تفاوت مقاله و پایان نامه

تفاوت مقاله و پایان نامه

برای استخراج مقالات ISI یا انواع دیگر مقالات از پایان‌نامه ، باید با قوانین نگارش این مقالات آشنا باشید.همچنین باید تفاوت مقاله و پایان نامه را نیز بدانیم. استخراج مقاله از پایان نامه کارشناسی ارشد یا دکتری کار دشواری نیست ولی نیاز به تجربه و آگاهی دارد.
حتی اگر زمان کافی در اختیار ندارید یا به هر دلیلی احساس می‌کنید که در این کار از تبحر کافی برخوردار نیستید، باز هم جای نگرانی وجود ندارد. تیم‌ قوی پژوهشی موسسه علمی تزایران با تجربه نگارش مقالات متعدد و استخراج مقاله از پایان نامه می‌تواند به حرفه‌ای‌تر عمل کردن شما در دنیای مقالات و ژورنال‌های علمی کمک کند.
داشتن مقاله در زمینه های مختلف در رشته ی تحصیلی برای رزومه ای قوی ضروری است. کسی که در زمینه‌ای آکادمیک و حرفه‌ای مشغول به کار است، بدون داشتن مقالات نمی‌تواند به سطحی ایده آل از اعتبار برسد. پس برای استخراج مقاله از پایان نامه روی کمک اساتید و کارشناسان خبره و حرفه‌ای موسسه تزایران حساب کنید. 

استخراج مقاله از پایان‌نامه کارشناسی ارشد و دکتری

استخراج مقاله از پایان‌نامه مستلزم رعایت اصول و استانداردهایی‌ست تا مقاله ای باکیفیت و قابل ‌قبولی حاصل شود. این فرآیند هرگز با رونویسی یا خلاصه‌نویسی از پایان‌نامه به نتیجه نمی‌رسد.
قبل از تبدیل پایان‌نامه به مقاله ، باید بدانید که فرم و ساختار مقاله با پایان‌نامه بسیار متفاوت است. ( در مبحث انواع مقالات بخوانید )
پس می‌بایست در ابتدا نکات مهم و قواعد مقاله‌نویسی را فرابگیرید چراکه یک مقاله خوب علاوه بر محتوای ارزشمند باید دارای ساختار درست و مدونی باشد.

تفاوت مقاله و پایان‌نامه

هزینه انجام پایان نامه و مقاله
اولین تفاوت مقاله و پایان نامه ، کوتاه‌تر بودن مقاله نسبت به پایان‌نامه است. پایان‌نامه اصولا نتیجه یک مطالعه گسترده و پژوهشی عمیق درباره یک موضوع است اما مقاله معمولا به مباحث خاص به‌صورت خاص می‌پردازد. از اینروست که گاهی می‌توان از یک پایان‌نامه چندین مقاله استخراج کرد. اما تبدیل پایان‌نامه به مقاله ، کپی‌کردن و خلاصه‌نویسی صرف از پایان‌نامه نیست و ظرایف و نکات تخصصی بسیاری در این میان حائز اهمیت است.
برای نوشتن مقاله از پایان‌نامه می‌بایست با شناخت و درک کافی از ساختار و اهداف و با دقت و مهارت حرفه‌ای و تخصصی از مطالب پایان‌نامه ،مقاله استخراج کرد. بطور کلی پایان‌نامه‌ از فصل‌هایی تشکیل شده‌ که به‌طور مفصل در مورد ابعاد مختلف موضوع، روش‌ها و یافته‌های تحقیق به شرح مطالب میپردازد .این در حالیست‌که مقاله شامل بخش‌هایی‌ست که در آنها منتخبی از تحقیق و اطلاعات ضروری در ساختاری مطابق با استانداردهای مجلات علمی معتبر ارائه می‌شود. در ادامه بیشتر در مورد تفاوت مقاله و پایان نامه و همچنین استفاده از مقالات در پایان نامه ها را می خوانیم.

