچنین برای مشاوره و انجام پایان نامه می توانید با ما در تماس باشید. هدف اصلی ما آموزش دانشجویان در مسیر پایان نامه برای دستیابی به بهترین کیفیت برای انجام پایان نامه ها می باشد.

نحوه شروع پایان نامه

بسياري از مشكلات اصلي دانشجويان در مقطع ارشد اين است كه نميدانند بايد پایان نامه را از كجا شروع كنند. از اين رو بخاطر اينكه نميدانند از كجا بايد شروع كنند ،ترم هاي زيادي را از دست مي دهند و در آخر وقت كم مي آورند.

پايان نامه و مراحل آن داراي پروسه ي وقت گيري است كه نيازمند توجه و زمان است. تا زماني كه پايان نامه را شروع نكنيد با مشكلات متعدد آن روبرو نمي شويد. هر چه سريع تر مراحل گفته شده در اين مقاله را طي كنيد. در انتخاب استاد راهنما دقت كنيد (مقاله مربوط به انتخاب استاد راهنما را مطالعه كنيد).

نوشتن پایان نامه کارشناسی ارشد

در انتخاب موضوع پايان نامه دقت كنيد و حتما مشورت بگيريد. براي شروع پايان نامه فقط بايد اقدام كنيد با نشستن و مشورت نگرفتن ،كاري صورت نمي گيرد. به دنبال حل مسئله باشيد. براي شروع پايان نامه اگر لازم است چند روزي تمركز كنيد حتما اين كار را انجام دهيد. در تمام مراحل پايان نامه از وجود فردي غير از استاد راهنما كمك بگيريد.

هزينه ها و زمان هاي عدم مشورت گيري در اين راه بسيار بالا است.چه بسيار از دانشجوياني كه يك موضوع اشتباه يك روش تحقيق اشتباه را تا آخر ادامه داده اند. پايان نامه يكي از موارد ضروري براي ايجاد رزومه براي افراد است. پذيرش دانشگاهي در كشور و همچنين مهاجرت تحصيلي نياز به رزومه علمي مي باشد.

بدون رزومه علمي و انجام يك پايان نامه خوب همه دانشجويان تقريبا در يك سطح هستند. انجام يك پايان نامه خوب مي تواند منجر به نگارش مقاله و افزايش رزومه شود. پايان نامه هاي كاربردي مي توانند در كسب و كار در هر رشته استفاده شوند. همچنين پايان نامه يكي از راه هاي كاهش خدمت سربازي هم مي تواند بشود.

اگر به دنبال داشتن رزومه براي خود هستيد و همجنين به دنبال ادامه تحصیل در مقطع دكترا هستيد و يا به دنبال مهاجرت تحصيلي هستيد، پايان نامه نقش اساسي دارد. یکی از متداول ترین سؤالات دانشجویان در مقطع ارشد و دکترا نوشتن پایان نامه و از همه مهم تر شروع کردن آن است.

بسیاری از دانشجویان ترم ها منتظر شروع پایان نامه می مانند و در آخرین فرصت ها برای اتمام سنوات خود به دنبال راهکار برای اتمام پایان نامه هستند. دانشجویان محترم پایان نامه یک پژوهش علمی است و نیاز به خواندن مقالات داخلی و خارجی و همچنین ساعت ها تفکر و تجزیه و تحلیل دارد.

پایان نامه یک پروسه کاملا زمان بر است. آموزش انجام پایان نامه يكي از مشكلات دانشجويان ارشد و دكترا بوده است. عدم اطلاع دانشجويان از مراحل انجام پايان نامه منجر به از دست دادن زمان و هزينه شده است.

بسياري از دانشجوها ترم هاي مختلف سرگردان هستند. بسياري از آن ها راه هاي اشتباه را با سعي و خطا جلو مي روند و در نهايت به هدف خود نمي رسند.

انتخاب موضوع پایان نامه

انتخاب موضوع پایان نامه يكی از مهم ترين مراحل انجام پايان نامه است. موضوع پايان نامه بايد روشن و صريح باشد. مهم ترين نكات در انتخاب موضوع پايان نامه ابتدا عدم تكراري بودن است. سپس موضوع بايد داراي نوآوري داشته باشد.

