پیگیری وضعیت مقاله ارسال شده به مجله

پایان نامه کارشناسی ارشد

پیگیری وضعیت مقاله ارسال شده به مجله

نحوه پیگیری وضعیت مقاله ارسال شده به مجله یکی از دغدغه‌های اصلی اکثر دانشجویان و پژوهشگران است؛ به ویژه آن دسته از افرادی که برای اولین بار مقاله می‌نویسند.

تمایل به پیگیری وضعیت مقاله امری طبیعی است. چرا که یک دانشجو و پژوهشگر زمان زیادی را برای تحقیق، مطالعه و نگارش بخش‌های مختلف مقاله صرف کرده است و بدیهی است که بخواهد سریع‌تر از اکسپت شدن یا ریجکت شدن مقاله مطلع شود.

اگر برای مقاله ارسالی تان پاسخی از مجله دریافت نکرده‌اید، این مطلب را بخوانید. در این مطلب، شیوه پیگیری وضعیت مقاله توضیح داده شده است.

نحوه پیگری وضعیت مقاله به این بستگی دارد که آیا مقاله به صورت آنلاین سابمیت شده و یا از طریق ایمیل به سردبیر مجله ارسال شده است.

همانطور که میدانید دو روش برای سابمیت و ارسال مقاله وجود دارد؛ سابمیت مقاله به سردبیر مجله از طریق ایمیل و یا ارسال مقاله به صورت آنلاین.

برای اطلاع از این موضوع به سایت مجله مورد نظرتان مراجعه کرده تا از نحوه ارسال مقاله به ژورنال مطلع شوید.

نمونه نامه با سردبیر مجله برای پیگیری وضعیت مقاله ارسال شده

هنگامی که مقاله خود را از طریق ایمیل ارسال کرده و بعد از گذشت مدتی جوابی از مجله دریافت نکردید، شما می‌توانید در ادامه مکاتبه قبلی خود با ژورنال، دوباره به سردبیر مجله ایمیل زده و وضعیت مقاله خود را پیگیری کنید. در ایمیلی که به مجله ارسال می‌کنید، شما می‌توانید چنین متنی را استفاده کنید:

 

Dear editor 

I have submitted my manuscript entitled “…….” on “……” to be published in your journal. But I have not yet received any answer from you 

Please inform me about the status of my manuscript as soon as possible. 

Yours faithfully

بخش‌های نقطه چین را براساس اطلاعات مقاله خود پر کنید.

اکثر مجلات به طور معمول ایمیل‌ها را پاسخ داده و نویسنده مسئول را از وضعیت مقاله مطلع می‌کنند.

نحوه پیگیری وضعیت مقالاتی که به صورت آنلاین سابمیت شده

برای سابمیت آنلاین، نویسنده مسئول مقاله باید در سیستم و آدرس سایتی که مجله مشخص کرده، ثبت‌نام کرده و یک حساب کاربری (اکانت) به نام خود ایجاد و سپس مقاله را سابمیت کند.

پیگیری وضعیت مقاله
نحوه پیگیری مقالاتی که به صورت آنلاین سابمیت شده، آسان‌تر است. چراکه با این روش، این امکان به نویسندگان داده می‌شود تا از وضعیت مقاله خود به صورت آنلاین و بدون ارسال هیچ ایمیلی به سردبیر ژورنال، مطلع شوند.

یکی دو هفته بعد از سابمیت آنلاین مقاله، به طور مرتب به سایت سر زده و حساب کاربری (اکانت) خود را چک کنید. اگر بعد از گذشت چند هفته تغییری در وضعیت مقاله شما ایجاد نشد به سردبیر مجله ایمیل زده و علت را جویا شوید.

 حتماً در ایمیلی که ارسال می‌کنید شماره مقاله (Manuscript No)  و یا ( ID)  را نیز ذکر کنید تا سردبیر مجله بتواند سریع‌تر وضعیت مقاله شما را پیگیری کند.

نمونه پاسخ به داوران مقاله

وقتی مقاله برای ریوایز و اصلاح به نویسنده ارسال می‌شود (به اصطلاح ریوایز می‌خورد)، از نویسنده مسئول مقاله خواسته می‌شود تا مقاله را اصلاح کرده و آن را همراه با فایلی که در آن به سوالات و نظرات داوران پاسخ داده شده دوباره به سردبیر مجله ارسال شود.

صرفه نظر از فرمت فایل پاسخ‌گویی به نظرات و سوالات داوران، در این فایل باید توضیح دهید که چه تغییراتی در مقاله ایجاد کرده‌اید؛ اگر تغییرات خواسته شده داوران را روی مقاله اعمال نکرده‌اید باید علت را توضیح دهید.

این فایل را با عنوان ” Response to Reviewers ” همراه با مقاله ریوایز شده آپلود کنید.

سردبیر مجله این فایل شما را مطالعه و دلیل شما برای اصلاح هر بخش و یا منطق ارائه شده از جانب شما برای عدم تغییر موارد پیشنهاد شده را به دقت بررسی می‌کند.

