هزینه نوشتن پایان نامه

هزینه نوشتن پایان نامه

انجام پایان‌نامه از مهم‌ترین مسائلی‌ست که دانشجویان خصوصا در مقاطع کارشناسی‌ارشد و دکترا در دوران تحصیل خود با آن روبرو می‌شوند. نوشتن پایان‌نامه ( به همراه هزینه نوشتن پایان نامه ) که مستلزم داشتن تخصص و تسلط در رشته تحصیلی، اختصاص‌دادن زمان کافی و آشنایی کامل با مراحل انجام آن است. انتخاب عنوان مناسب پایان نامه دانشگاهی به صورت استاندارد و دفاع اصولی و پرقدرت از آن جزء مهمترین ارکان موفقیت در مقاطع تحصیلی است اما مساله دیگر در این مسیر هزینه‌هایی‌ست که در هر مرحله از کار متحمل می‌شوید و باید پرداخت کنید. در این مطلب، ابتدا مختصری درباره مراحل انجام پایان‌نامه و سپس راهکارهایی برای کم‌‌کردن هزینه‌ نوشتن پایان‌نامه و کاهش مدت‌زمان آن ارائه خواهیم داد:

1-انتخاب موضوع پایان نامه

قبل از شروع کارهای پایان نامه ، اولین قدم انتخاب موضوع پژوهش است. برای این کار لازم است تا دانشجو برای خود یک استاد راهنما انتخاب کند. استاد راهنما با توجه به زمینه کاری خود، تعدادی از مقالات چاپ شده در مجلات بین المللی معتبر را به دانشجو می دهد و از او می خواهد که این مقالات را یک مطالعه سطحی (چکیده، تعاریف اصلی و مقدمه فصل اول را بخواند) کند. بعد از این مرحله دانشجو با توجه به علاقمندی های پژوهشی خود یک یا احتمالا ۲ مقاله در حیطه و اسکوپ رشته خود انتخاب می کند. بهتر است که انجام پایان نامه را به ترم آخر موکول نکنید و از ترم 3 شروع کنید تا پس از اتمام پایان نامه زمان برای استخراج و چاپ مقاله داشته باشید.

2- جستجو در منابع معتبر:

در هنگام انتخاب موضوع، باید امکان دسترسی به منابع موردنیاز نیز مدنظر قرار گیرد. قبل از انجام هر کاری جستجوی دقیق در میان منابع مانند کتاب‌ها، مقالات ISI و تحقیقات پیشین پیرامون موضوع، حائزاهمیت است.

3-نوشتن پروپوزال

 بعد از انتخاب موضوع پایان نامه، کار انجام پایان نامه شروع میشود. اگر زبان انگلیسی شما (معمولا زبان مقالات بین المللی انگلیسی است) تا حدی خوب باشد، وقت خود را صرف این که مقاله را دقیقا ترجمه نماید و روی کاغذ بنویسید نخواهید داشت و با خواندن بخش چکیده مقاله خواهید فهمید که آیا این مقاله به درد شما خواهد خورد یا نه. باید مطالعات کافی در زمینه موضوع انتخابی خود داشته باشید تا بتوانید پروپوزال خود را بنویسید.

پروپوزال در واقع همان طرح تحقیق است که در آن ساختار کلی تحقیق خود را معرفی می‌کنید. نوشتن پروپوزال مهم است چون مبنای تصویب موضوع پایان‌نامه شماست.

4-نگارش پایان‌نامه:

به‌طورکلی معمولا پایان‌نامه شامل این بخش‌هاست: عنوان، چکیده، مقدمه، پیشینه تحقیق، روش تحقیق، نتایج، بحث و پیشنهادات، منابع.

البته متناسب با رشته تحصیلی و روند پژوهشی ممکن است ساختار پایان‌نامه‌ها در جزییات ، تفاوت‌های اندکی با هم داشته باشند.

5- استخراج مقاله از پایان‌نامه:

با توجه به این‌که در بعضی از دانشگاه‌های دولتی (در مقطع ارشد) گرفتن مجوز دفاع منوط به استخراج مقاله از پایان‌نامه است و با درنظرگرفتن امتیازات و اعتباراتی که داشتن مقالات ISI در رزومه‌، برای آینده تحصیلی و شغلی شما به ارمغان می‌آورد، به نظر می‌رسد که نگارش مقاله از پایان‌نامه باید یکی از اولویت‌های مهم‌تان پس از اتمام یا در حین نوشتن پایان‌نامه‌ باشد.