انتخاب موضوع مي بايست متناسب با روش تخقيق انتخاب گردد. هر كلمه كوچك در موضوع پايان نامه بايد قابل تفسير باشد. موضوع پايان نامه نبايد خيلي كلي بيان شود كه جمع بندی آن سخت باشد. در غير اين صورت موضوع را در داخل پروپوزال جزء كنيد و به جزئيات بپردازيد.

مشاوره و انجام پایان نامه ارشد و دکتری

انتخاب موضوع پایان نامه یکی از مهم ترین مراحل انجام پایان نامه ارشد و دکتری می باشد که برای انتخاب موضوع پایان نامه می بایست مراحلی را انجام دهید. دوستان عزیز برای انجام هر کاری نیاز به یک سری اقدامات داریم و با نشستن و نگاه کردن شما نمی توانید موضوع برای پایان نامه خود مشخص کنید.

بعضی از دانشجویان هم برای اینکه کار خود را راحت کنند به دنبال این هستند که استاد راهنما یا مشاور برای آن ها موضوع انتخاب کند. برای انتخاب موضوع شما باید ابتدا با استاد راهنما خود مشورت کنید، دقت کنید در مورد انتخاب موضوع با استاد راهنما و مشاور خود مشورت کنید. چرا باید با استاد راهنما مشورت کنم؟

چون بسیاری از اساتید ما فقط در حیطه های موضوعی که خودشان تسلط دارند، تمایل به همکاری دارند یا دانشجو قبلی آن ها موضوعی را تا جایی جلو رفته و آن ها از شما می خواهند ادامه آن موضوع را انجام و توسعه دهید. انتخاب موضوع پایان‌نامه از اولین و اصلی‌ترین اقدام دانشجو جهت شروع هر پایان‌نامه است. اگر عنوان پایان نامه مناسب نباشد هر چه قدر دانشجو در ادامه تلاش بیشتری هم انجام دهد به آن موفقیت بالادست پیدا نخواهد کرد.

اولویت اصلی عنوان پایان نامه، کاربردی بودن آن در جامعه است.

مراحل پروپوزال نویسی

پروپوزال از کلمه پروپوز گرفته شده است به معنای طرح پیشنهادی، یعنی طرح پیشنهای شما برای انجام دادن یک پایان نامه چیست؟ در حقیقت پروپوزال از صفر تا صد یک پایان نامه را برای ما مشخص میکند که قرار است چه کاری انجام شود و چطور میخواهیم این کار را انجام بدهیم؟

پروپوزال نويسي اولين مرحله پايان نامه بعد از انتخاب موضوع پايان نامه مي باشد. در حقيقت شما در پروپوزال مشخص مي كنيد كه تا آخر پايان نامه چه روندي را ميخواهيد طي كنيد.پروپوزال طرح كلي از همان روند انجام پايان نامه است. پروپوزال در حقيقت همان فصل اول پايان نامه است.به شما توصيه مي كنیم پروپوزال را به گونه اي بنويسيد كه در حقيقت فصل اول پايان نامه را نوشته باشيد كه ديگر نيازي به نوشتن فصل اول پايان نامه نداشته باشيد.

پروپوزال نويسي نياز به خواندن مقالات فارسي و انگليسي در محدوده موضوع پايان نامه شما دارد. با خواندن موضوعات مقاله هاي پيشين و سپس دسته بندي و طبقه بندي آن ها شما متوجه مشكلات و همچنين روندي كه  پژوهشگران قبلي طي كرده اند مي شويد.

بعد از دسته بندي مقالات بايد كل مقالات را بخوانيد و چكيده آن ها را در يك برگه براي خود يادداشت كنيد. در اين قسمت بايد شما متوجه شويد كه موضوعات قبلي با چه روش هايي به هدف اصلي خود رسيده اند. روش تحقيقي خود را باید در اين قسمت با مشورت استاد راهنما و يك متخصص انتخاب كنيد. روش تحقيق بايد در پروپوزال شما قيد شود. پروپوزال در واقع يك طرح نهايي براي شروع پايان نامه است.

