روش های رفرنس دهی

روش های رفرنس دهی

در این مطلب می خواهیم انواع روش های رفرنس دهی در مقالات و پایان نامه را از روش APA , MLA , AMA ,Chicago و انواع ارجاع دهی ها به همراه مثال و نمونه با یکدیگر بررسی کنیم.

انواع روش های رفرنس دهی

۱-رفرنس دهی روش (APA)

روش رفرنس نویسی American psychological association توسط انجمن روانشناسی آمریکا، ابداع شد. این روش ارجاع دهی ، بیشتربرای موارد پژوهشی و تحقیقات اجتماعی مورد استفاده واقع می‌گردد. فونت مورد استفاده در این روش غالبا Times New Roman می‌باشد.

در این روش ، قسمتی از اطلاعات منبع در متن نوشته می‌‌آید و شکل کامل‌تری از مشخصات منبع در انتهای فایل متنی در قسمت منابع، قید می‌شود. برای مثال اگر قسمتی از نوشته‌ی یک کتاب را مورد استفاده قرار می‌دهیم، بعد از اتمام جمله در داخل پرانتز،  نام نویسنده و سال انتشار را به عنوان رفرنس آن نوشته می‌آوریم.

نکته: اگر متن استفاده شده ۲ نویسنده داشت نام هر دو در پرانتز باید قید شود. اما اگر بیش از ۲ نویسنده داشت، به نوشتن نام اولین نویسنده «و همکاران»، در داخل متن اکتفا می‌کنیم.

مثال: (طباطبایی و همکاران، ۱۳۹۶)

۲- رفرنس دهی روش  MLA

سبک MLA عموماً برای نوشته‌های مربوط به شاخه‌ی ادبیات و علوم انسانی، مورد استفاده قرار می‌گیرد. چرا که در این رشته‌ها بیشتر منابع از نوع کتاب است. این روش از استناد، برای هر منبع، نیاز به دو قسمت دارد. یک قسمت در متن اصلی و یک قسمت به انتهای نوشته ‌یعنی بخش منابع یا ارجاعات. در متن اصلی دقیقاً بعد از تمام شدن متن استناد شده از کتاب، در داخل پرانتز، نام خانوادگی نویسنده با یک فاصله و شماره‌ی صفحه قید می‌شود. پس از آن مابقی اطلاعات مربوط به کتاب در قسمت انتهایی یا همان منابع، آورده می‌شود.

مثال: (طباطبایی ۲۷)

۳- رفرنس دهی روش AMA

انواع روش های رفرنس دهی در مقالات و پایان نامه این روش از استناد برای مقالات و تحقیقات پزشکی استفاده می‌شود. در این روش رفرنس نویسی به هر منبع یک شماره نسبت داده می‌شود و با آوردن این شماره‌ها در متن نوشته، به منبع مورد نظر اشاره می‌کنیم. در بخش منابع یا ارجاعات هم یک لیست شماره‌گذاری شده از رفرنس‌ها به همراه کلیه‌ی اطلاعات، در اختیار خواننده قرار می‌دهیم.

مثال: جمله .(۱)

منابع: (۱). اطلاعات منابع

۴-رفرنس دهی روش Chicago

بیشترین کاربرد روش ارجاع دهی شیکاگو  برای مطالب تاریخی است. زمانی که شما  قصد انتشار یک متن را دارید، این روش برای انتشارش استاندارد محسوب می‌شود. در انتهای هر نقل قول، متن یا نوشته‌ی اقتباس شده از دیگر نویسندگان، از یک شماره استفاده می‌کنیم. توضیحات را می‌توانیم در پی‌نوشت لحاظ کنیم و در این صورت نیازی به توضیح در فهرست منابع انتهای اثر نیست. فهرست منابع و پی‌نوشت تنها در فرمت نوشتاری تفاوت دارند.

۵- رفرنس دهی روش The Turban Style یا سبک مکینتاش

این روش ارجاع دهی با روش CMS از نظر موارد استفاده مشابه است. با این تفاوت که سبک رفرنس نویسی CMS برای نوشته‌هایی که قرار به انتشار آ‌ن‌ها است، سازماندهی شده است ولی مکینتاش استاندارد انتشار نیست.

۶- رفرنس دهی روش IEEE Documentation Style

سبک IEEE، استانداردی برای تمامی ژورنال‌ها و مجلات انجمن  IEEEمی‌باشد. این سبک رفرنس نویسی اکثر مواقع برای مقالات در زمینه‌ی مهندسی و علوم کامپیوتر، استفاده می‌شود. در این روش نیز، مانند سبک ارجاع دهی شیکاگو در متن از اعداد استفاده می‌کنیم و در انتها از فهرست منابع را، لحاظ مینماییم.

۷- رفرنس دهی روش/ سبکIso 690

این روش رفرنس نویسی یک استاندارد ایزو است که برای ارجاع دهی متون، با هر موضوعی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این شیوه ارجاع دهی برای فایل‌های متنی الکترونیکی بیشترین کاربرد را دارد (XML-XSL) که از المان‌هایی خاص برای ارجاع، بهره می‌برد. نقطه‌گذاری‌ها و سبک خاص در نوشتن، جزو قواعد این روش نمی‌باشد. بلکه تنها وسیله‌ای برای بهتر ارائه دادن مطلب است. آخرین ورژن ارائه شده در سال ۲۰۱۰ می‌باشد که قابلیت ارجاع به کلیه منابع اطلاعاتی را دارد. از جمله کتاب، مقاله، منابع الکترونیکی (نرم افزارها و پایگاه‌های داده)، موسیقی، صدای ضبط شده، تصاویر متحرک و . . .  .

