همه چیز در مورد مقاله isi

همه چیز در مورد مقاله isi

در این مطلب می خواهیم به مفهوم ISI ، انواع مجلات ISI و هزینه پذیرش و چاپ مقاله ISI بپردازیم.

ISI چیست؟

ISI مخخف نام موسسه Institute for Scientific Information است که فهرست کتاب‌ها، ژورنال‌ها و مقالات علمی مهم دنیا را گردآوری می‌کند ISI منبعی غنی و قدیمی از اطلاعات کتاب‌شناختی است که تجزیه و تحلیل آماری جامعی از نتایج آخرین یافته‌ها و دستاوردهای علمی و تخصصی منتشرشده در ژورنال‌های معتبر جهان را ارائه می‌کند. این موسسه توسط یوجین گارفیلد در سال 1960 تاسیس شد، اما در سال 1992 توسط موسسه علمی تامسون رویترز خریداری شد.

مؤسسه ISI خدمات مربوط به پایگاه‌های داده فهرست کتاب‌ها و مقالات را ارائه می‌دهد. به‌طور اختصاصی این خدمات نمایه‌سازی نقل‌قول‌ها و تحلیل آنها است که توسط خود گارفیلد پایه‌گذاری شده است. این خدمات شامل نگهداری داده‌های نقل‌قول‌های مقالات هزاران نشریه دانشگاهی است. این خدمات از طریق سرویس پایگاه داده ISI’s Web of Knowledge در دسترس است. این پایگاه داده به پژوهشگران این امکان را می‌دهد که بداند کدام مقاله‌ها بیشتر مورد ارجاع قرار گرفته و چه مقالاتی از این مقاله مطلبی را نقل‌قول کرده‌اند.

 ISI به دلیل ارزیابی دقیق و سالانه مجلات علمی براساس معیارها و استانداردهای سخت خود و بالا بودن اعتبار علمی‌اش از محبوبیت خاصی بین جوامع تحقیقاتی و استادان برجسته جهان برخوردار است.

انواع مقالات isi

انواع مجلات ISI

مجلات ISI دو نوع هستند: 1. ایمپکت‌دار (Impact Factor) و 2. بدون ایمپکت (ISI Listed)

شاخص Impact Factor یا ضریب تاثیرگذاری مقدار تاثیری است که یک مقاله بر مقاله‌های دیگر می‌گذارد؛ مثلا تعداد ارجاع به آن مقاله در یک بازه زمانی مشخص. بدین ترتیب با مقایسه ضریب تاثیر (IF) مجلات در یک حوزه واحد، می‌شود از ارزش و اعتبار آن‌ها در آن زمینه آگاه شد.

این عامل همه ساله توسط ISI برمبنای ارجاعات به هر یک از مجلات علمی آن محاسبه می شود و نتیجه در گزارشات ارجاع مجله یا Journal Citation Reports یا به اختصار JCR ٬ منتشر می شود. این ضریب برای مقاله یا نویسنده نیست بلکه برای مجله محاسبه می شود و این محاسبه برمبنای یک دوره سه ساله صورت می گیرد.

مجلات ایمپکت‌داررتبه علمی بالاتری دارند و چاپ مقاله در آن‌ها بسیار سخت است، اما مجلات بدون ایمپکت داوری راحت‌تری دارند و در رده‌بندی علمی در رتبه پایین‌تری نسبت به مجلات ایمپکت‌دار قرار دارند.

انوع مجلات براساس هزینه پذیرش و چاپ مقاله ISI

هزینه پذیرش و چاپ مقاله ISI بسته به نوع مجلات متفاوت است و از این بابت مجلات به دو دسته تقسیم می‌شوند:

  1. مجلات open access

مقالات مجلات open access در وبسایت مجله در دسترس کاربران است و پژوهشگران می‌توانند به‌طور رایگان همه مقالات آن را دانلود کنند. تمام هزینه چاپ مقاله علمی پژوهشی در این نوع مجلات از نویسندگان مقالات آن گرفته می‌شود و مولفان تنها حامی مالی برای تامین هزینه‌های نشر این مجلات‌اند. به‌طور خلاصه، این مجلات برای نویسندگان پولی و برای خوانندگان رایگان است.

  1. مجلات close access

مجلات close access از نویسندگان هزینه‌ای دریافت نمی‌کنند و به‌طور رایگان مقالات را چاپ می‌کنند، اما خوانندگان برای دانلود مقالات باید حق آبونمان آن مجله را پرداخت کنند؛ بدین ترتیب این مجلات از فروش مقالات خود درآمدزایی می‌کنند. این مجلات با نویسندگان قرارداد کپی‌رایت امضا می‌کنند و حق اشتراک‌گذاری مقاله را بر عهده می‌گیرند. به‌طور خلاصه، این مجلات برای نویسندگان رایگان و برای خوانندگان پولی است.