كليات ؛اهميت پايان نامه و روش تحقيق از مهم ترين اجزاي يك پروپوزال است.بعد از تصويب موضوع پايان نامه ،شروع پروپوزال نویسی آغاز مي شود. براي انجام پروپوزال شما نياز به خواندن مقالات داخلي و خارجي داريد.

اهميت پروپوزال تا آخر پايان نامه بسيار مهم است. سؤالاتي را در پروپوزال مطرح كنيد كه در آخر پايان نامه بتوانيد به آن ها پاسخ دهيد. براي نگارش پروپوزال هر دانشگاهي فرمت مخصوص به خود را دارد كه مي بايست اين فايل را از سايت دانشگاه خودتان دانلود كنيد.

انجام پایان نامه دکتری

شفاف سازي در  پروپوزال خيلي مهم است ولي سعي كنيد مسائل را كلي بيان كنيد كه در ادامه بتوانيد در صورت اشتباه آن را در پايان نامه تصحيح كنيد. پروپوزال نويسي در حقيقت اگر كامل باشد همان فصل اول پايان نامه بيان مي شود. آنچه در پروپوزال مي آيد بايد در پايان نامه اجرا گردد.

فصل دوم (پیشینه پژوهش)

فصل دوم پایان نامه شامل ادبیات موضوع یا پیشینه تحقیق می باشد که از مهم ترین فصل های پایان نامه است. در حقیقت در این فصل شما مقالات و پژوهش های انجام شده قبلی را مطالعه و دسته بندی می کنید. این مقالات شامل مقالات داخلی و خارجی می باشد.

چرا لازم است در فصل دوم هم مقالات داخلی خوانده شود و هم مقالات خارجی؟ به دلیل این که مقالات داخلی به شما کمک می کند که مشکلات داخل کشور و پژوهش هایی که تا به حال انجام شده است را یاد بگیرید . مقالات خارجی به شما کمک می کند که در چه جنبه هایی پایان نامه خود را توسعه دهید.

همانطور که می دانید کشور ما به دلیل اینکه کشوری در حال توسعه است همیشه چند سالی از پژوهش ها و کارهایی که در کشورهای پیشرفته یا نیمه پیشرفته انجام می شود عقب است. این کمک می کند شما از پژوهش هایی که در این کشورها انجام شده است اطلاعات بگیرید و مشکلات آن ها را در نظر بگیرید و بعد با مشکلات کمتری آن را در کشور خودمان پیاده سازی کنید. 

کمترین مشکل در فصل پیشینه یا ادبیات پژوهش به منزله ی سرقت ادبی محسوب می شود بنابراین در نگارش این فصل می بایست دقت بالایی داشته باشید و مطلبی بدون رفرنس در این فصل نداشته باشید.

شايد سؤالي كه براي همه دانشجويان در پايان نامه ايجاد ميشه اينه كه فصل دوم چه فايده اي دارد.در حقيقت فصل دوم پايان نامه نقطه عطف يك پايان نامه با كيفيت است. اگر فصل دوم پایان نامه به خوبي انجام نشود نمي شود انتظار كاري با كيفيت داشته باشيم.

فصل سوم (روش تحقیق)

يكي از مهم ترين مراحل انجام پايان نامه كه مربوط به فصل سوم و چهارم پايان نامه مي باشد،انتخاب روش تحقیق در پایان نامه است. ولي انتخاب روش تحقيق بعد از انتخاب موضوع و در پروپوزال بايد مشخص گردد. روش تحقيق با توجه به عنوان و هدف اصلي پايان نامه تعيين مي شود.

