دکترا در آمریکا

دکترا در آمریکا

تحصیل در کشور آمریکا در تمامی مقاطع از جمله دکترا در آمریکا آرزوی بسیاری از دانشجویان در سرتاسر دنیا و حتی کشورهای اروپایی است. از زمان روی کار آمدن ترامپ در آمریکا باور غلطی در ذهن عموم نقش بست و آن هم اینکه آمریکا حتی ویزای تحصیلی هم برای ایرانیان صادر نمیکند. در صورتی که پذیرش دکترا در آمریکا اتفاقا بالای 90% تبدیل به ویزا خواهد شد.

تحصیل در آمریکا در 2021

آمریکا کشوری است که تقریبا در تمامی زمینه ها یا برترین است یا یکی از برترین هاست که یکی از این زمینه ها، نظام آموزشی و مخصوصا نظام آموزش عالی است. سیستم حاکم بر نظام آموزش عالی آمریکا اساسا به مثابه یک استاندارد در زمینه آموزشی و در سطح جهانی شناخته می شود و این به خوبی گویای کیفیت آن است.

افزون بر کیفیت، ایالات متحده دارای بیشترین مراکز آموزش عالی و تحقیقاتی، در تمامی زمینه های علوم و فنون می باشد. در سال 2021 در این کشور مجموعا بیش از 5000 مرکز آموزشی و پژوهشی وجود دارد که محققانی از ملیت های مختلفی در آن ها مشغول به کار هستند. مجموع این کیفیت و کمیت سبب شده است که دانشگاه های این کشور همواره در صدر دانشگاه های دنیا قرار بگیرند و در رده بندی برترین دانشگاه های جهان جزء اولین ها باشند. بر این اساس، همه ساله دانشجویان بسیار زیادی و در مقاطع مختلفی متقاضی تحصیل در آمریکا می باشند. دکترا در آمریکا شاید مهم ترین آن هاست و بنابراین متقاضیان لازم است که واجد شرایط خاص تری باشند.

پذیرش تحصیلی دکترا در آمریکا

دانشجویی که متقاضی تحصیل در مقطع دکترا می باشد، لازم است که نگاه درست و جامعی به آن داشته باشد. دکترا دوره ای است طولانی و پر هزینه و پر مشقت که بهترین و پر توان ترین سال های عمر فرد را مصروف به خود می دارد. فردی که خواستار تحصیل در مقطع دکترا در آمریکا است باید تصور درست و برنامه دقیقی برای فردای خود داشته باشد. در این مرحله فرد باید در گروه های آموزشی شروع به جستجو کرده و از میان برنامه های ارائه شده، آن که مطابق خواست او می باشد را انتخاب کرده و با تحقیق اطلاعات لازم و کافی را در درباره آن بدست آورد.

گرفتن دکترا در آمریکا

سپس اقدام به شناسایی اعضای هیات علمی آن گروه آموزشی مربوطه نموده و تلاش نماید تا بر طبق ایده اصلی خود یا به عبارت دیگر همان تز دکترایش، با استاد یا اساتید مرتبط تماس برقرار کند.

یافتن سوپروایزر یا همان استاد راهنما را می توان رکن اصلی در دوره دکترا دانست. متقاضی باید بتواند استادی را بیابد که تز دانشجو را در راستای تحقیقات خود ببیند و بپسندد و بپذیرد که سوپروایزر او در کلیه مراحل سپری کردن دکترا اعم از آموزش و تحقیق و نگارش پایان نامه وی باشد. با یافتن سوپروایزر و کسب نظر موافق او اکنون اصلی ترین کار، یافتن منبعی برای تامین هزینه های گذراندن این دوره است. در انتها باید مدارک مورد نیاز توسط بخش اداری دانشگاه در موعد مقرر ارسال گردد تا ثبت نام وی تکمیل شود.

بورسیه تحصیلی دکترا در آمریکا

هزینه های تحصیل در دوره دکترا و خصوصا در آمریکا بر خلاف تحصیل در مجارستان یا تحصیل در هلند بسیار بالا است و به ندرت افرادی یافت می شوند که بتوانند آن را تامین کنند. عمده دانشجویان دکترا با یافتن فرصت حمایتی مالی تحت عنوان Fund هزینه های خود را تامین می کنند. دکترا در آمریکا معمولا در برخی ایالات همراه با فاند است. این فاند ممکن است اصطلاحا بصورت فول فاند باشد یعنی هم هزینه های تحصیل و هم هزینه های زندگی او را تامین نمایند و نیز ممکن است تنها یکی از این 2 هزینه را تامین کند و دیگری را مجبور باشد خود دانشجو بپردازد. تحصیل دکترا در آمریکا آرزوی دیرین ایرانیان می باشد. نکته مهم اینست که بودجه ی خوبی به دانشگاه های آمریکا جهت اختصاصا بورسیه تخصیص یافته است.