البته نوع دیگری از مجلات هم هستند که زیرمجموعه مجلات open access قرار می‌گیرند؛ این مجلات علاوه بر این‌که برای خوانندگان رایگان است و آن‌ها می‌توانند بدون پرداخت پول به آرشیو مقالات دسترسی داشته باشند، برای نویسندگان هم پولی نیست و آن‌ها بابت چاپ مقالات‌شان در آن مجله هزینه‌ای پرداخت نمی‌کنند.

البته بدیهی است که چاپ هر مجله مستلزم صرف هزینه‌هایی قابل توجه است، بنابراین مجلات open access معمولا برای تامین بودجه لازم از نهادهای خصوصی یا دولتی و دانشگاهی کمک می‌گیرند و هدف خود را نشر علم و دانش و تکنولوژی قرار داده‌اند.

گفتنی است برخی از مجلات هم هستند که از نوع مجلات close access محسوب می‌شوند، اما علاوه بر این‌که خوانندگان برای استفاده از مقالات آن باید هزینه بپردازند، از نویسندگان مقالات هم برای چاپ مقاله علمی پژوهشی‌شان پول دریافت می‌کنند.

اعتبار مجلات Open access

آیا مجلات Open access از ارزش و اعتبار کافی برای چاپ مقالات ISI برخوردارند؟

 این سوالی است که بسیاری از نویسندگان مقاله پیش از چاپ مقاله علمی پژوهشی خود در این نوع مجلات در ذهن دارند. برخی استادان و دانشجویان بر این باورند که مجلات Open access فاقد اعتبارند؛ به عبارت دیگر آن‌ها معتقدند مجله‌ای که به رایگان مقالاتش را در دسترس خوانندگان قرار می‌دهد، حتما مقالاتش سطح علمی پایینی دارند؛ در حالی که این باور کاملا اشتباه است و اعتبار مجلات به هزینه چاپ یا فروش آن‌ها ارتباطی ندارد، بلکه براساس ایمپکت فکتور یا ضریب تاثیر سنجیده می‌شود و دریافت هزینه چاپ مقاله ISI از طرف مجلات برای تامین بودجه‌های نشر کاملا رایج و معمول است.

یادآور ‌شویم که مجلات JCR یا Journal Citation Reports اغلب close access هستند؛ مجلاتی که با رعایت قوانین و استانداردهای علمی موسسه ISI جزء معتبرترین ژورنال‌های علمی جهان و ایمپکت‌دار (Impact Factor) هستند.

همچنین مجلات ISI listed بدون ایمپکت معمولا open access هستند.

هزینه پذیرش و چاپ مقاله ISI

همان‌طورکه گفته شد، مجلات open access از نویسندگان برای چاپ مقالات ISI هزینه دریافت می‌کند، اما هزینه پذیرش و چاپ مقاله ISI همواره ثابت و یکسان نیست و بسته به نوع مجله و البته کیفیت آن متفاوت است.

همچنین این هزینه‌ها اغلب به دلار و یورو از نویسندگان گرفته می‌شوند. نکته دیگر این‌که علاوه بر هزینه پذیرش و چاپ مقاله ISI، هزینه چاپ سریع مقاله ISI نیز وجود دارد و شامل حال نویسندگانی می‌شود که تمایل دارند مقالات آن‌ها در زمان کوتاه‌تری داوری و چاپ شود؛ به عبارت دیگر این امکان در نظر گرفته شده تا پژوهشگرانی که می‌خواهند آثارشان سریع و به‌طور اختصاصی داوری و مقاله‌شان در صورت تایید بدون نوبت چاپ شود، با پرداخت مبلغی بیشتر از هزینه چاپ، این امر برای‌شان میسر میگردد.

پذیرش و چاپ سریع مقاله ISI در موسسه تزایران

موسسه تزایران یکی از بهترین گزینه‌های معتبر و مورد اعتماد برای پژوهشگران و نویسندگان مقالات است که بتوانند در سریع‌ترین زمان ممکن آثار خود را چاپ کنند. موسسه تزایران به همراه کارشناسان مجرب خود تمام تلاش را بر ارتقای سطح کیفی خدمات در زمینه چاپ سریع مقاله ISI و کاهش هزینه‌ها متمرکز نموده و سال‌هاست رضایت نویسندگان و پژوهشگران را در اولویت فعالیت‌ها قرار داده است.

شما پژوهشگر عزیز می‌توانید برای چاپ سریع مقاله ISI از طریق ایمیل یا تلفن با کارشناسان باتجربه موسسه ارتباط برقرارکرده و از خدمات ما به‌طور آنلاین استفاده کنید.

x