حتما بعد از انتخاب روش تحقيق خود دلايل محكمه پسند براي انتخاب اين روش تحقيق داشته باشيد.در جلسه دفاع پايان نامه هم حتما دلايل خود را براي انتخاب اين روش تحقيق بيان كنيد. چرا از اين روش تحقيق استفاده كرديد؟مزاياي اين روش تحقيق انتخاب شده نسبت به روش هاي ديگر چيست؟

آيا اين روش تحقيق شما را به هدف اصلي مي رساند؟ آيا با اين روش تحقيق سؤالات و فرضيه هاي فصل اول پايان نامه يا همان پروپوزال پاسخ داده مي شود؟ روش تحقيق غالبا روشي ثابت است كه در كتاب هاي مختلف وجود دارد و در فصل سوم شما از اين كتاب ها و مراجع استفاده مي كنيد .

روش تحقيق مي تواند از نوآوري هاي پايان نامه شما باشد.به طور مثال پايان نامه ها و مقالات ديگر اين موضوع يا موضوعات مشابه را انجام داده اند ولي روش تحقيق ديگري استفاده كرده اند .در حال حاضر شما از اين روش تحقيق مي خواهيد استفاده كنيد و آن مطالعات را توسعه دهيد و براي استفاده از اين روش تحقيق هم دلايل مهمي داريد.

پس دانشجوياني كه به دنبال موضوعاتي هستند كه كسي اصلا كار نكرده باشد مي توانند ديد خود را تغيير دهند و همان موضوعات مشابه را با روش تحقيقي متناسب انجام دهند. نوآوري كه فقط در انتخاب موضوع مهم نيست،بلكه مي تواند نوآوري پايان نامه شما روش تحقيق مناسب باشد.

بسياري از مقالات چاپ شده در ژورنال هاي معتبر نيز از همين ترفند استفاده كرده اند و قطعا وقتي شما روش تحقيق ديگري انتخاب مي كنيد نتايج شما نيز تغيير خواهد كرد و به هدف هاي ديگري  دست پيدا مي كنيد. تیم تحقیقاتی تزایران این افتخار را دارد كه در سال هاي اخير در مشاوره و انجام پايان نامه در كنار شما باشد .

پایان نامه ارشد و دکتری

جهت ارتباط با ما در قسمت تماس با ما ،در خدمت شما سروران گرامی خواهیم بود . هدف ما کمک در انجام پايان نامه هايي با كيفيت براي افزايش رزومه دانشجويان ارشد و دكترا مي باشد. در پایان نامه قسمت روش تحقیق باید دقت زیادی داشته باشید ، روش تحقیق در حقیقت مشخص میکند که هدف نهایی شما چیست؟

هر پایان نامه ای یک هدفی دارد و حال اینکه به این هدف چگونه می خواهید دستیابی پیدا کنید، روش تحقیق شماست که در فصل سوم پایان نامه قرار دارد ، حال ممکن است برخی از آنها در غالب روش های تصمیم گیری چند معیاره ، آزمایشگاهی ، روش spss و غیره باشد. تمام این روش ها قابل کاربرد هستند ، هر یک از این روش تحقیق ها نرم افزار خاص خودش را دارد و هر روش تحقیقی فقط با نرم افزار خاص خودش می تواند تجزیه و تحلیل را انجام دهد.

فصل چهارم (تجزیه و تحلیل نتابج)

یکی دیگر از مراحل انجام پایان نامه در فصل چهارم پايان نامه که مربوط به تجزيه و تحليل شماست. اغلب اين روش شامل تحليل با نرم افزار مشخص شده در پروپوزال شماست. در اين فصل تحليل پژوهش شما مي باشد و نياز به رفرنس دهي نيست. در صورتي كه در فصل ٤ ميخواهيد رفرنس بياوريد ميتوانيد فایلتان را با مقالات يا پايان نامه هاي ديگران مقايسه كنيد ولي اصل كار نتايجي است كه شما پس از تحليل كار خود به آن دست پيدا كرديد.

در فصل چهارم پایان‌نامه باید به تجزیه‌وتحلیل داده‌های پژوهش خود بپردازیم. در این فصل برعکس فصل‌های دیگر که نیاز به رفرنس نیست و اصلاً نباید رفرنس داشته باشید و دلیل آن این است که فصل چهارم پایان‌نامه به تجزیه‌وتحلیل داده‌های پایان‌نامه شماست و ربطی به پایان‌نامه‌های دیگر ندارد.