مدارک مورد نیاز جهت تحصیل دکترا در آمریکا

پس از آن که فرد متقاضی توانست سوپروایزری را بیابد که تز وی را قبول نموده و رزومه او را بپسندد و همچنین توانست به منظور تامین هزینه هایش فاند بیابد، اکنون نوبت آن است که مدارک مورد نیاز جهت ثبت نام را ظرف مهلت مقرر و به نحوی که دانشگاه خواسته است برای واحد اداری آن بفرستد. مدارکی که دانشگاه برای ثبت نام دانشجو در مقطع دکترا در آمریکا می خواهد عموما از این قرار است:

پر کردن فرم درخواست پذیرش در مقطع دکترا (Application Form)

پرداخت مبلغ بررسی درخواست (Application Fee)

نامه پذیرش از طرف استاد رهنما (Supervisor)

نامه تامین هزینه های مالی (Fund)

مدارک مقاطع تحصیلی قبلی به همراه ریز نمرات آن ها (Qualification)

مدرک گذراندن دوره بین المللی زبان انگلیسی (IELTS)

انگیزه نامه (Statement of Purpose)

توصیه نامه از اساتید سابق (Recommendation)

رزومه فردی شامل سوابق پژوهشی، شرکت در سمینارهای علمی، افتخارات و مقام های علمی و… (CV)

مدارک هویتی، عکس پرسنلی (ID)

افزون بر موارد فوق، ممکن است برخی دانشگاه ها و برای برخی رشته ها، مدارک بیشتری را از دانشجو مطالبه نمایند که لازم است تهیه شده و به واحد اداری دانشگاه ارسال گردد. همچنین لازم به ذکر است که در برخی موارد، متقاضی باید در آزمونی شرکت نماید و بتواند که نمره حد نصاب را در آن به دست آورد. مثلا دانشجویان گروه مهندسی باید در آزمونی موسوم به GRE شرکت نمایند و یا دانشجویان گروه پزشکی آزمونی موسوم به MCAT یا USMLE را بگذرانند.

هزینه تحصیل دکترا در آمریکا

همانطور که ذکر شد، هزینه های تحصیل دکترا در آمریکا و دانشجو شامل 2 دسته هزینه های تحصیل و هزینه های زندگی است. هزینه های تحصیل، با توجه به دانشگاه و رشته مورد تحصیل، متفاوت است و می توان چیزی در حدود 25000$ تا 40000$ (دلار آمریکا) در سال را برای آن ذکر کرد. معمولا در مقطع دکترا هزینه تحصیل تبدیل به فاند یا حقوق یا کمک هزینه تحصیلی شده و فرد معمولا هزینه ای بابت تحصیل پرداخت نمیکند.

حتی در مواقعی فرد میتواند هزینه زندگی را نیز از دانشگاه یا استاد راهنمای خود دریافت کند و عملا فول فاند دریافت کنند. هزینه های زندگی نیز با توجه به وسعت کشور آمریکا و نیز سبک زندگی افراد، به همین میزان متفاوت است ولی برای آن نیز می توان در حدود 1000$ تا 1400$ (دلار آمریکا) در ماه دانست.

اخذ ویزای آمریکا در مقطع دکترا

هم اکنون و به موجب سیاست های به غایت سخت گیرانه رییس جمهور آمریکا، صدور ویزا برای اتباع ایران و چند کشور دیگر فوق العاده محدود شده و منحصر به چند مورد خاص می باشد که ویزای تحصیلی نیز یکی از همین موارد است. دکترا در آمریکا نسبت به مقاطع دیگر متفاوت است.

گرچه ویزای تحصیلی جزء مواردی است که صدور آن ممنوع نشده و امکان آن وجود دارد ولی واقعیت آن است که عملا در بسیاری از موارد، درخواست متقاضیان رد می شود و تمام تلاش و هزینه ای که برای اخذ پذیرش تحصیلی گرفته اند، با صادر نشدن ویزای تحصیلی برای آن ها از بین می رود. البته اکثر ویزای های تحصیلی مقطع دکترا تبدیل به ویزا شده اند. مشاوران موسسه تزایران در تلاشند بهترین ها را به شما معرفی کنند.

سوالات پرتکرار در خصوص دکترا در آمریکا

برای تحصیل دکترا در آمریکا موارد زیر پرسش می گردد:

-اصلی ترین رکن تحصیل در مقطع دکترا در آمریکا چیست؟ متقاضی باید بتواند استادی را بیابد که تز دانشجو را در راستای تحقیقات خود بپذیرد. با یافتن سوپروایزر و کسب نظر موافق او اکنون اصلی ترین کار، یافتن منبعی برای تامین هزینه های این دوره است.

-آیا تحصیل در مقطع دکترا در آمریکا با بورسیه همراه است؟ دکترا در آمریکا معمولا در برخی ایلات همراه با فاند است. این فاند ممکن است اصطلاحا بصورت فول فاند باشد یعنی هم هزینه های تحصیل و هم هزینه های زندگی او را تامین نماید و نیز ممکن تنها یکی از این دو هزینه را تامین کند.

-مدارک مورد نیاز برای تحصیل دکترا در آمریکا چیست؟ پر کردن فرم درخواست پذیرش، پرداخت مبلغ بررسی درخواست، نامه پذیرش از طرف استاد راهنما، نامه تامین هزینه های مالی، مدارک مقاطع تحصیلی قبلی به همراه ریز نمرات، مدرک زبان انگلیسی، انگیزه نامه، توصیه نامه از اساتید سابق، رزومه فردی، مدارک هویتی، عکس پرسنلی و…

-برترین دانشگاه های آمریکا برای تحصیل در مقطع دکترا کدام اند؟ دانشگاه ماساچوست، استنفورد، هاروارد و شیکاگو

-هزینه تحصیل و زندگی در آمریکا چقدر است؟ هزینه های تحصیل حدود 25000$ تا 40000$ (دلار آمریکا) در سال و هزینه های زندگی حدود 800$ تا 1200$ (دلار آمریکا) در ماه است.

x