نحوه نگارش مقاله علمی پژوهشی

نحوه نگارش مقاله علمی پژوهشی

شما نمی‌توانید قبل از اینکه یک موضوع خوب را در نظر بگیرید نگارش مقاله علمی و پژوهشی را آغاز کنید برای شروع ابتدا یک عنوان جذاب و زیبا لازم است تا بتوانید در آن حوزه تحقیق و پژوهش کنید.

عنوان و موضوع مقاله در اولین بخش و ابتدایی ترین قسمت مقاله باید نوشته شود.عنوان مقاله علمی پژوهشی باید کاملا ناب و جدید و دارای نوآوری باشد. انتخاب عنوان تکراری برای مقاله ممکن است باعث ریجکت مقاله شود همچنین عنوان مقاله باید تا حد امکان مختصر و مفید باشد و در برگیرنده کلمات کلیدی باشد نباید بیشتر از 10 تا 15 کلمه نوشته شود مختصر و کاربردی و مفید نوشتن عنوان یکی از دلایل مهم در پذیرش مقاله محسوب می‌شود.
از کلمات اختصاری شناخته نشده در عنوان مقاله نباید استفاده کرد. عنوان مقاله می‌تواند در قالب یک جمله یا عبارت پرسشی نوشته شود که در این حالت توجه دیگران به موضوع بیشتر جلب خواهد شد.

چکیده مقاله

نگارش مقاله علمی و پژوهشیاین بخش از مقاله برای بیان اهمیت موضوع برای خوانندگان است. باید چکیده را از پژوهش و تحقیقات خود ، در قالب یک متن خلاصه در حدود 200 واژه در این بخش بنویسید.چکیده میتواند شانس پذیرش مقاله شما باشد باید به قدری کامل و جذاب بنویسید که خوانندگان و داوران با مطالعه این بخش به مطالعه ادامه مقاله ترغیب شوند.

برای نوشتن یک چکیده خوب ابتدا سعی کنید که مقاله را چندین بار مطالعه کنید و نکات و کلمات کلیدی آنرا جستجو کنید.تمام مولفه های آکادمیک را از متن کاملا انعکاس دهید،که شامل هدف، تمرکز، روش ها، نتایج و استدلال ها میباشد. هیچ گونه اطلاعاتی خارج از مقاله نداشته باشید. به زبان روان و سلیس نگارش کنید که برای گستره ی وسیعی از خوانندگان از جمله خوانندگانی با رشته های تخصصی مرتبط و یا خوانندگان رشته های نامرتبط قابل فهم باشد..

کلملات کلیدی
کلمات کلیدی در مقاله بسیار مهم می‌باشند. کلمات کلیدی بیان کننده موضوع مقاله هستند که جهت شناساندن و معرفی مقاله به جامعه ی علمی کاربرد دارند. به این ترتیب دیگر نویسندگان و پژوهشگران با جستجوی عبارات پژوهشی مورد نظر خود در کلمات کلیدی، می‌توانند به مقاله شما دست یابند.

مقدمه
مقدمه در زندگی روزمره نیز وجود دارد و وقتی مثلا میخواهید در مورد موضوعی صحبت کنید ابتدا یک مقدمه کلی در مورد موضوع بیان می‌کنید و به خوبی می‌دانید که اگر این مقدمه جذاب نباشد شنوندگان به شنیدن ادامه مطلب ترغیب نخواهند شد در مقاله نویسی نیز به همین صورت می‌باشد و مقدمه تاثیر به سزایی در جذب مخاطبین دارد.سعی کنید از نکات کلی،نگارش مقدمه را آغاز کنید و سپس وارد مسائل جزئی و کوچک شوید سعی کنید در مورد مشکلات و کمبود های مقالات پیشین مقاله نویسی را آغاز کنید و سپس نقاط قوت و بررسی های خود را که تکمیل کننده موارد پیشین میباشد معرفی کنید.

مواد و روش های تحقیق
ممکن است مقاله در مورد یک موضوع عملی، تئوری یا شبیه سازی باشد. اگر موضوع مقاله عملی باشد در این قسمت کلیه مواد و دستگاه‌های استفاده شده، پروتکل (پشتیبانی) آزمایش و چگونگی فراهم آوردن مقدمات آزمایش به طور کامل و دقیق عنوان می‌شود. اگر مقاله تئوری یا شبیه سازی باشد بایستی روابط ریاضی، فرضیه‌ها، اثبات قضیه‌های ذکر شده، نرم افزارهای استفاده شده و مقادیر عددی پارامترها به طور کامل در جدول نگارش شود، به طوری که خواننده با دنبال کردن مقاله بتواند به همان نتایج دست یابد.

نتایج(نتیجه گیری)
این قسمت مرور بسیار مختصر از کل مقاله می‌باشد. در واقع این بخش مشابه چکیده مقاله است اما به شکل کلی‌تر، زیرا conclusion محدودیت در تعداد کلمات ندارد.در این بخش اهمیت موضوع، نتایج کلی پژوهش (پشتیبانی) گرفته و نیز پژوهش‌هایی که در آینده می‌تواند راجع به این موضوع (پشتیبانی) شود بیان و توضیح داده می‌شود (Future works). زمان افعال نیز تلفیقی از زمان گذشته و آینده است.