اهمیت استخراج مقاله از پایان‌نامه

امروزه داشتن مقالات با کیفیت و چاپ آنها در مجلات معتبر بین‌المللی از ضروریات یک رزومه قویست. وقتی پس از اتمام پایان‌نامه ، کار نوشتن مقاله از پایان‌نامه ارشد یا رساله دکتری خود را آغاز می‌کنید، در واقع میزان توانایی، تسلط وعلم‌تان در حیطه رشته تحصیلی خود را نشان می‌دهید. همچنین با پذیرش و چاپ مقاله از پایان‌نامه‌تان در مجلات علمی مطرح جهان می‌توانید ارتباطات خود را درعرصه بین‌المللی گسترش دهید و نتیجه تحقیق و پژوهش‌تان را با دنیا به اشتراک بگذارید و طبیعتا از این که دیگران از دستاوردها و نتایج کار شما استفاده کنند، احساس رضایت و سودمندی نمایید. جدای از این مزیت، استخراج مقاله از پایان‌نامه می‌تواند سبب پیشرفت تحصیلی و شغلی شما شود چراکه در بسیاری از دانشگاه‌ها مجوز دفاع از پایان‌نامه در مقاطع کارشناسی‌ارشد و دکترا منوط به  تبدیل پایان نامه به مقاله است. داشتن مقاله سبب کسب اعتبار و امتیازات مهمی برای پذیرش در مصاحبه دکترا، ارتقاء شغلی و حتی گاهی یافتن شغل مناسب نیز می‌شود. علاوه بر اینها اگر قصد گرفتن پذیرش تحصیلی در دانشگاه‌های معتبر خارج از کشور را دارید، بدون تردید وجود مقالات در رزومه شما، تاثیر زیادی در افزایش شانس پذیرش‌تان خواهد داشت.
در این بخش راهکارهایی را در خصوص  نحوه استخراج مقاله از پایان نامه و دکتری و پذیرش و چاپ مقاله از پایان نامه ارائه می دهیم تا بتوانید به راحتی از پایان نامه خود یک مقاله خوب استخراج کنید.

 

نحوه نوشتن عنوان مقاله

لازم نیست که عنوان مقاله دقیقا همان عنوان پایان نامه باشد. ممکن است متغیر و داده های پایان نامه شما زیاد باشد و قابلیت استخراج بیشتر از یک مقاله را داشته باشد. به همین دلیل بسته به اینکه از کدام قسمت از داده ها و نتایج می خواهید مقاله بنویسید، عنوان را متناسب با مسئله مورد نظر انتخاب کنید. به این نکته توجه داشته باشید که عنوان مقاله باید مختصرتر از عنوان پایان نامه باشد.

نحوه نوشتن چکیده مقاله در استخراج مقاله از پایان نامه

نحوه نوشتن مقاله اگر قصد استخراج یک مقاله از پایان نامه را دارید می توانید عینا چکیده پایان نامه را در مقاله کپی کنید. اما اگر قصد استخراج دو مقاله از پایان نامه را دارید تنها مواردی از چکیده را در مقاله قرار دهید که مربوط به عنوان مقاله است تا چکیده کاملا مرتبط با موضوع باشد .
به طور کلی در تدوین چکیده به موارد زیر توجه کنید:
1.      معمول ترین تعداد کلمات چکیده بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ کلمه می باشد.
2.      جمله هاي يک چکيده مقاله بايد خبري و به صورت گذشته یا ماضی بعید نوشته شود.
3.      ابتدای چکیده مقاله را با ارائه هدف پژوهش و ضرورت آن دريک يا دو جمله شروع کنید.
معرفي موضوع يا ارائه پيش زمينه در يک يا دو جمله
4.      به نحوه ی انجام یا اجرای پژوهش اعم از نحوه نمونه گیری، نحوه آزمایش یا شبیه سازی، نحوه گرآوری داده ها، ابزارهای پژوهش اشاره کنید.
5.      یافته های اصلی پژوهش را به صورت خلاصه بیان کنید.
6.       به کاربرد اصلی یافته ها یا (Contribution بهره اصلی پژوهش) پژوهش اشاره کنید.
*تعریف کلمات کلیدی در استخراج مقاله از پایان نامه
برای درج کلید واژه کلماتی را انتخاب کنید که بیشترین و نزدیک ترین رابطۀ معنایی را با محتوای مقاله دارد. به طور معمول بین سه تا شش کلمه را به عنوان کلید واژه در نظر بگیرید.