6-پذیرش و چاپ مقاله در مجلات معتبر:

پس نگارش مقاله و ترجمه آن نوبت به ارسال مقاله به یک مجله معتبر برای پذیرش و چاپ مقاله می‌رسد. جستجوی لیست مجلات معتبر، بررسی حوزه تخصصی آنها و تدوین مقاله در فرمت و استاندارد مجله موردنظر به‌طور خلاصه مهم‌ترین کارهایی‌ست که باید قبل از ارسال مقاله‌ انجام دهید،در این راستا کارشناسان موسسه ی ما میتوانند کمک ویژه ای به شما عزیزان داشته باشند.

7-آماده‌سازی فایل پاورپوینت:

فایل پاورپوینت پایان‌نامه تاثیر بسزایی در کیفیت و قدرت ارائه شما در جلسه دفاع دارد که با رعایت اصول آماده‌سازی آن، می‌توانید با تسلط کامل بر پایان‌نامه، جلسه دفاع را به‌خوبی پشت سر بگذارید و فارغ التحصیل شوید.

هزینه‌های انجام پایان‌نامه:

حال به بررسی برخی هزینه ها که شما باید ناگریز برای پیشبرد پایان نامه خود به دلایلی چون نداشتن مهارت لازم، فرصت کوتاه، کاهش استرس و… ملزم به پرداخت آنها هستید اشاره میکنیم .

1-هزینه‌های تامین منابع تحقیق

(هزینه نوشتن پایان نامه ) اولین هزینه‌ ایی که همه دانشجویان برای نوشتن پایان‌نامه خود متحمل می‌شوند، خرید کتب و مقالات به‌عنوان منابع تحقیق است که البته اگر این کتب و مقالات، خارجی باشند طبیعتا مخارج بیشتر خواهد بود.

2-هزینه‌هایی که به‌واسطه موضوع تحقیق ایجاد می‌شوند

بخش دیگری از هزینه‌ها به وسعت تحقیقات موردنیاز برای انجام پایان‌نامه و موضوع شما بستگی دارد:

هزینه نوشتن پایان نامه به صورت کامل

 • اگر موضوع‌تان مستلزم انجام تحقیقات گسترده و همکاری با یک تیم تحقیقاتی باشد، مسلما باید بودجه بیشتری صرف کنید.
 • ممکن است مجبور باشید در راستای تحقیقات و به‌تناسب موضوع به منطقه خاصی سفر کنید یا تحقیقات میدانی انجام دهید که دراین‌صورت باید هزینه‌های رفت‌وآمد را نیز به سایر مخارج اضافه کنید.
 • اگر در روند پژوهش نیازمند استفاده از فضای آزمایشگاهی و کارگاهی یا خرید وسایل خاصی باشید، باید این هزینه‌ها را در برآورد اولیه مخارج مدنظر قراردهید.
 • چنانچه در پروسه پژوهش نیاز باشد که از نرم‌افزارهای مختلفی در راستای پیشبرد فرآیند تحقیق بهره ببرید، با توجه به استفاده‌های مکرر، چاره‌ای جز خریداری نرم‌افزارها و نصب در سیستم خود ندارید.
 • اگر در نگارش متن پایان‌نامه مشکل دارید و به‌اصطلاح دست‌به‌قلم خوبی ندارید می‌توانید از مشاوران مجرب موسسات که کاملا با ساختار و نوشتار این متون آشنا هستند کمک بگیرید و هزینه‌اش را بپردازید.
 • هزینه‌های تایپ، پرینت، ترجمه و…
 • پس از اتمام کارهای پژوهشی پایان‌نامه، نوبت به تایپ آن می‌رسد که می‌توانید با صرف هزینه‌ای آن را به موسسات برای تایپ بسپارید.
 • ممکن است احساس کنید متن پایان‌نامه نیاز به ویرایش دارد که درآن‌صورت یک ویراستار با گرفتن مبلغی فایل ‌را مورد داوری بر اساس تجربیات خود قرارداده و ویراستاری انجام میشود.
 • مبلغی را نیز به‌عنوان هزینه پرینت و تکثیر درنظرداشته باشید هم برای پرینت و تکثیر منابع موردنیازتان، هم برای پرینت‌های مکرر متن پایان‌نامه به‌واسطه اصلاحیه‌های اساتید راهنما.
 • پس از تایید و پرینت نهایی متن پایان‌نامه، باید با پرداخت هزینه‌ای آن‌را صحافی ‌کنید.
 • اگر زبان‌تان تعریفی ندارد و می‌خواهید از منابع خارجی در تحقیق خود استفاده ‌کنید، حتما به کمک موسسات ترجمه نیاز پیدا می‌کنید و چنانچه بخواهید مقاله‌ای از پایان‌نامه‌تان نوشته و در مجلات خارجی به چاپ رسانید باید هزینه‌های ترجمه و استخراج مقاله از پایان‌نامه را نیز در لیست مخارج قراردهید.
 • شما برای روز دفاع، نیاز به یک پاورپوینت حرفه‌ای دارید که می‌توانید انجام آن‌را نیز به موسسات سفارش دهید.