فصل چهارم با توجه به اینکه از پژوهش‌های پیشین در کنار جمع‌آوری اطلاعات شما می‌باشد ولی همه مطالب باید با تجزیه‌وتحلیل خاص پژوهش شما باشد و نباید هیچ مطلبی از پایان‌نامه‌های دیگر و یا نتایج آن‌ها کپی شود ولی شما می‌توانید در صورت نیاز در ادامه نتایج پژوهش‌های پیشین استفاده نموده و آن‌ها را در پژوهش خود توسعه دهید.

فصل چهارم با استفاده از نرم‌افزارها و روش‌های مناسب یادشده در فصل سوم ، به تجزیه‌وتحلیل داده‌های جمع‌آوری‌شده میپردازد. یعنی باید پس از جمع‌آوری اطلاعات در این فصل آن داده‌ها را به نرم‌افزار منتقل نموده و سپس خروجی به‌دست‌آمده را تجزیه‌وتحلیل کنیم.

نحوه‌ی جمع‌آوری اطلاعات از روش‌های مختلفی مانند پرسشنامه، مصاحبه، مشاهده، استخراج داده‌های روش‌های آزمایشگاهی و یا استخراج و ثبت داده‌های کمی و کیفی از پروژه‌های اجرایی انجام می‌شود و سپس داده‌های جمع‌آوری‌شده را در فصل 4 تجزیه‌وتحلیل می‌کنیم.

فصل پنجم (نتیجه گیری)

درنهایت فصل پنج‌ در ادامه‌ی تجزیه‌وتحلیل در فصل 4 به پیشنهاد‌ها و نتیجه‌گیری از کل پژوهش حاضر می‌پردازد. درنهایت فصل پنجم، آخرین فصل پایان‌نامه است که به نام نتیجه‌گیری و پیشنهاد‌های می‌باشد. همه اساتید راهنما و داوران شما در پایان‌نامه به دنبال این هستند که ببینند شما به چه نتایجی دست پیدا کردید و در حقیقت هدف اصلی هر پژوهشی این است که بتوانیم با بررسی پژوهش‌های خود و با استفاده از ابزارهای مناسب به نتایج ارزشمندی دست پیدا کنیم.

این نتایج تمام زحمات شما در فصول قبل را نشان می‌دهد. علاوه بر این‌که شما نتایج کلی پژوهش خود را بیان می‌کنید و فرضیه‌هایی که در فصل اول و پروپوزال آوردید را در این فصل باید تائید را رد نمایید.

 

دانشجویان محترم برای کسب نمره ی بالا و بهبود کیفیت هرچه بهتر پروژه ی خود و ارائه ی صحیح میبایست به نکات زیر توجه داشته باشیند . این نکات در کوتاه تر کردن زمان اتمام کار به شما کمک زیادی خواهند کرد .

نکات کلیدی برای نوشتن پایان نامه کارشناسی، کارشناسی ارشد تا دکتری

نگارش پایان نامه پیش‌نیازهایی دارد و بهتر است قبل از شروع به نوشتن بر آن اشراف داشته باشید یا از اساتیدی که در این زمینه تبحر دارند کمک بگیرید تا دچار خطا و دوباره‌کاری نشوید.

قبل از هر چیز باید بدانید که انجام پایان نامه فقط گذراندن چند واحد درسی و کسب نمره قبولی نیست، بلکه فرصت تحقیقاتی باارزشی است که بسیار اهمیت دارد و می‌تواند به رشد و ارتقای سطح علمی و رزومه ای شما و پیشرفت علمی جامعه منجر شود.

برای اینکه نتیجه ی بهتری دریافت کنید در ابتدا موضوعی مناسب انتخاب کنید؛ موضوعی که به حل نیازهای جامعه امروز کمک کند، به آن علاقه داشته باشید، امکانات لازم برای تحقیق درباره آن موجود و قابل دسترسی باشد و مهمتر از همه اینکه باید جدید و نو باشد. بنابراین با مطالعه و تحقیق گسترده ایده‌پردازی کنید تا به ایده‌ای خوب و نو برسید.