 

نحوه نوشتن مقدمه مقاله در استخراج مقاله از پایان نامه

برای نگارش مقدمه مناسب لازم است تا شواهدی دال بر وجود مساله بیان کنید. ابعاد و شرایط دقیق مسئله را بیان کنید. به این مطلب بپردازید که مسئله چه چیزی است و چرا بوجود آمده است؟ چه شرایطی باعث به وجدآمدن آن شده است؟ و در پاراگراف اخر مقدمه مقاله هدف از انجام پژوهش را مطرح کنید و مشخص کنید که در طی فرایند پژوهش به دنبال چه چیزی هستید. این نکته حائز اهمیت است که در مقالات به خصوص مقالات بین المللی، منظور از مقدمه همان بیان مسئله می باشد.

نحوه نوشتن پیشینه تحقیق مقاله در استخراج مقاله از پایان نامه

بخش پیشینه تحقیق جزء اصلی مقاله می باشد. باید بدانید که هر متغیری دارای نظریه های مختلفی در آن زمینه می باشد. پس بدون درج نظریه های پایه در مورد یک یا چند متغیر، یک مقاله کامل نمی شود. معمولا پیشینه در فصل دوم پایان نامه نوشته میشود . هر چقدر پیشینه تحقیق شما از جدیدترین و مرتبط ترین نظریه ها باشد، اعتبار مقاله شما بیشتر خواهد بود.

اگر می خواهید مقاله شما در مجلات ISC, ISI ،SCOPUS و PUBMED پذیرفته و چاپ شود، سعی کنید موارد زیر را حتما رعایت کنید:
1.      نظریه ها و تئوریهای مربوط به موضوع پژوهش را مختصر و خلاصه کنید.
2.      به صاحب نظران اصلی اشاره کنید.
3.      متغیرهای پژوهش را با رفرنسهای جدید تعریف کنید و مولفه ها و مفاهیم مرتبط با آن را نیز بررسی کنید.
4.      در انتها ، مبانی نظری پژوهش را جمع بندی کرده و در راستای تکمیل یا تایید نظریه ها اشاره کنید.
 با رعایت این موارد در بخش پیشینه تحقیق، داوران نیز به همراستایی کار شما و نظریه های پیشین پی می برند و این کار امکان پذیرش مقاله شما را در ژورنال ها و مجلات معتبر افزایش می دهد.

 

نحوه نوشتن پیشینه پژوهشی مقاله در استخراج مقاله از پایان نامه

در این قسمت باید به پژوهشهای قبلی انجام شده در ارتباط با موضوعتان اشاره و آنها را نقد کنید. هر چقدر از پژوهش های جدید استفاده کنید بر اعتبار مقاله شما افزوده می شود. حتما پژوهش ها را نقد کنید چون این کار نیز تصور داوران را به نسبت به پژوهش شما مثبت تر خواهد نمود.
هرگز پشینه های پژوهشی را به صورت ترجمه چکیده ننویسید چون نشان دهنده عدم تسلط شما به نتایج و نقد آن است و اعتبار مقاله شما را کم می کند. تا حد امکان هم از پیشینه های قدیمی استفاده نفرمایید. یکی از تکنیک های قوی در نوشتن بیشینه پژوهشی، درج جدول مقایسه ای پیشینه های پژوهشی به ترتیب سال می باشد.
نحوه نوشتن فرضیه ها یا سوالات پژوهش در مقاله مستخرج از پایان نامه
بعد از اتمام پیشینه پژوهشی بلافاصله اهداف و فرضیه های مقاله را مطرح کنید. این قسمت در فصل اول پایان نامه و یا در فصل سوم نوشته می شود.

