پرسش و پاسخ در مورد ارائه و پذیرش مقاله

پرسش و پاسخ در مورد ارائه و پذیرش مقاله

در این مطلب به برخی سوالات مهم شما در زمینه ارائه و پذیرش مقاله و همچنین زمانبندی تایید و یا رد آن پاسخ داده ایم.

سوال 1- اینجانب برای دریافت نامه پذیرش چاپ مقاله عجله دارم. چقدر طول میکشد تا پس از ارسال مقاله نتیجه بررسی مقاله به نویسنده مسؤول اعلام گردد؟

پاسخ: برای دریافت نتیجه بررسی مقاله بایستی صبور باشید. شما میتوانید فرایند داوری مقاله را مطالعه نمایید. به دلیل آن که موضوع مقالات دریافتی گسترده است، مقاله برای داوران متفاوتی ارسال میگردد. هر داور با توجه به برنامه ریزی خود، مقاله را در فواصل زمانی متفاوتی ارزیابی مینماید. در بعضی از موارد داوران به سرعت نظرات داوری را به دفترمجله ارسال میکنند و در پاره ای از موارد در زمان مناسب، نظرات داوران دریافت نمیگردد که مجله عدم دریافت نظرات داوری را به آنان اعلام مینماید.
 در صورتی که باز هم نظرات ایشان به مجله ارسال نگردد، مقاله را به داور جدید ارسال میکنند. لذا پروسه بررسی و ارزیابی علمی مقالات با پراکندگی متفاوت موضوع و به تبع متفاوت بودن داوران علمی، ممکن است کمی طولانی شود. به طور معمول 2 تا 4 ماه زمان نیاز است تا در صورت قابل اصلاح بودن مقاله، نظرات داوران برای نویسنده مسؤول مقاله ارسال گردد. از طرفی زمان ارسال مقاله نیز اهمیت دارد به طوری که در اسفند ماه که به تعطیلات عید نزدیک می شویم و یا تابستان که اساتید بیشتر در مرخصی بسر می برند و یا در زمان اوج کاری امتحانات و پایان ترم، روال داوری مقاله کند میگردد.

در صورت دریافت کامنت های داوری پس از اصلاح مقاله توسط نویسنده مسؤول و ارسال نگارش دوم از مقاله، آن را مجدداً به منظور بررسی نهایی برای داوری ارسال می‌کنید. هرچه اصلاحات مقاله کامل‌تر و دقیق‌تر باشد و به نظرات داوران به درستی پاسخ داده شده باشد؛ روند مشخص شدن وضعیت مقاله کوتاه‌تر می‌گردد. لذا توصیه میشود تا به نحوی قانع کننده به نظرات داوران، پاسخ دهید تا روند بررسی نهایی مقاله طولانی نشود و مقاله چندین بار اصلاح و نگارش نگردد. یکی از دلایل اصلی در عدم پاسخدهی مناسب نویسندگان آن است که خیلی سریع پاسخی به صورت عجله ای و سرسری به مجله ارسال مینمایند بدون آن که نکات مد نظر داوران را در مقاله لحاظ کرده باشند و یا از افراد باتجربه در زمینه اصلاح مقاله کمک گرفته باشند بعنوان مثال در مواردی لازم است تا با مشاور آمار مقاله و یا استاد راهنمای پایان نامه و دیگر افراد مجرب مشورت گردد و سپس اصلاحات به دفتر مجله ارسال شود.

پس از دریافت نظریه نهایی داور مبنی بر انجام اصلاحات مناسب و موثر در مقاله و تاییدیه سردبیر، نامه پذیرش چاپ ارسال میگردد .در مواردی مقاله مورد پذیرش قرار نمیگیرد و ریجکت میگردد. زمانی acceptance letter ارسال میگردد که وضعیت مقاله نهایی شده و با تشخیص داور نهایی و سردبیر مناسب برای چاپ مقاله تشخیص داده شده باشد.

  سوال ۲- مقاله را چه کسانی بررسی می‌کنند؟

 پاسخ: مقاله برای بررسی علمی به داوران صاحبنظر و مرتبط با موضوع مقاله ارسال می‌گردد که اغلب این افراد از اساتید و اعضای هیئت علمی دانشگاه های معتبر هستند.

  سوال ۳- آیا می‌توانم از اسامی داوران مقاله مطلع شوم؟

  پاسخ: خیر – نام داوران محفوظ است و هیچ شخص یا موسسه ای نمیتواند ادعا کند که با داوران مجله در ارتباط بوده و ارتباطات افراد با مجله صرفا از طریق ادیتور پیگیری میشود.

  سوال ۴- آیا داوران مقاله از اسامی نویسندگان مقاله اطلاع دارند؟

  پاسخ: خیر – اسامی نویسندگان محفوظ است اما در برخی مجلات نیز نام نویسندگان اثر هم در فایل مقاله موجود میباشد و افیلیشن افراد به رویت داوران میرسد.

  سوال ۵- چگونه می‌توانم از نحوه کار بررسی مقالات در مجله آگاه شوم؟
پاسخ: برای آگاهی نویسندگان، فرایند دقیق بررسی مقالات به صورت شماتیک توسط ادیتور طراحی شده است. شما می‌توانید به وب‌سایت مجله مورد نظر مراجعه نموده و بخش «فرایند ارزیابی و انتشار مقالات» را مطالعه نمایید.

  سوال ۶- مدتی از ارسال مقاله گذشته است؛ اما با مراجعه به صفحه شخصی، به نظر می رسد که وضعیت مقاله تغییری نکرده است.

پاسخ: با توجه به نحوه پاسخگویی و تمایل داوران مقاله، ممکن است از طریق پست یا ایمیل ارسال شده باشد. لذا در وب سایت این طور به نظر می رسد که وضعیت مقاله تغییری نکرده است در حالی که خارج از وب سایت در حال بررسی است.حتما ایمیل داده شده زمان سابمیت را تا پایان مراحل داوری مداوم چک کنید .

  سوال ۷- با مراجعه به صفحه شخصی، در مقابل عبارت «در حال بررسی» و کلیک روی کلمه «مشاهده»، کلیک روی «پرونده مقاله» در بخش وضعیت داوری مشاهده می‌شود که ۲ پاسخ از داوران رسیده است؛ اما من نمی‌توانم نظرات داوری را مشاهده کنم.
  پاسخ: بله ممکن دو پاسخ داوری دریافت شده باشد، منتها دفتر مجله پس از دریافت پاسخ همه داوران؛ نظرات آنان را در فرمت نامه انجام اصلاحات برای نویسنده مسوول مقاله در وب سایت مجله آپلود می نماید. لذا بایستی تا تکمیل شدن داوری مقاله منتظر بمانید.

.

x