در مرحله ی دوم تمام مراحل کار را با دقت بررسی کنید و برای هر مرحله زمانی متناسب و منطقی در نظر بگیرید و بر اساس آن برنامه‌ریزی کامل برای کل پروسه ی پژوهش را انجام دهید تا مطابق زمان بندی کارتان به اتمام برسد .

در مرحله ی سوم استاد راهنمایی مناسب انتخاب کنید؛ برای این کار بهتر است رزومه همه استادان دانشکده‌تان را بررسی کنید و با توجه به شناخت‌تان از آن‌ها استادی را انتخاب کنید که بتوانید تعامل بهتری در طول انجام پایان نامه با او داشته باشید، زیرا تغییر استاد راهنما جز در مواردی خاص امکان‌پذیر نیست. سعی کنید تمام مسیر را با مشورت او طی کنید و همه نکاتی را که گوشزد می‌کند، انجام دهید تا به نتیجه ی مطلوب برسید .

نکات مهم در نوشتن پایان نامه

اما به برخی نکات مهم و موثر در نوشتن پایان نامه در طول مدت تحقیق و نگارش باید دقت کرد که عبارت‌اند از:

1-در ابتدا قبل از نوشتن پایان نامه، باید از سایت دانشگاه خود فرمت نگارش پایان نامه را دریافت کنید. این فایل حاوی اطلاعاتی مهمی از قبیل سایز و نوع فونت ها، فهرست بندی، صفحه بندی و… می باشد که در نگارش پایان نامه به آنها نیاز خواهید داشت.

2-عنوان و موضوع پایان نامه را در صفحه نخست باید به صورت خوانا نوشت.

3-نوشتن مقدمه و خلاصه ای از موضوع پایان نامه ضروری است.

4-در فصل اول محتوایی شامل اطلاعاتی از پروپوزال مانند اهداف، فرضیات و… عنوان شود.

5-جدی گرفتن نقش استاد راهنما و مشاور از نکات مهم در انجام پایان نامه است. با مشورت از علم و تجربه ایشان بهره بگیرید و با پیشرفت پایان نامه هر چند وقت یکبار آن را برای گرفتن نظر و اعلام صلاحیه ها برای استاد راهنما و مشاورتان بفرستید.

6-قبل از شروع پایان نامه اقدام به یادگیری نرم افزارهای خاصی که انجام پایان نامه به آنها نیاز خواهید داشت، کنید. یادگیری چنین نرم افزارهایی علاوه بر کمک به انجام پایان نامه میتواند در آینده شغلی شما نیز تاثیر گذار باشد.

7-شرایط کارگاهی و آزمایشگاهی خود را قبل از شروع پایان نامه مشخص کرده و در اولین فرصت اقدام به کسب مجوزها و تعیین وقت برای انجام کارهایتان کنید تا از زمان بندی پایان نامه عقب نمانید.

8-اگر متن پایان نامه دارای کلمات یا اصطلاحات مخففی میباشد باید معنی کامل آنها را در پاورقی بیاورید.

9-فرمول های مهمی که نتایج پایان نامه با آنها بدست آمده را در متن پایان نامه آورده و در صورت نیاز، اثبات و توضیح دهید.

10-نوشتن چکیده به صورت فارسی و انگلیسی، نتیجه گیری، فهرست گذاری و ذکر دقیق منابع از ضروریات یک پایان نامه درجه یک است.

سعی کنید بعد از اتمام و قبل از دفاع از پایان نامه، مقاله ای از تحقیقات خود استخراج و به مجلات و کنفرانس های داخلی و بین المللی ارسال نمایید چرا که داشتن مقاله در زمان دفاع امتیاز مثبتی در نظر گرفته شده و تاثیر مستقیمی در بالاتر رفتن نمره قبولی شما خواهد داشت.

 

انجام خدمات مشاوره پایان نامه توسط گروه تزایران

ما در مجموعه تزایران با استفاده از اساتید و دانشجویان برتر کشور آماده مشاوره و راهنمایی شما عزیزان در امور آموزشی و پژوهشی هستیم.

برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید

x