چگونه هزینه‌های انجام پایان‌نامه را کم کنیم؟

کم‌کردن هزینه نوشتن پایان نامه در وهله اول به شما و توانایی‌ها و زمانتان بستگی دارد. در اینجا به برخی کارهایی که برای کاهش هزینه‌ها می‌توانید انجام دهید اشاره می‌کنیم:

 • به‌جای خرید کتاب سعی کنید بیشتر از منابع کتابخانه‌ای بهره ببرید، در غیر این‌صورت به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی کنید که کتب موردنیازتان را از نمایشگاه‌های کتاب ویا بهره مندی از بن‌های تخفیف دانشجویی تهیه نمایید.
 • اگر زمان کافی دارید و می‌توانید، تایپ و ویرایش پایان‌نامه را خودتان انجام دهید.
 • برنامه‌ریزی بلندمدت برای انجام پایان‌نامه، علاوه بر کاهش استرس باعث می‌شود هزینه‌ها در طول مدت‌زمان تقسیم شوند و به یکباره شما را تحت فشار قرارندهند.
 • با جستجو و بررسی دقیق موسسات ترجمه، بهترین موسسه با مناسب‌ترین قیمت را بیابید تا متحمل پرداخت هزینه‌های اضافی نشوید.
 • اگر مهارت و توانایی ساخت یک پاورپوینت حرفه‌ای را دارید برای کم‌کردن هزینه‌های انجام پایان‌نامه، به خودتان اعتماد کنید و آن‌را آماده کنید.
 • مشخص است که داشتن توانایی‌هایی چون تسلط بر زبان انگلیسی و یا وسایلی مانند پرینتر در کم‌کردن هزینه‌های انجام پایان‌نامه، تاثیرگذار است.
 • توجه به توصیه‌های استاد راهنما و استفاده از تجربیات مشاوران آگاه و متخصص در زمینه نگارش پایان‌نامه، سبب می‌شود با حرکت در مسیر درست، بیهوده هزینه نکنید.

چگونه ددلاین انجام پایان‌نامه را کاهش دهیم؟

اگر زمان کافی برای انجام پایان‌نامه کارشناسی ارشد و دکتری ندارید یا به هر دلیل می‌خواهید در زمان کوتاه‌تری پایان‌نامه‌تان را به اتمام رسانید، باید بخش‌هایی از کار را به موسسات بسپارید. مثلا تایپ‌کردن متن پایان‌نامه اصولا کاری وقت‌گیر است و یا مدل سازی و شبیه سازی کار، همچنین درصورت نیاز به ترجمه هم موسسات بسیاری در این زمینه می‌توانند شما را یاری دهند.

مهم‌تر از همه، می‌توانید از همان ابتدای کار، با همراهی یک موسسه مورداعتماد و مشاوران متخصص و مجرب آن با حرکت در مسیر درست و مناسب، از اشتباهات احتمالی و هدررفتن وقت جلوگیری کنید و با خیالی آسوده و زمان‌بندی بهتر پیش روید و چه بسا این‌گونه، با طی کردن بهترین و کوتاه‌ترین مسیر به کم‌کردن هزینه‌های انجام پایان‌نامه نیز کمک کنید.

 کلام آخر

مشاوران موسسه تزایران که همه از زبده‌ترین و مجرب‌ترین اساتید ، کارشناسان و فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های به‌نام کشور هستند، با تسلط و تخصص بسیار می‌توانند از ابتدای انجام‌ پایان‌نامه در کنار شما بوده و با کم‌ترین هزینه، مرحله‌به‌مرحله شما را در مسیر درست رهنمون سازند.

حرکت شما در مسیر درست این فرآیند با بهره‌بردن از مشاوره‌های کارشناسان حرفه‌ای موسسه تزایران، نه تنها باعث می‌شود زمان کمتری هدر رود و در مدیریت زمان نقش بسزایی داشته باشد ، بلکه می‌تواند با جلوگیری از طی‌کردن مسیرهای اشتباه و طولانی در کم‌کردن هزینه‌های انجام پایان‌نامه نیز تاثیرگذار باشد.

x