پاسخ به داوران مقاله، فرصتی است برای متقاعد کردن داور و سردبیر مجله برای پذیرش و چاپ مقاله شما؛ از این رو:

-در متنی که به سردبیر ژورنال می‌نویسید، نشان دهید که پیشنهاد‌هایی که داوران برای اصلاح مقاله ارائه داده‌اند را به دقت مطالعه کرده‎اید.

-همه سوالات و نظرات داوران را به طور کامل پاسخ دهید؛ اما لازم نیست در مورد اصلاحات گرامری، املایی و نشانه‌گذاری مقاله توضیح دهید.

-اگر به نظرتان داور مقاله، موضوعی و بخشی از متن را اشتباه متوجه شده با دلیل و منطق موضوع را دوباره توضیح دهید.

-بپذیرید که برخی از بخش‌های مقاله شما مبهم بوده و قبلاً به طور کامل توضیح داده نشده بود؛ همچنین نشان دهید که چگونه اصلاحاتی که انجام داده‌اید، کیفیت مقاله شما را افزایش داده است.

در ارسال مجدد باید موارد زیر را ضمیمه کنید:

نامه‌ی معرفی

نامه‌ی معرفی مختصر و مؤدبانه‌ای خطاب به ویراستار باید همراه مقاله‌ای باشد که دوباره ارسال می‌شود.

این نامه که معمولاً توسط نویسنده‌ی مسئول نوشته می‌شود، باید حاوی توضیحاتی درباره‌ی مقاله‌ی ارسالی و درخواست مختصر ارزیابی مجدد باشد.

تشکری صمیمانه از ویراستار برای فراهم کردن فرصت اصلاح و ارائه‌ی مجدد مقاله نیز می‌تواند تأثیر خوشایندی داشته باشد.

می‌توانید این نامه را به فارسی نوشته و برای اطمینان از ترجمه فارسی به انگلیسی صحیح، آن را با کارشناسان مترجم موسسه تزایران در ارتباط بگذارید تا با خیال آسوده ترجمه را به صورت native  دریافت و برای ژورنال ارسال نمایید .

فهرست پاسخ‌ها

فهرست نظرات داور و پاسخ‌هایی که به هریک از آنها داده‌اید نیز باید ضمیمه شود. چنین فهرستی هم شما را به عنوان شخصی منظم و صاحب روش معرفی می‌‌کند و هم کار بررسی مجدد مقاله را برای ویراستار آسان می‌کند.

برگه‌ای که تغییرات ایجادشده در متن را مشخص می‌کند (Track changes document)

در نسخه‌ای که برای پاسخ به داوری مقاله ارسال می‌کنید، تغییراتی را که در متن اعمال کرده‌اید علامت‌گذاری کنید.
 از ابزاری مانند «Track Changes» در مایکروسافت ورد یا ابزارهای مشابه دیگر استفاده کنید تا نشان دهید در چه بخش‌هایی از متن چه تغییراتی داده‌اید. این روش آسان‌ترین راه است که به ویراستار نشان دهید تمام تغییرات موجود در فهرست را در متن اعمال کرده‌اید.

نسخه‌ی نهایی

یک نسخه‌ی نهایی از متن اولیه را نیز ضمیمه کنید که به عنوان «پاک‌نویس» شکل نهایی متن را نشان می‌دهد.

چنین فایلی معمولاً به عنوان «نسخه‌ی اولیه» بارگذاری می‌شود و به این ترتیب، ویراستار می‌تواند مقاله‌ی شما را بدون مزاحمت نشانه‌ها و جزییات اصلاحی بخواند و اطمینان پیدا کند که کارتان آماده است.

ده قانون ساده برای پاسخ دادن به نظرات داوران

  • قانون اول: ابتدا پاسخی اجمالی بدهید و سپس نظرات داور را به طور کامل نقل کنید.
  • قانون دوم: ادب و احترام را نسبت به همه‌ی داوران حفظ کنید.
  • قانون سوم: اشتباهات خود را بپذیرید.
  • قانون چهارم: پاسخ‌های جامع بدهید.
  • قانون پنجم: به تک‌تک نکات مطرح‌شده توسط داوران پاسخ بدهید.
  • قانون ششم: با استفاده از تایپوگرافی، دنبال کردن تغییرات را برای داور آسان‌تر کنید.
  • قانون هفتم: در صورت امکان، پاسخ خود را با جوابگویی مستقیم به نکته‌ی مطرح‌شده آغاز کنید.
  • قانون هشتم: تا جایی که ممکن است، کاری را که داور خواسته است انجام دهید.
  • قانون نهم: تغییراتی را که در مقایسه با نسخه‌ی قبلی اعمال کرده‌اید، به روشنی مشخص کنید.
  • قانون دهم: اگر لازم است، پاسخ خود را تکرار کنید.

این قوانین از منبع معتبری به همین عنوان گرفته شده است برای اطلاعات بیشتر میتوانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

مشاهده قوانین اصلی و منبع مطلب

x