روش تحقیق یا همان متریال متد

در این بخش نحوه انجام کار را شرح دهید. برای این کار در فصل مربوط به روش تحقیق که عموما فصل سوم پایان نامه می باشد مراجعه کرده و خلاصه ای از کار را بنویسید. اگر کار شما آزمایشی ست به نحوه ی ترتیب آزمایشها ، نوع کنترل و نحوه اخذ داده ها و در نهایت روش تحلیل داده ها اشاره کنید. اگر کار غیرآزمایشی دارید به منبعی که قرار است داده ها از آن گردآوری شود و همچنین به نحوه اخذ آنها اشاره کنید.

روش تحلیل داده ها در استخراج مقاله از پایان نامه

این بخش نیز عموما در فصل سوم پایان نامه موجود است. در این بخش بر کیفی و کمی بودن تحقیق ، مقطعی یا طولی بودن تحقیق و نوع نرم افزار و همچنین نوع آزمون شبیه سازی و یا طرح آزمایشی خود اشاره کنید.

نحوه نوشتن نتایج تحقیق در استخراج مقاله از پایان نامه

نوشتن پروپوزال و استخراج مقاله از پایان نامهاین بخش نیز از فصل چهارم یا فصل یافته های پژوهش شما قابل خلاصه و شرح می باشد.
دقت کنید که اگر قصد دارید بیش از یک مقاله از پایان نامه استخراج کنید، صرفا نتایج مربوط به فرضیه پژوهش را بنویسید. در مقاله از نوشتن یافته های اضافی و آوردن جداول جانبی خودداری کنید و فقط جداولی را بیاورید که دقیقا مربوط به سوال پژوهشی شما می باشد. 

بحث و نتیجه گیری در استخراج مقاله از پایان نامه

این بخش نیز یکی از بخش های مهم مقاله می باشد و بیشتر به هنر نویسندگی پژوهشگر مرتبط است.برای این کار به فصل پنجم یا بخش نتیجه گیری مراجعه کنید و به صورت خلاصه به شرح نتیجه گیری کار بپردازید. ابتدا به یافته های مربوط به هرسوال و فرضیه پرداخته و به تبیین آن یعنی چگونگی و چرایی یافته بدست آمده بپردازید تا خواننده متوجه شود این یافته شما چه معنایی دارد. این بخش را به طور متوسط با یک تا سه صفحه منسجم به پایان برسانید.
*پیشنهادات کاربردی یا پژوهشی در استخراج مقاله از پایان نامه
یکی از اهداف پایان نامه و نوشتن مقاله از آن، ارائه یک یا چند پیشنهاد کاربردی برای حل مشکلات می باشد. شما میبایست پیشنهادات کاربردی و اجرایی را به ذی نفعان پژوهش بدهید تا بتوانند با یک نقشه ی راه دقیق مسائل پیش آمده را در راستای موضوع مورد بررسی حل کنند. در بخش بعدی به پژوهشگرانی که میخواهند در آینده موضوعی شبیه به موضوع پایان نامه شما را کار کنند، پیشنهادهایی جهت ادامه مسیر پژوهش برای شناسایی جوانب پنهان که از دید شما پنهان مانده و هنوز میتوان روی آن تحقیق انجام داد را ارائه دهید.

نحوه نوشتن منابع در استخراج مقاله از پایان نامه

در نوشتن منابع یا رفرنس حتما به سبک های رفرنس نویسی در مجله ای که قصد دارید مقاله خود را در آن چاپ کنید، توجه داشته باشید. چون نحوه ی ارجاع منابع و رفرنس دهی در مجله های مختلف با هم متفاوت است و قبل از ارسال مقاله حتما به این امر توجه ویژه ای داشته باشید.

مطالب فوق در بیان تفاوت مقاله و پایان نامه می تواند هم موثر و کارا باشد و هم با دانستن آن می توانید علاوه بر فهم تفاوت مقاله و پایان نامه امکان استخراج و تولید پایان نامه از مقاله را نیز داشته باشید.

x