تقدیر و تشکر
لزوما در تمامی مقالات وجود ندارد ولی در این بخش می‌توانید از تمامی افرادی که در این مسیر شما را همراهی کرده اند تقدیر و تشکر کنید.

مراجع مقاله

منابع مقالات علمی و پژوهشیاگر در طول تحقیق به مقالات و گزارش های دیگر محققین و نویسندگان استناد کرده اید می‌توانید در این بخش به آنها اشاره کنید استناد به آثار دیگران چنانچه بدون اشاره به منبع اصلی باشد سرقت محسوب می‌شود و کاملا اشتباه است.برای یافتن نحوه ارجاع‌دهی درست، مطابق با آیین نگارش آن مجله، می‌توان از قسمت:
«راهنمایی برای نویسندگان»( Guide for authors, Authors Guidelines, Instruction for Authors)
از سایت مجله کمک گرفت.راه ساده‌تر این است که از شماره‌های اخیر چاپ شده توسط مجله، چند مقاله دانلود شده و سپس از آیین نگارش ارجاع‌دهی در آن مقالات استفاده نمود. گاهی اوقات مراجع به ترتیب حروف الفبا و بر اساس نام خانوادگی نویسنده اول مرتب می‌شوند. در این حالت معمولا نام نویسندگان در متن مقاله و در پایان جمله/ عبارتی که مربوط به آن مرجع می‌باشد، نوشته می‌شود. اگر مقاله یک، دو یا بیش از دو نویسنده داشته باشد، در متن مقاله به صورت زیر ارجاع داده می‌شود:

یک نویسنده: (Ghasemi, 2010)

دو نویسنده: (Ghasemi and Mohammadi, 2011) یا (Ghasemi & Mohammadi , 2011)

بیش از دو نویسنده: (Ghasemi et al., 2012)

برای بیش از یک مرجع، معمولا بین مراجع نقطه ویرگول گذاشته می‌شود. مانند مثال زیر:

(Ghasemi et al., 2012; Amirii and Bahrami, 2011; Ghasemi, 2010)

بخش ضمیمه مقاله علمی
در این قسمت مطالبی که مرتبط با متن مقاله بوده اما ذکر آن‌ها در متن اصلی در اولویت دوم قرار دارد (و لذا ممکن است موجب خستگی خواننده و یا سردرگمی او شود) در ضمیمه گنجانده می‌شود. به عنوان مثال اثبات (طولانی) قضایای ریاضی مطرح شده در متن مقاله و یا الگوریتم بدست آوردن پارامتری در قسمت ضمیمه قرار داده می‌شوند.

بخش موارد تکمیلی مقاله علمی
این بخش نیز لزوما در همه مقالات وجود ندارد. در برخی از مقالات، کد و برنامه نوشته شده برای (پشتیبانی) شبیه سازی‌ها، عکس و یا فیلم‌هایی که از پدیده‌ها در رابطه با موضوع مقاله تهیه شده است، تحت عنوان supplementary materials در سایت مجله گذشته می‌شود به طوری که دیگران بتوانند دانلود کنند و با استفاده از آن‌ها درک بهتری از نتایج و چگونگی (پشتیبانی) پژوهش بدست آورند.

توجه به 10 نکته اساسی در نگارش مقاله
اگر بخواهیم خلاصه وار به چند نکته اساسی اشاره کنیم این 10 نکته را می‌توانید مد نظر داشته باشید:
1- عنوان جذاب بیشترین تاثیر را در جلب توجه داوران مجلات دارد.
2- اسکوپ مجله انتخابی می‌بایست با موضوع مقاله شما مطابقت داشته باشد.
3- کیفیت مقاله باید با مجله مطابقت داشته باشد هر گونه بلند پروازی در انتخاب ژورنال باعث می‌شود مقاله ریجکت شود.
4- ترجمه تخصصی مقاله حتما برای مقالاتی که در نظر دارید آنها را در ژورنالهای خارجی چاپ کنید یک مترجم متخصص و با تجربه در نظر بگیرید تا مقاله را به صورت کاملا تخصصی و با بهترین کیفیت ترجمه کنند.
5- مقالات باید قبل از سابمیت شدن به مجله تبدیل به فرمت معین شده از طرف مجله شوند این تغییر فرمت و ویرایش را نیز در نظر بگیرید.
6- داوران مجلات حتی به مسائل بسیار جزئی و کوچک نیز توجه دارند حتما مقاله را با دقت ویرایش کنید و به جزئیات توجه داشته باشید.
7- کاور لتر نیز می‌تواند یکی از موارد تاثیر گذار در مقاله باشد سعی کنید در صورتی که می‌توانید یک کاور لتر نیز همراه مقاله به سردبیر مجله تحویل دهید.
8- مقاله را کاملا سازماندهی کنید و بدون بررسی و توجه به کلیه بخش ها به مجله مورد نظرتان سابمیت نکنید.
9- قبل از سابمیت مقاله را از میزان مشابهات ادبی و یا همان سرقت ادبی های اتفاقی بررسی کنید وجود تشابهات ادبی حتی به صورت ناخواسته می‌توانند از عوامل ریجکت مقاله باشند.
10- سعی کنید قبل از سابمیت به خواسته های داوران توجه داشته باشید و حتی مسائل بسیار جزئی که از شما درخواست شده را نیز بررسی کنید.

x