8- رفرنس دهی روش ارجاع دهی به سبک ونکور (Vancouver)

سبک ونکوور توسط کمیته بین المللی ویراستاران مجله پزشکی (ICMJE) ارائه شد و بیشتر در دنیای پزشکی مورد استفاده قرار میگیرد. به جای استفاده از سیستم نویسنده-تاریخ، در سبک ونکوور از سیستم عددی استفاده میشود. در نوشته، منبع با یک شماره مشخص میگردد در حالیکه جزئیات منبع در یک لیست کامل در فهرست منابع قرار میگیرد.

8 مورد روش های رفرنس دهی دهی بود حال به ارجاع دهی می پردازیم.

نمونه ای از ارجاع دهی از یک کتاب به سبک ونکوور

1-نحوه ارجاع دهی درون متنی در روش ونکوور

این کتاب از داستان های موفقیت آمیز و تجربیات شخصی نویسنده ها برای ایجاد یک انقلاب خلاقانه در دنیای تجارت استفاده میکند.(۱)

 2-نحوه ارجاع دهی در فهرست منابع به روش ونکور

۱٫Stewart D,Simmons M. زمین بازی تجارت: جایی که خلاقیت و تجارت با هم برخورد می کنند. برکلی: نیو رایدرز پرس

(New Riders Press) :2010.

ارجاع دهی به سبک AAA

انجمن انسان شناسی آمریکا (American Anthropological Association) یا AAA سبکی از ارجاع دهی است که پایه و اساس آن شبیه به سبک شیکاگو است و اغلب در مطالعات اجتماعی مورداستفاده قرار می گیرد. سبک AAA از سیستم نویسنده-تاریخ استفاده می کند.

نمونه ای از ارجاع دهی از یک کتاب به روش AAA

1-نحوه ارجاع دهی درون متنی

reference پایان نامهاین کتاب از داستان های موفقیت آمیز و تجربیات شخصی نویسنده ها برای ایجاد یک انقلاب خلاقانه در دنیای تجارت استفاده می کند. (استوارت و سیمونس ۲۰۱۰، ۲۲)

2-نحوه ارجاع دهی در فهرست منابع

استوارت، دیو، و مارک سیمونس

۲۰۱۰ زمین بازی تجارت: جایی که خلاقیت و تجارت به هم می رسند. برکلی: نیورایدرز پرس.

ارجاع دهی به روش APSA

اداره بازبینی علوم سیاسی آمریکا(American Political Science Review) یا APSA سبکی از ارجاع دهی را ارائه کرده است که اصولا در علوم سیاسی استفاده می شود که قوانین خاصی برای مدارک دولتی آمریکا دارد. APSA از سیستم نویسنده-تاریخ استفاد میکند.

نمونه ای از ارجاع دهی از یک کتاب به سبک APSA

1-نحوه ارجاع دهی درون متنی

این کتاب از داستان­های موفقیت آمیز و تجربیات شخصی نویسنده ها برای ایجاد یک انقلاب خلاقانه در دنیای تجارت استفاده میکند. (استوارت و سیمونس ۲۰۱۰)

2-نحوه ارجاع دهی در فهرست منابع

استوارت، دیو، و مارک سیمونس. ۲۰۱۰٫ زمین بازی تجارت: جایی که خلاقیت و تجارت به هم می رسند. برکلی: نیورایدرز پرس.

ارجاع دهی به سبک ABNT

انجمن بین المللی استانداردهای برزیلی (Associação Brasileira de Normas Técnicas) یا ABNT سبکی از ارجاع دهی است که برای استانداردسازی فرمت مقالات علمی استفاده می ­شود. این سبک ارجاع دهی سبک اصلی ارجاع دهی در برزیل و سایر کشورهای پرتغالی زبان است.

قاعده NB10520 توضیح می­ دهد که یک دانشجویی که از سبک ABNT استفاده می کند باید بین استفاده از سیستم عددی یا سیستم نویسنده-تاریخ برای ارجاع دهی کدام را انتخاب کند. اگر دانشجو تصمیم بگیرد از سیستم نویسنده-تاریخ استفاده کند باید منابع را در فهرست منابع به ترتیب حروف الفبا ذکر کند و اگر بخواهد از سیستم عددی استفاده کند باید منابع را نیز به ترتیب اعداد بچیند.

نمونه ای از ارجاع دهی از یک کتاب به روش ABNT با توجه به سیستم نویسنده-تاریخ

1-نحوه ارجاع دهی درون متنی

این کتاب از داستان های موفقیت آمیز و تجربیات شخصی نویسنده ها برای ایجاد یک انقلاب خلاقانه در دنیای تجارت استفاده می کند. (استوارت ؛ سیمونس، ۲۰۱۴، صفحه ۲۲ .)

2-نحوه ارجاع دهی در فهرست منابع

۱استوارت، دیو ؛ سیمونس، مارک. زمین بازی تجارت: جایی که خلاقیت و تجارت به هم می رسند. برکلی: نیورایدرز پرس، ۲۰۱۴٫*

نمونه ای از ارجاع دهی از یک کتاب به سبک ABNT با استفاده از سیستم عددی

نحوه ارجاع دهی درون متنی

این کتاب از داستان های موفقیت آمیز و تجربیات شخصی نویسنده ها برای ایجاد یک انقلاب خلاقانه در دنیای تجارت استفاده می کند. (۱)

نحوه ارجاع دهی فهرست منابع

(۱)استوارت،دیو؛ سیمونس،مارک. زمین بازی تجارت: جایی که خلاقیت و تجارت به هم می رسند. برکلی: نیورایدرز پرس،۲۰۱۴٫

امیدواریم از مطلب روش های رفرنس دهی استفاده کرده باشید، شما می توانید مطالب و مقالات بیشتر در حوزه پایان نامه را از این لینک مشاهده کنید

x